Diğer
  Ana SayfaSağlıkTepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

  Tepeden tırnağa ne kadar hijyene ihtiyacımız var?

  -

  hijyenSağlıklı bir yaşamın ilk koşulu hiç kuşkusuz vücudumuzu tepeden tırnağa temiz tutmak. Sahi, vücut hijyeninde dikkat etmemiz gereken kuralları biliyor muyuz, yoksa bir şeyleri yanlış yapıyor olabilir miyiz? İşte yanıtları…

  YÜZ BÖLGESİ
  Amerikan Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Halil Bayazıt eğer çok kirli ortamlarda bulunmuyorsak, yüzümüzü günde 2 kez, suyla yıkayarak yeterli hijyeni sağlayabileceğimizi belirtiyor.

  BUNLARI YAPIN!
  Yüz temizleme jelleri, yüz hijyeni açısından iyi bir çözüm. Ancak içerdikleri aktif sabun miktarı fazlaysa aşırı yıkama sonucunda cildiniz tahriş olabiliyor. Dolayısıyla jellerin yerine, ciltte nemlendirici etki bırakabilen ve lipid içermeyen temizleyici losyonları tercih etmenizde fayda var.

  İçinde nemlendirici mineraller ve asit içeren sıvı temizleyici ürünler de iyi bir seçenek olabilir. Cildiniz çok kuru ve hassas ise temizleyici losyonlarından, yağlı cilde sahipseniz kurutucu özelliği sahip olan temizleme jellerinden faydalanın. Cildiniz normal-karma bir özellik taşıyorsa, nemlendirici içeren temizleyici ürün daha etkili olabiliyor.

  BUNLARI YAPMAYIN!
  El temizliğinde kullandığınız sabunlardan yüz temizliğinde de yararlanmayın. Çünkü kalıp sabunlar başkalarıyla paylaşıldığında çeşitli hastalıklar bulaşabiliyor. Ayrıca ciltte tahriş gibi sorunlar da yaratabiliyor. Nemlendirici özelliği sahip ya da pH değerleri nötr olan sabunlardan ise sadece kendiniz kullanmak koşuluyla yararlanabilirsiniz. Cildin yağını alıp, kurutucu etki gösteren ürünleri cildiniz çok yağlı değilse, tercih etmeyin.

  Önem vermezseniz: Yüz hijyenine yeterince dikkat etmezseniz cilt enfeksiyonları oluşabiliyor. Aşırıya kaçarsanız: Yüzünüzü gereğinden fazla yıkarsanız, cildinizin yağ tabakası azalmaya başlıyor. Bunun sonucunda ciltte kuruluk, ardından da egzama gelişebiliyor.

  - Advertisement -

  koltukalti-hijyenKOLTUKALTI
  Koltuk altını ihtiyaç duydukça yıkamanızda fayda var.

  BUNLARI YAPIN!
  Banyo yaparken kullandığınız vücut sabunları ya da klasik banyo sabunlarından yararlanabilirsiniz. Ancak duş jelleri kalıp sabunlara göre daha hijyenik oldukları ve daha uygun pH değeri içerdikleri için bu ürünleri tercih edin. Terlemeyi önlemek içinse alüminyum klorid tuzları içeren sıvı ya da krem tarzı deodorantlardan günde birkaç kez yararlanabilirsiniz.

  BUNLARI YAPMAYIN!
  Pudralar gözenekleri tıkayabilecekleri için sakıncalı ürünler arasında yer alıyor.

  Önem vermezseniz: Kötü koku yayılması sonucu sosyal açıdan hoş olmayan durumlar oluşabiliyor. Aşırıya kaçarsanız: Koltuk altı bölgenizi gereğinden fazla yıkarsanız ciltte kuruma, tahriş ve egzama gibi çeşitli sağlık problemleri gelişebiliyor.

  hijyen2TÜM VÜCUT
  Tüm vücudumuzu hangi sıklıkta yıkamamız gerektiğine dair tıbben belirlenmiş bir sayı olmasa da, uzmanlar her gün yıkanmamızı öneriyorlar. Dermatoloji Uzmanı Dr. Halil Bayazıt, her zaman ayakta banyo yapmanız konusunda uyarıda bulunuyor. Çünkü ciltte yerleşen mantarlar ve diğer iltihabi hastalıklar, küvete oturduğunuzda üreme organlarına kolayca bulaşabiliyor.

  BUNLARI YAPIN!
  Sıvı sabunlar ve jeller hem daha kullanışlı hem de daha faydalı oldukları için tercih edilebilir. Uzmanlar vücut için üretilen ürünlerden pH 5.5 değerinde olanları kullanmanızı öneriyorlar.

  BUNLARI YAPMAYIN!
  Vücut cildi, yüze kıyasla daha kalın olduğu için cildinize uygun her üründen faydalanabilirsiniz.

  Önem vermezseniz: Ciltte kızarıklık, çatlaklar ve kepeklenme gibi sorunlar gelişip, vücudunuz enfeksiyona karşı duyarlı hale gelebiliyor.

  Aşırıya kaçarsanız: Ciltte aşırı kuruluk gelişebiliyor. Dolayısıyla her banyo sonrası, cildinizi nemlendirici kremlerle beslemeye özen gösterin.

  ELLER
  Hijyenin ilk ve en önemli kuralı, elleri sık sık yıkamanız. Çünkü hastalık yapan mikroorganizmalar kişiden kişiye en çok eller yoluyla bulaşıyor. Dolayısıyla özellikle sabahları kalkar kalkmaz ve uykudan önce, yemek hazırlamadan ve yemek yemeden önce, tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Bunların yanı sıra; para alışverişinin ardından, hasta insanlara dokunmadan önce ve sonra, burnunuzu temizledikten sonra, hayvanlarla temas sonrasında da ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin. Yeterli hijyen için: Sabunla iyice köpürttükten sonra avuç içi, parmak araları ve bilekler olmak üzere, elerinizin her noktasını en az 20 saniye iyice ovalayın.

  BUNLARI YAPIN!
  Ellerinizi yıkarken bol sıcak su ve cildinizin doğal kimyasal yapısına uygun saf sabun kullanabilirsiniz.

  hijyen3BUNLARI YAPMAYIN!
  Ellerimizin üzerindeki cildin gözenekleri içinde pek çok zararsız, hatta bu dokuları koruduğu için yararlı sayılabilecek mikroplar da bulunuyor. El hijyeni için kullanılması önerilen antiseptik, yani mikrop öldürücü maddeler içeren sabunlar ya da sıvılar, bu yararlı mikropları kısmen de olsa öldürebiliyor. Bu nedenle antiseptik ürünleri gündelik olarak kullanmaktan kaçının. Üstelik bu temizlik maddeleri içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle cildinizde alerji de oluşturabiliyor.

  Önem vermezseniz: El hijyenine dikkat etmezseniz; kıl kurdu, tenya ve solucan gibi parazitler, Hepatit B, idrar yolu enfeksiyonu ve daha pek çok ciddi hastalık kolayca bulaşabiliyor. Aşırıya kaçarsanız: Ellerinizi aşırı yıkarsanız, ciltte kuruma, tahriş ve egzama gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

  GENİTAL BÖLGE
  International Hospital’den Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çepni, genital bölgenizi her tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra yıkamanız gerektiğine dikkat çekiyor. Hemen belirtelim; makat tarafındaki mikropların vajinaya bulaşmaması için tuvalet sonrası temizliği mutlaka önden arkaya doğru yapmalısınız.

  BUNLARI YAPIN!
  Genital bölgedeki koruyucu özelliğe sahip olan mikropların yok edilmemesi gerekiyor. Bu yüzden sadece su ile hijyen yeterli geliyor. Genital bölgeye özel hazırlanmış olan ürünleri kullanmanız şart değil. Eğer yine de bu tarz ürünleri tercih edecekseniz, sadece dış bölümlerde uygulamaya dikkat edin.

  BUNLARI YAPMAYIN!
  Sık sık sabun kullanmanız ortamın asit değerini bozarak enfeksiyon için uygun bir ortam oluşturuyor. Asit değeri genital bölge özelliklerine uygun olmayan ürünler de enfeksiyona yol açabiliyor. Ağda ve jilet de, kıl köklerinin enfeksiyonunu kolaylaştırıyor ve genital bölgeyi tahriş edebiliyor.

  Aşırıya kaçarsanız: Prof. Dr. İsmail Çepni, genital bölgede gereğinden fazla hijyen sağlamaktan kaçınmanızı söylüyor. Çünkü bu bölgede aşırı hijyen sağlamaya çalışmak, vajinanın laktobasil/asit ortamının zarar görmesine neden olabiliyor. Bunun sonucunda da idrar yolu enfeksiyonu ve genital enfeksiyonlar gibi ciddi sorunlar gelişebiliyor.

  FUNDA ÇATAR
  FOTOĞRAFLAR: www.shutterstock.com  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz