Diğer
  Ana SayfaSağlıkTerapim ''yazmak''

  Terapim ”yazmak”

  -

  Patoloji uzmanı Gülseren Engin’in göğüs kanserini yenme öyküsünü okuyacaksınız. Güçlü olmak ve yeni uğraşlar edinmek bazen hayatı nasıl da kolaylaştırıyor

  Bir patoloji uzmanının koyması gereken en zor tanı kendisine ait.; Kanser. Öyküsü yaşama sevincini kaybetmemek ve hayata sıkıca bağlanmak üzerine. Gülseren Engin, edebiyat ve tıp alanlarında kitaplar yazıyor. 29 yıl doktorluk yaptı. "Kanser Bilgi Danışma Merkezi"ni kurdu. Sadece telefonla hizmet veren bu merkezi 3 yıl sonra, ücretsiz hizmet "suç"olduğu için kapatmak zorunda kaldı. Artık zamanını edebiyata ayırıyor.

  Engin, göğsünde kitle olduğunu fark edince hemen ameliyat oluyor. Sonucu görür görmez kanser olduğunu anlıyor ve kabul ediyor. Neyse ki erken teşhis sayesinde kanser yayılmıyor. O süreç içinde kendiyle hesaplaşmış. Bu güne kadar neleri kaçırdım diye düşünmüş.İlk şoku atlatana kadar böyle devam etmiş.
  Bir kadının göğsünü kaybetmesi oldukça büyük bir darbe. Çünkü dişiliğin kaybı gibi görülüyor. Ameliyattan 4 yıl sonra ikinci darbeyi diğer göğsünü aldırarak yaşamış. Ama estetik yaptırarak bu sorunu da aşmış. On yıldan fazla zaman geçtiğini düşünürsek tehlikeyi atlatmış durumda.

  Böyle bir dönemde ailesi ona büyük destek olmuş. Yazmak ve resim yapmak da onu psikolojik olarak tedavi ediyor. Genelde kurgusal hikayeler yazıyor ve içindeki zehri böyle boşaltıyor. Sık sık kontrol yaptırmayı da ihmal etmiyor.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz