Diğer
  Ana SayfaSağlıkTATLI BİR RÜYA GÖRMEK İÇİN STRESSİZ UYUYUN

  TATLI BİR RÜYA GÖRMEK İÇİN STRESSİZ UYUYUN

  -

  Uyurken beyin işlevlerinizin durduğunu mu düşünüyorsunuz? Oysa ki uyku evreleri bunun aksini gösteriyor. Rahat bir uyku uyumak için stresi yatağınıza taşımamanız gerekiyor.

  Uyku evreniz, uyandığınızda ne kadar dinlenmiş olduğunuzu belirliyor. Bunun içinse kesintisiz olarak bu uyku döngülerinden geçmeniz gerekiyor. Çünkü uyku, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı etkileyebilecek kadar önemli bir göreve sahip. Uyku esnasında, vücudumuz bir yandan dinlenirken, bir yandan da uykumuz 1 REM ve 4 NREM aşamalarndan oluşan evrelerden geçiyor. Peki hangi uyku evresinde neler oluyor?

  REM EVRESİ
  Rem uykusu beyindeki artan aktivitenin ortaya çıkması olarak açıklanıyor. Uykuya daldıktan 70-90 dakika sonra başlıyor. Genellikle 5-10 dakika süren bu döngüde, göz kapaklarımız kapalı olmasına rağmen gözlerimiz ileri-geri hareket ediyor. Derin olmayan, kısa, sık ve düzensiz nefes almaya başlıyoruz. Kaslarımız rahatlıyor, kalp hızımız artıyor ve tansiyonumuz yükseliyor. Bu aşamada genellikle renkli rüyalar görüyoruz. Uykununsa en dinlendirici kısmı. Ayrıca, birçok ölüm, vücut ısısının en düşük olduğu, REM uykusunun en yüksek olduğu sabah saatlerinde görülüyor.

  YORGUN UYANIYORUM!
  Her gece sekiz saat uyuyor olmak kaliteli uyuduğumuz anlamına gelmiyor. Çünkü, evreler her zaman ardışık olmayabiliyor, yani sıralı olarak birinci evreden dördüncü evreye, sonra da REM evresine geçen bir düzen gerçekleşmeyebiliyor. Örneğin; 1-2-3-4-3-2 ve ardından REM’e geçiş şeklinde uyuduğumuzu deneyimlediğimiz zamanlarla karşılaşabiliyoruz. Sabah uyanırken, kendiliğimizden, bir ya da ikinci evrede, hatta REM evresindeyken uyanıyoruz. Bunun sebebi yorgunluğu ve uyanırken geçirdiğiniz zamandaki rahatsızlığı engellemek ve muhtemel en sağlıklı dengeyi yaratma çabası. Vücudumuz derin uyku aşamasındayken, yani vücut hareketlerimiz yavaşken, nefes almamız belirli bir ritme girmişken, aniden uyandığımızda kendimizi yorgun hissediyoruz. Dolayısıyla mümkünse kendiliğimizden uyanmayı beklemeliyiz. Ses, ışık gibi bizi uyandırabilecek her türlü şeyi minimum seviyede tutmak sağlıklı bir uyku uyumamızı sağlayacaktır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz