Ana Sayfa Güzellik Tatil yap, zayıfla…

Tatil yap, zayıfla…

Dağlar, çam ormanları ve turkuvaz rengi denizin buluştuğu Kıdrak Koyu… Burada harika bir tatil yapmak ve eve bambaşka – çok daha ince ve formda- biri olarak dönmek ister misiniz? Eğer yanıtınız evetse, uzman bir ekip ve “Kalıcı Zayıflama Programı” sizi bekliyor…

 
 

Acıbadem Sağlık Grubu ve Fethiye’deki Lykia World Tatil Köyü geçtiğimiz aylarda bir işbirliği yaptılar ve ilginç bir sözleşmeye imza attılar. Ve bu işbirliğiyle ideal kiloya ulaşmada yepyeni bir yaklaşım sunan “Kalıcı Zayıflama Programı” başladı.
Kalıcı Zayıflama Programı’nın en önemli özelliği, kilo vermek isteyen kişinin sağlık durumuna göre oluşturulan bir diyet, egzersiz ve davranış terapisi gibi gereken tüm uygulamaları birarada ve özel bir mekanda sunması.
Programa katılacak kişiler, Acıbadem Hastanesi uzmanları İç Hastalıkları – Endorkrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Aslı Nar, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Tolga Aydoğ ve Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu’nun kontrolüne giriyorlar. Öncelikle Dr. Aslı Nar, kişiyi gerekli sağlık kontrolünden geçiriyor. Bu, şeker, kalp rahatsızlıkları gibi sorunların erken teşhisi için gerekli. Dr. Aslı Nar, katılımcıları diyetin diğer safhasında da kontrol ediyor. Dr. Tolga Aydoğ ise katılımcılar için uygun bir egzersiz programı oluşturuyor. Daha sonra katılımcı bu program doğrultusunda spor eğitmeniyle birlikte çalışıyor. Ancak evine döndükten sonra da kendi başına yapabileceği sporlar öneriliyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu ise katılımcılarla birlikte Lykia World’e gidiyor ve onları tüm program boyunca takip ediyor. Burada, kişiye özel menülerin oluşturulması ve doğru beslenmeyle ilgili tüm doğruların öğrenilmesini sağlıyor.
Bu konuda görüşlerini aldığımız uzmanlar, bunun bir zayıflama programından çok, doğru beslenme alışkanlıkları edinmeyi sağlayan bir eğitim olduğu konusunda hemfikir. Yani “Kalıcı Zayıflama Programı”yla hedeflenen, katılan kişilerin, aldıkları gıda çeşitlerini fazla değişikliğe uğratmadan, beslenmeyle ilgili temel yanlışlarının değiştirilmesi. Program 3 aşamadan oluşuyor:

 

Kişiye özel beslenme ve spor 

1. KİŞİYE ÖZEL PROGRAM UYGULANIYOR

 

Katılmak isteyen kişi, başvuruda bulunduktan sonra Acıbadem Hastanesi uzmanları tarafından bir dizi tıbbi kontrolden geçiriliyor. Bu aşamada, iç hastalıkları, endokrinoloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorlardan oluşan bir ekip, programın kişiye en uygun biçimde oluşturulması için çalışmalara başlıyor. Test sonuçları başvurunun yapıldığı aynı gün alınıyor ve iç hastalıkları ve endokrinoloji uzmanları bunları değerlendiriyor. Beslenme ve diyet uzmanıysa, katılımcının beslenme alışkanlıklarını tespit ettikten sonra kaybedilmesi gereken kilo miktarını belirliyor. Beslenme programı da bunun ışığında hazırlanıyor. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı da günlük bir “Fizik Aktivasyon” programı oluşturuyor. 

2. LYKIA WORLD’DE UYGULAMA

 

İkinci aşamaya geçen katılımcılar, Fethiye Lykia World’de beslenme ve diyet uzmanı, spor antrenörü, psikolog ve thalasso terapi uzmanlarından oluşan ekip tarafından karşılanıyor. Buradaki uygulamanın süresi hedeflere bağlı olarak 2 – 4 hafta arasında değişiyor. Katılımcı her sabah, günlük beslenme programını beslenme ve diyet uzmanından, fiziksel aktivasyon programınıysa spor antrenöründen alıyor.
Bu programın farklı bir özelliği de bir psikotreapist eşliğinde haftada 2 kez yapılan, “Davranış Terapisi” seanslarını da kapsaması. Davranış terapilerinin hedefi kişilerin kaybettikleri kiloları geri almalarını önlemek. Bu terapilerde kişiyi düzensiz ya da aşırı beslenmeye iten nedenler araştırılıyor ve bu nedenlerin önüne geçilmeye çalışılıyor.
Sağlıklı ve kalıcı zayıflanmanın sağlanması için, bu temel uygulamaların yanı sıra hem zayıflamada tamamlayıcı rolü olan hem de rahatlamayı sağlayan, thalasso terapi, su jimnastiği, hidro masaj gibi pek çok uygulamadan da yararlanılıyor.
Dilerseniz tatil köyünün sahip olduğu açık kapalı ve ısıtılmış havuzlar, voleybol, basketbol, tenis, aerobik, trekking, jogging, su jimnastiği, yoga ve diğer aktivitelerden de yararlanabilirsiniz. Zaten bu aktivitelerin hepsi paket programa dahil. 

3. İZLEME

 

Tatil köyünde geçirilen 2 ya da 4 haftalık zaman boyunca katılımcılar düzenli kontrollerden geçiriliyor ve tüm veriler kayıt ediliyor. Bu, kişi yaşadığı şehre döndükten sonra da devam ettiriliyor. Dönüş tarihinden itibaren, haftada 2 kez olmak üzere Acıbadem Hastanesi uzmanları tarafından bu kontroller 3 ay devam ettiriliyor. İstanbul Acıbadem Hastaneleri dışında, Adana’da Seyhan Hastanesi, Bursa’da Rentıp ve Gaziantep’te Sani Konukoğlu Hastanesi’ne başvurarak bu zayıflama programına katılmak mümkün.

   
 

Zayıflama Programı’na yardımcı kür ve aktiviteler

 

THALASSO TERAPİ

 

Deniz suyunu gerçek bir mucize olarak tanımlamak yanlış olmaz! Thalasso terapi de bu mucizeden yaralanmayı sağlayan bir tedavi yöntemi. Thalasso merkezinde denizden pompalanan su ısıtılıyor ve cildin gözeneklerine nüfuz ederek dolaşım sistemini dengeliyor. Lykia World Thalasso Terapi Merkezi’nden Dr. Volkan Sungur’dan aldığımız bilgiye göre, bunun nedeni, deniz suyunun da kan plazması gibi 104 ana element içermesi. Sodyum, potasyum, demir ve magneyum gibi mineraller metabolizmanın hızlanmasını, yağların yakılmasını ve toksinlerin atılmasını sağlıyor.
Thalasso terapi uygulamalarının başında, sıcak havuzda yapılan jimnastik, jet duş, afüzyon masajı ve yosun maskeleri geliyor. 

SU JİMNASTİĞİ

 

Su jimnastiğinin su dışında yapılan egzersizlerden en büyük farkı yer çekiminin olmaması ve suyun kaldırma kuvvetinin hareketleri yapana yardımcı olması. Bu sayede eklemlere ağırlık binmiyor ve kaslar daha rahat çalışabiliyor. Suda olmanın diğer bir avantajı da özellikle yatay pozisyonda kalbin daha rahat çalışması ve dolaşımın hızlanması. Ağırlıklı olarak bacak hareketlerinden oluşan su jimnastiği, selülitlerle savaşta da harika bir silah.
Suda hiçbir şey yapmadan dengede durmak bile kalori yakılmasını sağlıyor. Yavaşça yürüyerek ya da sadece ayakta durarak bile su dışında olduğundan çok daha fazla kalori yakılıyor. Ayrıca su içinde sadece belirli bir bölge değil, tüm vücut çalıştırılıyor. 

SPOR

 

Fethiye’de, dağlar ve çam ormanlarının turkuvaz rengi denizle buluştuğu Kıdrak Koyu’nda, açık havada spor yapmanın keyfi bir başka. Kışın bile havanın asla çok soğumadığı ve güneşli günlerin eksik olmadığı bu bölgede, jogging yapmak, tenis oynamak ya da trekking turlarına çıkmak, katılanlar için bir zorunluluk değil, büyük bir keyif.
En sağlıklı sporlardan biri olarak kabul edilen jogging herkes için son derece uygun. Düzenli olarak yapılması, yağ depolarının erimesini sağlıyor. Ayrıca tenis de öğrenmede yaşı olmayan, kısa zamanda çok kalori ve yağ yaktıran mükemmel bir spor.
Programa katılanlar, fitness salonlarında da kendilerine en uygun bisiklet, yürüme bandı gibi aletlerde spor hocalarının eşliğinde çalışabiliyorlar. 

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here