Diğer
  Ana SayfaGüzellikTemizlik günü!

  Temizlik günü!

  -

  Güzelleşmek için kullandığınız makyaj malzemelerinin sağlığınızı tehdit edebileceği hiç aklınıza gelir mi? Bunu önlemek ve makyajınızı güvenle yapabilmek için her gün sadece birkaç dakikanızı ayırabilir ve bu basit kuralları uygulayabilirsiniz.

  Makyaj çantanızı şöyle bir gözden geçirin… Allık fırçanızı ve aplikatörlerinizi düzenli olarak yıkıyor musunuz? Maskaranızı ne zaman satın almıştınız? Peki ya allığınızı? Tüm eşyalarımız gibi makyaj malzemelerinin de bir ömrü var ve kullanıldıkça düzenli olarak temizlenmeleri gerekiyor. Eğer bu konuda yeterince titiz olmadığınızı düşünüyorsanız, birkaç iyi alışkanlık edinmek, sizi ciddi cilt problemlerine yol açabilecek sorunlardan ve çeşitli enfeksiyonlardan koruyabilir.

  Ellerinizi yıkayın

  Makyaj yapmadan önce ellerinizi mutlaka yıkamalısınız. Neden mi? Bunun başlıca iki nedeni var; ilki elinizdeki kiri ve bakterileri yüzünüze bulaştırıyor olmanız, ikincisiyse parmağınızı makyaj malzemelerinize – özellikle de krem halinde olanlara – temas ettirdikçe bunları da kirletmeniz. Üstelik bu malzemeler bakterilerin yerleşip, üremeleri için çok uygun bir ortam oluşturuyorlar. Yani ellerinizi yıkamamanız malzemelerinizi birer mikrop yuvasına dönüştürebilir.

  Başkalarıyla paylaşmayın

  Arkadaşınızın rujunun rengini çok beğendiniz ve hemen denemek istediniz… Ancak hatırlatalım, eğer arkadaşınızda uçuk gibi herhangi bir enfeksiyon varsa rujun rengiyle beraber onu da denemiş oluyorsunuz! Peki ya, o sizinkini denemek isterse? Bütün ruju çöpe atmanıza gerek yok, ucuna biraz kolonya damlatın ve sonra kağıt mendille silin. Parfümerilerde "tester" olarak kullanılan rujları da denememenizde fayda var. Eğer denemek zorunda kalırsanız, satış uzmanından rujun üst katmanını sıyırmasını isteyin.

  Fırçalarınızı temizleyin

  Temizlenmeden kullanılan makyaj fırçaları, süngerler ve aplikatörlerin üzerinde yağ ve kir birikiyor. Bu birikim gözeneklerin tıkanmasına ve cilt problemlerine yol açan başlıca etkenlerden. Haftada bir kez yüzünüz için kullandığınız temizleme jeli ya da sütüyle bunları da yıkamalısınız. Ancak bir daha kullanmadan önce tamamen kurumuş olup olmadığına çok dikkat edin. Uzmanlara göre, nemli kalan bir fırça ya da sünger, hiç temizlenmemiş olandan çok daha tehlikeli. Yıkamak, kurutmak çok uzun iş, hiç vaktim yok diyorsanız o zaman başka bir tavsiyemiz var; kullanılıp atılan makyaj çubuklarından ve süngerlerinden satın alabilirsiniz.

  - Advertisement -

  Diş fırçanıza iyi bakın

  Diş doktorları diş fırçamızı 4-6 ay arasında değiştirmemiz gerektiğini savunuyorlar. Bunu söylemelerinin nedeni, fırça kıllarının yıpranması ve fırçanın etkinliğini yitirmesi. Ayrıca yıpranmış bir fırça, diş etlerine de zarar veriyor. Oysa, söz konusu bakteriler olunca bu zaman son derece uzun! Bu süre içinde hiç temizlenmeden kullanılan bir fırça ciddi bir enfeksiyon kaynağı olabilir. Uygulayabileceğiniz en pratik yöntemse şu: Her gün diş fırçanızı 10 dakika boyunca ağız hijyeni için kullanılan suların içinde bekletin. Ondan sonra durulayın ve dik pozisyonda kurumaya bırakın. Bu işlem fırçada üreyebilecek tüm bakterileri öldürür. Diş fırçalarıyla ilgili bir diğer noktaysa, grip, nezle gibi enfeksiyonlara yakalandıktan sonra, yeni bile olsalar, değiştirilmeleri gerektiği!

  Güvenle saklamak için

  Banyoda saklanan makyaj malzemeleri, evin diğer bölümlerinde saklananlardan çok daha kısa sürede bozulabilir. Bunun nedeni, banyodaki nem oranının evin diğer bölümlerinden çok daha yüksek olması. O zaman makyaj malzemelerini ve kozmetik ürünleri banyo dışında bir yerlerde saklamak çok daha akıllıca. Eğer belirli bir malzemeden çok alan ve bunları depolayan biriyseniz, uzmanlar, kozmetik ürünleri, kullanmadığınız sürece buzdolabında güvenle saklayabileceğinizi belirtiyorlar.

  BU DURUMLARA DİKKAT…

  Enfeksiyonlara açıksanız
  Bazı kişiler, bütün kışı nezle ya da griple boğuşarak geçirirler. Eğer siz de bunlardan biriyseniz, makyaj malzemelerinizi ve kozmetik ürünlerinizi çok temiz tutmanızda fayda var. Uçuk, gözünüzde enfeksiyon ya da gribal bir durumunuz varsa, bu süre boyunca kullandığınız ürünleri iyice dezenfekte etmeden sakın kullanmayın.
  Çok amaçlı ürünler kullanıyorsanız
  İkisi ya da üçü birarada ürünler – örneğin hem allık hem far hem de ruj olanlar – kullanım açısından son derece pratik. Ancak bu özellikleri nedeniyle yüzün pek çok ayrı bölgesine temas ediyorlar. Bu da bakterilerin yayılması için son derece uygun. Bu nedenle yine enfeksiyonun söz konusu olduğu zamanlarda, bu ürünleri kullanmayın. Diğer zamanlarda da en son uygulamayı dudaklarınıza yapın, çünkü dudaklar, yüzün diğer bölgelerine göre bakteri yaymaya daha müsait.
  Sık sık kuaföre gidiyorsanız
  Kuaförlerde kullanılan tüm malzemeler, gerekli hijyen kurallarına dikkat edilmediğinde sağlık açısından çok ciddi tehlikeler oluşturabilir. Bunlar arasında ilk sırada, manikür için kullanılan araç-gereçler yer alıyor. Günümüzde pek çok salon, sterilizasyon için etkili yöntemler kullanıyor. Ama yine de en mükemmeli, kendi manikür-pedikür takımınızı götürmek. Tabii, bunların da düzenli temizliğini yapmayı ihmal etmemek. Nasıl mı? Her kullanımdan sonra takımızını kolonya ya da alkolle iyice silerek!  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz