Diğer
  Ana SayfaBeslenme & DiyetTeff tohumu nedir? Teff tohumu çayı zayıflatır mı?

  Teff tohumu nedir? Teff tohumu çayı zayıflatır mı?

  -

  Günümüzde kilo almak; GDO’lu besinler, fast food yiyecekler, özellikle yaz aylarında tercih edilen kola, gazoz gibi yüksek kalorili içecekler dolayısıyla oldukça kolaydır. Neredeyse herkesin başının belası haline gelen fazla kilolardan kurtulmanın çeşitli yolları vardır. Kilo verme yöntemleri arasında en çok tercih edilen ve sağlık için de fazlasıyla yararlı olan seçeneklerden biri de Hollywood yıldızlarının da ilk tercihi olan teff çayıdır. Peki teff çayı nedir, ne işe yarar? Teff çayı zayıflatır mı? İşte teff çayına dair bilmemiz gerekenler:

  TEFF TOHUMU ÇAYI NEDİR? ZAYIFLATIR MI?

  Dünyadaki en besleyici alternatif tahıllardan biri olan Teff, besin değeri yüksek bir tohum çeşididir. Kalsiyum, lif, protein ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan teff tohumu büyük bir enerji kaynağıdır ve kilo vermenize yardımcı olacak yöntemler arasında ilk sırada gelir. Peki hızlı ve sağlıklı kilo verme yöntemleri arasında ilk sırada gelen teff çayı nedir? Teff tohumunun yanında kiraz sapı, aspir tohumu, kitre zamkı, mate yaprağı, barut ağacı kabuğu gibi birçok bitki barındıran teff çayı; sindirim sisteminizi düzenlerken, verdiği doygunluk hissi ve yağ yakıcı etkisi sayesinde zayıflatır. Yine de belirtmek gerekir ki, hiçbir yiyecek veya içecek tek başına kilo verdirici etkiye sahip değildir. Bu yüzden, doğru bir diyetin yanında teff çayı tüketmeniz, çok daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. 

  TEFF ÇAYININ FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR?

  Teff çayı faydaları arasında en çok bilineni kilo verdirme etkisidir. Ancak, teff çayının sağlık için de oldukça faydalı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Teff çayının hızlı kilo verdirmesi dışındaki faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  Ödem attırır

  Teff tohumlu çay ödem artırarak şişlik hissini ortadan kaldırır. Aynı zamanda vücudunuzda bulunan fazla yağın atılması konusunda da teff çayı oldukça başarılıdır.

  - Advertisement -

  Yüksek Protein İçerir

  Tahılların çoğu içerisinde protein barındırır. Sağlıklı bir diyet için ihtiyaç duyulan protein ise tahıllarda yeterince bulunmaz. Teff, protein bakımından da zengindir.

  Aminoasit İçerir

  Amino asitler enerji seviyelerini dengelemek için mükemmel bir kaynaktır. Teff, içerdiği amino asitler sayesinde, diğer tahıllara oranla daha fazla olmasına rağmen yetersiz kalan protein içeriğine destek olur.

  Sindirim Sistemini Düzenler

  Küçük tanelerine rağmen, 100 gramında 8 gram posa içeren teff tohumu sahip olduğu posa sayesinde sindirim sistemini düzenlerken tokluk hissi yaşamanızı sağlar.

  Kemikleri Güçlendirir

  Teff çayı, süt ürünlerine oldukça güzel bir alternatiftir. Teff’in içerisindeki protein ve kalsiyum miktarı sütle eşit seviyededir. Eğer süt ile aranız yoksa süt yerine teff tüketerek protein ve kalsiyum alırken kilo vermenize katkıda bulunabilirsiniz.

  Sağlığa yararı olan her şey, fazla ve bilinçsiz tüketim halinde zararlı bir hale gelebilir. Teff çayı da bunlardan biridir. Bilinçsiz ve aşırı tüketim halinde şişkinlik hissi, kalıcı kabızlık ve kalıcı ishal, potasyum kaybı teff çayı zararları arasındadır.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÇAY TARİFLERİ

  KIŞ AKŞAMLARININ BAHARATLI ÇAYI: CHAI TEA LATTE

  HİBİSKUS ÇAYI’NIN FAYDALARI NELER? NASIL HAZIRLANIR?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....