Diğer
  Ana SayfaSağlıkTembel kızların sağlık hataları

  Tembel kızların sağlık hataları

  -

  Hepimiz zaman zaman küçük tembellikler yapıp bazı sağlık kurallarını atlayabiliyoruz. Kimisine zaman zaman göz yummak mümkün, doğru… Ama kimi tembellikler var ki, bunlar ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Tembel kızların hatalarını ve basit çözümlerini sizin için derledik…

  Aytaç Özkardaş

  1. Dişlerini fırçalamak
  yerine çalkalıyorsun…

  Ağzınızı çalkalamak geçici bir tazelik duygusu yaratır; ama diş çürüklerine neden olan bakterileri yok etmekte ya da diş eti problemlerine yol açan diş plağını önlemede pek bir işe yaramaz.
  BASİT ÇÖZÜM: Her gün dişlerinizi iki kere, iki dakika, yemeklerden önce fırçalayın. Bilinenin aksine kimi bilim adamları dişlerin yemeklerden önce fırçalanması gerektiğini savunuyor ve yemeklerdeki şekerin dişlerdeki plak ile reaksiyona girdiğinde asit ortaya çıkardığını söylüyorlar. Bu da diş minenizi zayıflatıyor.Yemeklerden sonra dişleri fırçalamak diş minenizi aşındırırken, öncesinde fırçalamak dişleriniz üzerinde florürden bir manto oluşturarak aşınmayı önlüyor.

  2. GEREKSİZ YERE BÜYÜK
  TAMPON KULLANIYORSUN…

  - Advertisement -

  Büyük boy tampon kullanıyorsunuz, çünkü daha uzun süre dayanacaklarını, böylelikle durmadan değiştirmek zorunda kalmayacağınızı düşünüyorsunuz… Ayrıca bu büyük boy, maksimum emici tamponları daha ziyade, kanamanın az olduğu günlerde ya da 'ya kanamam olursa' dediğiniz zamanlarda kullanmayı tercih ediyorsunuz. Hangi nedenle veya tercihle olursa olsun büyük boy tamponların gereksiz yere sık kullanımı, vajinanınızın doğal dengesinin bozulmasına neden olur. Doğal dengesi bozulan vajinanın enfeksiyon riski de artar.
  BASİT ÇÖZÜM: Adet kanamanızın az olduğu ilk ve son günlerde tampon yerine hijyenik ped kullanın. Adet kanamanız için yeterli olacak en küçük boy tamponu seçin. Büyük, orta veya küçük boy olsun; her 3 saatte bir mutlaka tamponunuzu değiştirin. Uzmanlar geceleri de tampon yerine ped kullanmayı öneriyor.

  3. AYAKTA YEMEK YİYORSUN…
  Eğer oturmaya vaktiniz yoksa, yemeği de aceleye getireceksiniz demektir. Bu da sindirim sistemi için hiç de iyi bir alışkanlık değil. Lokmaları hızla yutmak, yemek borusunda spazmlara ve keyfinizi kaçıracak mide ekşimesine neden olabilir. Bu durumlarda mideniz işlevini yerine getirmekte zorlanır.
  BASİT ÇÖZÜM: Oturarak yemek yemek için zaman yaratın. Ancak bunu yaparken televizyon karşısında yemek gibi bir yanlışa düşmeyin. ABD'deki Georgia State Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, televizyon karşısında yiyenlerin, öyle yapmayanlara göre 137 kalori daha fazla aldıkları saptanmış.

  4. Yıkadıktan sonra
  ellerini kurutmuyorsun…

  Islak ve nemli eller, kuru ellere oranla çok daha fazla bakteri çeker. Bu mikroorganizmalar da nezleden gribe birçok rahatsızlığa yol açarlar.
  BASİT ÇÖZÜM: Haklısınız, özellikle umumi tuvaletlerde bulunan el kurutma aletleri gerçekten can sıkıcı. Elleri kurutabilmek için kimi zaman dakikalarca altında tutmak gerekiyor ki, kimsenin tuvalette, hele ki bir alışveriş merkezinin ya da restoranın tuvaletinde bu kadar zaman geçirmeye tahammülü yok. Bu da çoğu zaman insanların ellerini kurutmadan lavaboyu terk etmesine neden oluyor. Ellerinizi kağıt havluyla kurulayın ve bu kağıdı aynı zamanda kapıyı açmak için kullanın. Her yerde kağıt havlu bulunmayabilir, bu nedenle çantanızda kağıt mendil taşımayı alışkanlık haline getirin.

  Haberin devamı 2008 Mayıs sayımızda..  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz