Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetTaze zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? Korona (Covid) için etkili mi?

  Taze zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? Korona (Covid) için etkili mi?

  -

  Zeytin dünyadaki en faydalı bitkilerden biri. Kendisi olduğu kadar zeytinin yağı, yaprağı ve ondan elde edilen çayı şifa dağıtıyor. Son zamanlarda da en çok merak edilen konulardan biri zeytin yaprağı çayı… Peki zeytin yaprağı çayının faydaları ne? Zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır? Hamileler zeytin yaprağı çayını içebilir mi? Tüketirken nelere dikkat etmeli? Gelin yakından bakalım…

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYINI HAMİLELER İÇEBİLİR Mİ?

  Zeytin yaprağı ekstresi ve çayı kullanımının yan etkileri konusunda kaynak sayısı çok azdır. Bu nedenle gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların kullanması tavsiye edilmez. Safra taşınız varsa doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

  TAZE ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI NASIL YAPILIR?

  • Aktarlarda bulabileceğiniz kurutulmuş zeytin yaprağını ya da evde kendi kuruttuğunuz yaprakları çay hazırlamak için kullanabilirsiniz.
  • 2 bardak zeytin yaprağı çayı için 2-3 çay kaşığı yaprak yeterli olacaktır.
  • Yaprakları biraz ufaladıktan sonra kaynamış suya atın ve 5-10 dakika demlenmesini bekleyin.
  • Daha sonra süzüp çayınızı içebilirsiniz. Etkisini görmek için günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.
  • ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI KORONA (COVİD) İÇİN ETKİLİ Mİ?

   Zeytin yaprağı çayı iyi bir antimikrobiyaldir ve bakteri, virüs ve mantarlara karşı oldukça etkilidir. Zeytin yaprağı özü güçlü bir antioksidandır. Bu etkisiyle vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirerek virüs yoluyla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.

   Zeytin yaprağı oleuropein isimli kuvvetli antioksidan ve antimikrobik etkisi olan maddeyi içeriyor. Birçok bakteri, virüs ve mantar türü üzerine etkisi olan zeytin yaprağının aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile enfeksiyon hastalıkları tedavisinde başarı ile kullanılıyor.

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYININ FAYDALARI

  • Harici olarak yaraların mikroplardan temizlenmesinde kullanılır.
  • Hasarlı kıkırdak dokunun iyileşmesini sağlar.
  • Eklem hastalıklarında tedavi edici etkisi vardır.
  • İyi bir antimikrobiyaldir ve bakteri, virüs ve mantarlara karşı oldukça etkilidir.
  • Zeytin yaprağı özü güçlü bir antioksidandır. Bu etkisiyle vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirerek virüs yoluyla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlar.
  • Kan şekerini düşürür
  • Yüksek tansiyonu normal seviyelere getirir.
  • Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir.

  zeytin yaprağı çayı

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYINI KİMLER İÇEMEZ?

  Şeker ve tansiyon hastalarının zeytin yaprağı çayını içmeye başlamadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Çünkü çay şeker ve tansiyon ilaçları ile etkileşime geçerek bu ilaçların etkisini tehlikeli boyutlarda arttırabilir.

  - Advertisement -

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYI ZARARLARI

  • Her şey de olduğu gibi dengeli  kullanımların fazlası zararlıdır.
  • Fazla tüketilmesi halinde kan basıncını fazla düşürür.
  • Tansiyon ve kan şekeri ilaçları ile etkileşime girme ihtimali vardır, bu durum da vücuda zararlı olabilir kullanımlarda dikkat edilmelidir.
  • Herhangi bir yan etki hissederseniz doktorunuza başvurunuz. Her ne kadar tamamen doğal olsa da insan vücudu için farklı etkileri olabilir.

  ZEYTİN YAPRAĞI ÇAYINI TÜKETİRKEN DİKKAT!

  Öte yandan Medipol Pendik Üniversite Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uzm. Dr. Ece Yiğit’ten de konuya ilişkin değerlendirmelere var. Yiğit, son dönemde zeytin ağacının yapraklarının çay olarak sık tüketilmeye başlandığını belirterek, ‘Fakat çayını çok sıcak suyla hazırlarsanız zeytin yaprağı içerisindeki faydalı bileşiklerin etkisiz hale gelmesine neden olabilirsiniz.’ ifadelerini kullandı.

  DİYABET HASTALARI DİKKAT ETMELİ

  Zeytin yaprağının kalp-damar hastalıklarına karşı da koruyucu olduğunu belirten Yiğit, şunları kaydetti:

  ‘Kalp hastalıklarının en önemli risk faktörleri olan tansiyonu, kolesterolü ve şekeri düşürücü etkisi yapılan bir çok çalışma ile kanıtlanmış olan zeytin yaprağını iç hastalıkları polikliniğimizde medikal tedavinin yanında fitoterapi bölümünde destekleyici tedavi olarak başarı ile kullanıyoruz. Son dönemde şifa deposu meyvesi ve insan sağlığına dost yağı ile tanıdığımız zeytin ağacının yaprakları da çay olarak sık tüketilmeye başlandı. Fakat çayını çok sıcak suyla hazırlarsanız zeytin yaprağı içerisindeki faydalı bileşiklerin etkisiz hale gelmesine neden olabilirsiniz.

  Özellikle ilaç kullanan diyabet hastaları zeytin yaprağı çayını tüketmek konusunda dikkatli olmalı. Su kaynadıktan sonra soğumasını beklediğiniz suyu bir tatlı kaşığı zeytin yaprağının üzerine ekleyin. 5 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra tüketebilirsiniz. Şeker düşürücü etkisini arttırmak için çubuk tarçın ilave edebilirsiniz. Günde 3 fincana kadar tüketilebilir. Ancak zeytin yaprağının şeker düşürücü etkisinin güçlü olduğu unutulmamalıdır. İlaç kullanan diyabetik hastaların aşırı şeker düşüşü durumu yaşamamaları için kullandıkları ilaçların düzenlenmesi gerekebilir.’

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz