Diğer
  Ana SayfaSağlıkTeknoloji Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

  Teknoloji Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?

  -

  1273224428-0Teknolojik ürünler hayatımızı kolaylaştırsa da, oluşturdukları manyetik kirlilikle sindirim sistemindeki sorunlardan kansere kadar pek çok sağlık sorunlarını da beraberinde getirebiliyor. Uzmanlara göre; elektromanyetik kirlenmeden tümüyle korunamasak bile alacağımız basit önlemlerle oluşabilecek zararları en aza indirmemiz mümkün.

  Cep telefonunu elimizden düşürmüyor, zamandan tasarruf etmek için mikrodalga fırınlarda ısıttığımız besinlerle karnımızı doyurmaya çalışıyoruz. Tüm gün bilgisayar karşısında kalmamız yetmiyormuş gibi, evimizde de sanal alemde dolaşmaktan ve televizyon izlemekten kendimizi alamıyoruz…

  Oysa, adeta bağımlısı olduğumuz bu teknolojik ürünler yaydıkları elektro manyetik sinyallere sağlığımızı tehdit edebiliyor! Uzmanlara göre; kalp krizinin 20’li yaşlara düşmesi, bağışıklık sisteminin çökmesi, sık sık hastalıklara maruz kalma, beyin kanamalarındaki artışlar ve kanser vakalarında görülen tırmanışta elektromanyetik kirlenme de önemli bir rol oynuyor. Hız çağında yaşadığımız günümüzde teknolojik ürünlerden vazgeçmeyeceğimize göre, hepimizin aklına şu soru takılıyor; ‘Elektronik manyetik kirlenmeden nasıl korunabilirim? Biz de, Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Doç. Dr. Nuri Haksever’e en sık kullandığımız teknolojik ürünlerin yol açtığı hastalıkları ve elektromanyetik kirlenmeden korunma yöntemlerini sorduk.

  1. CEP TELEFONU

  İletişim çağının değişmez araçlarından biri olan ve ülkemizde yaklaşık 35-40 milyon aktif kullanıcısı bulunan cep telefonları, sağlığımızı tehdit eden en belirgin örnek olarak gösteriliyor. Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı’nın cep telefonlarından ve baz istasyonlarından yayılan elektromanyetik alanları, muhtemel kanserojen içeren 2-B grubuna alması ve İngiltere Radyolojik Koruma Kurulu’nun cep telefonlarının küçük çocuklarda tümör riski yarattığını açıklaması, bu cihazların ne kadar zararlı olduğunu ortaya koyuyor.

  - Advertisement -

  Hangi sağlık sorunlarına yol açıyor? Birçok bilimsel raporda cep telefonlarının; baş ağrısı, kısa süreli hatırlamada zayıflama, giderek artan kronik yorgunluk, deri uyuşukluğu, görüş alanında daralma ve kulak çınlaması gibi yaşam kalitesini düşüren sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtiliyor. Uzmanlara göre cep telefonu; Alzheimer, Parkinson ve Multiple Skleroz (MS) gibi sinir hastalıklarının oluşma riskini de artırıyor. Ayrıca, cep telefonlarının uzun vadede; kalp rahatsızlıklarına, hafıza zayıflaması ve beyin tümörü riskine, kalıcı işitme bozukluklarına, embriyo gelişiminin zarar görmesine, kadınlarda düşük riskinin artmasına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, yüksek tansiyona, sperm sayısının azalmasına ve cilt kanseri gibi ciddi tablolara sebep olabileceği düşünülüyor.

  Nasıl korunmalı? Aklınızda bulunsun, konuşmasanız bile cihazınız sürekli sinyal alışverişi yapacağı için elektromanyetik dalgaya her zaman maruz kalıyorsunuz. Bu yüzden cep telefonunu bedeninizden mümkün olduğunca uzakta tutmayı ihmal etmeyin. Cep telefonu kullanımını da günde en fazla 10 dakikayla sınırlayın. Konuşurken telefonu kulağınıza götürmek yerine, Bluetooth teknolojili kablosuz kulaklıklar ya da kablolu versiyonlar kullanın. Telefonu açmadan kulağınıza götürmeyin. Cihazınızı kalp, karaciğer, böbrek ve testisler gibi organların yakınında tutmamaya çalışın. Uyuduğunuz odada, özellikle de yatağın başucunda cep telefonu bulundurmayın.

  2. BİLGİSAYAR

  Bilgisayarlar da elektromanyetik kirlenmeye yol açarak sağlığımızı tehdit edebiliyorlar.
  Hangi sağlık sorunlarına yol açıyor? Flaş tarzı efektler ve animasyon programları göz sağlığımızı tehlikeye sokabiliyor. Bilgisayar ayrıca mevcut epilepsi odağını aktif hale getirerek hastalığa neden olabiliyor. Elektromanyetik alandan vücudun genelde tümü etkilendiği için uykusuzluk, baş ağrıları, halsizlik gibi şikayetlerin yanı sıra, sperm sayısının azlığından adet problemlerine, tansiyon yüksekliğinden stresle ilgili hastalıklara kadar pek çok sorun ortaya çıkıyor.

  Nasıl korunmalı? Bilgisayar kullanımını mümkün olduğu kadar azaltın ve sık sık cihazınızdan uzaklaşın. Ayrıca tüm elektromanyetik cihazlara yapıştırılan ve manyetik alan etkisini azaltan stickerlar kullanın.

  FUNDA ÇATAR
  Haberin devamı 2009 Nisan sayımızda…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz