Diğer
  Ana SayfaSağlıkTerleme ne zaman normal? İşte aşırı terleme nedenleri ve tedavi yöntemi

  Terleme ne zaman normal? İşte aşırı terleme nedenleri ve tedavi yöntemi

  -

  Sıcak günlerde en çok şikâyet edilen konulardan biri de terleme. Terleme, sağlığın göstergesi olsa da, aşırı terleme birçok kişinin yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. Peki terleme ne zaman normal? Terlemenin nedenleri nelerdir? Terleme tedavi yöntemleri nelerdir? İyontoforez nedir? Botoks tedavisi nedir? İşte tüm merak edilen soruların yanıtı içeriğimizde…

  Terleme vücudun kliması olarak görev yapıyor. Uzmanlara göre, terleme ile toksinler atılıyor. Ayrıca terleme, kilo kaybına neden oluyor. Yaygın olarak bilinenlerin aksine, terlemenin temel fonksiyonu, vücut sıcaklığının ayarlanması. Vücut sıcaklığı sempatik sistem tarafından sürekli izleniyor ve sıcaklık belirli bir dereceyi geçince sempatik sinirlerle
  ter bezlerine uyarı gönderiliyor. Ter bezlerinden çıkan ter, buharlaşarak vücuttan ısı kaybı sağlıyor. Terleme insanlarda doğal olarak görülürken, aşırı terleme sıkıntı yaratabiliyor.

  TERLEME NE ZAMAN NORMAL?

  Egzersiz ya da fiziksel aktivite, sıcak hava ve nem, sentetik giysiler, alkol almak, sigara içmek, kahve, çay ve sıcak içecekler tüketmek, baharatlı ve sıcak yiyecekler yemek, stres ve heyecan, terlemeye yol açan olağan durumlar olarak kabul ediliyor. Ancak kişi spor yapmadığı, ortam sıcaklığının normal olduğu, acı bir şey yemediği, sıcak bir şey içmediği halde terliyorsa, bu ‘anormal’ bir durum olabilir. Bu şekildeki terleme, günlük hayatı
  etkileyecek derecede olursa ‘hiperhidroz’ denilen aşırı terleme hastalığından şüphelenilebiliyor.

  BÖLGESEL TERLEMENİN NEDENLERİ

  Aşırı terleme iki şekilde ortaya çıkabiliyor.

  Birincisi vücudun yaygın olarak fazla terlemesi: Bu durum genellikle hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkıyor.

  - Advertisement -

  İkincisiyse bölgesel aşırı terleme: Aşırı terlemenin el terlemesi, koltuk altı terlemesi, ayak terlemesi, yüz terlemesi olarak kendini göstermesi durumuna deniyor. El, ayak, koltuk altı ve yüzde görülen bölgesel terleme hiçbir hastalık ya da nedene bağlı değilse, neden sempatik sistemin aşırı çalışması olabiliyor. Bu sorun 100 kişiden sadece ikisinde görülüyor.

  Aşırı terleme sorunu, genellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde başlıyor. Hayat boyu devam ediyor ve her mevsimde oluyor. Uykuda görülmüyor ve stres, heyecan gibi
  duygusal uyarılar bu durumu tetikliyor. Bölgesel terlemenin biyolojik olarak hiçbir zararı yok. Ancak günlük faaliyetleri çok ileri derecede olumsuz etkileyebiliyor.

  Özellikle ellerden damlayan, ayakkabılardan taşan bir terleme varsa; yaşamın tüm alanlarında kişiyi zor durumda bırakabiliyor. Aşırı terleme kişisel görüntüyü bozmanın yanında, başkalarıyla ilişki kurmayı da engelliyor. Ciddi sosyal sıkıntılara neden olabiliyor; günlük işleri, meslek ve kariyer gelişimini, yaşam kalitesini ve ruhsal sağlığı bozabiliyor.

  TERLEME TEDAVİ YÖNTEMLERİ

  CERRAHİ TEDAVİ ETS

  ETS (Endoskopik Torakal Sempatektomi), koltuk altından uygulanan bir yöntem. Sempatik sinirler; kesilerek, yakılarak ya da titanyum klipslerle sıkıştırılarak iptal edilebiliyor. Titanyum klipslerle yapılan ETS’nin en önemli avantajı, geri dönüşünün olması. Klipsli ETS denilen bu yöntemde herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde, klipslerin çıkarılması mümkün olabiliyor. Sempatik sinirlere takılan ve hiçbir probleme neden olmayan titanyum klipsler ömür boyu vücutta kalabiliyor.

  Özel Göztepe Şafak Hastanesi Göğüs Cerrahi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bayram Ali Özuslu, “Takiplerimize göre, terlemenin tekrar başlama oranı yüzde 1-2’yi geçmiyor” diyor. Klipsli ETS ameliyatı, koltukaltından bir santimetrelik, iki küçük delikten girilerek endoskopik yöntemle yapılıyor. Aşırı terleyen bölgeyi ilgilendiren sempatik sinir bulunup, 5-6 milimetrelik titanyum klipsle sıkıştırılıyor. Böylece terlemenin önüne geçiliyor. Operasyon, her iki koltuk altına toplam 30 dakikada yapılıyor. Ameliyat sonrası hastanede 8-10 saat kalmak yetiyor. İki gün sonra da işe başlanabiliyor.

  Dr. Özuslu, “Klipsli ETS ile aşırı el terlemesinde yüzde 100’e yakın başarı sağlanıyor. Koltukaltı, ayak ve yüz terlemesi ve yüz kızarmasında ise hastaların yüzde 95’inden fazlasında kalıcı etki görülüyor. Ayrıca yapılan cerrahi, vücudun terleme fonksiyonlarını bozmuyor. Sadece terleyen bölgedeki sempatik sinirlere müdahale ediliyor” diyor.

  CERRAHİ DIŞINDAKİ YÖNTEMLER

  Terlemeyi önleyen losyon, sprey ve merhemler ter kanallarını tıkayarak etki sağlıyor. Bunları her gün uygulamak gerekiyor. Hafif ve orta şiddetli terlemelerde ilk tedavi olarak kullanılabiliyor.

  İYONTOFOREZ CİHAZI

  Özellikle ellerdeki, ayaklardaki ve koltuk altı bölgesindeki aşırı terlemede kullanılan bir araç. Sık sık tekrarlanması gereken bu yöntemle, bölgesel, hafif ve orta derecede terlemesi olan hastalarda oldukça iyi cevap alınıyor. 1-3 aylık iyileşme dönemleri sağlanabiliyor. 

  BOTOKS TEDAVİSİ

  Özellikle el içi, ayak tabanı ve koltuk altı terlemesinde kullanılıyor. Bu yöntem ter bezlerini çalıştıran sinirlerin faaliyetlerini azaltarak, terlemeyi azaltıyor ve ortalama etki süresi 8-10 ay sürüyor. Dr. Melisa Eczacıbaşı, aşırı terleme tedavisinde en etkili yöntemin botoks uygulaması olduğunu belirtiyor. El içi, ayak tabanı ve koltuk altındaki terlemeye karşı botoks uygulamaları oldukça pratik bir şekilde uygulanıyor. Dr. Melisa Eczacıbaşı uygulamayı şöyle anlatıyor:

  “Problem olan bölgede ilk aşamada gerçekten terleyen bölge, testler ile tespit ediliyor, daha sonraki aşamada bölgeye uyuşturucu niteliği taşıyan kremler sürülüyor ve 15 dakika beklettikten sonra uygulamaya başlanıyor. Son derece ince uçlu enjektörle problemli olan bölge içine botoks ilacı enjekte ediliyor, aşırı bir acı hissi duymadan, tedavi için defalarca zaman ayırmadan ve cerrahi herhangi bir bakıma gerek kalmadan ortalama 10-12 ay
  boyunca terlemenin miktarı oldukça azalıyor. Botoks, bu bölgede aşırı çalışan ter bezlerinin ve kasların istenmeyen hareketlerini etkilediğinden, terleme sorunu da giderilmiş oluyor.”  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz