Diğer
  Ana SayfaSağlıkTatlı krizini tarçınla bastırın

  Tatlı krizini tarçınla bastırın

  -

  Özel Bayındır Kavaklıdere Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Örün İncekara, “Gün içinde tatlı krizleri yaşıyor, saldırırcasına yiyor ve akabinde yine uyku hali çöküyorsa glisemik indeksi düşük gıdalardan oluşan bir ara öğünü ihmal etmeyin” diyor. Örneğin yağsız süt veya yoğurtla birlikte lif oranı yüksek bir meyveyi karıştırabilir, yanında biraz da tarçın kullanarak kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz. 

  Enerji içeceklerini tüketirken dikkat

  Gün içinde daha uzun süre uyanık kalmak ve dikkati artırmak için birçok kişi belirli miktarlarda kafein alıyor. Memorial Ankara Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Oto, “Bir bardak çay ya da kahve kişiye ciddi bir zarar vermezken, ölçü kaçırıldığında çarpıntı görülebiliyor” uyarısında bulunuyor ve ekliyor: “Çay ve kahvenin içindeki kafein miktarı çok fazla değil. Enerji içeceklerinde ise çok yüksek oranda kafein bulunuyor. Bu içecekler daha uzun süre uyanık kalmayı sağlarken, kalpte ritim bozukluklarının ortaya çıkmasına da neden oluyor. Tüketilen içeceğin içindeki kafein miktarı artıkça, kalpteki ritim bozukluklarının şiddeti de artıyor.” 

  Yaşlanmaya karşı limonlu su

  C vitamini yönünden zengin bir meyve olan limon; vitamin, mineral ve fitokimyasal adı verilen bileşikleri bol miktarda içeriyor. Medicana Konya Hastanesi Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Mine Bilge, “Limon, magnezyum ve bakır yönünden zengin bir besin. Limon tüketiminin kan damarlarını genişletici etkisiyle kan akımı hızlanıyor. Bu da kalp-damar sağlığı açısından olumlu bir etki yaratıyor” diye anlatıyor. Uzm. Dyt. Bilge, limonun aynı zamanda yaşlanmaya karşı etkisinin de büyük olduğunu belirtiyor. İçeriğindeki sitrik asit nedeniyle enzim aktivitesini artırıp, karaciğeri temizleyerek, toksik maddelerin atımını hızlandırıyor. Toksik maddelerin vücutta birikmesi ciltte elastikiyet kaybına neden oluyor, kırışıklıkları artırıyor. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, yeterli miktarda C vitamini alan katılımcıların egzersiz sırasında yağ yakımını artırdığını belirtiyor. Araştırmacılar, yeterli miktarda C vitamini alanlarda daha düşük beden kitle indeksi seviyesi görülebildiğini de söylüyor. 

  - Advertisement -

  Formsanté 2016 – Mayıs sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz