Diğer
  Ana SayfaSağlıkTEST EDİN! Hormonal doğum kontrol yöntemleri

  TEST EDİN! Hormonal doğum kontrol yöntemleri

  -

  Doğum kontrol yöntemlerinde doğru tercihi yapmak hiç de kolay değil aslında. Örneğin, hormonal yöntemlerden yararlanmanızda bir sakınca olup olmadığını biliyor musunuz? Uzmanlarla hazırladığımız test, özellikle hormon içeren yöntemlerin seçimi konusunda size yol gösterecek.

  Doğum kontrol hapları, vajinal halka, spiral, enjeksiyonlar ve diğerleri İstenmeyen hamileliklerin oluşmasını önlemek için geri dönüşümlü pek çok seçenek var. Ancak hormonal, mekanik, kimyasal ve dijital olmak üzere dört gruba ayrılan bu yöntemlerden her birinin avantajlarının yanı sıra dezavantajları olduğunu da hatırlatalım. Uzmanlar, günümüzde kadınların en çok hormonal yöntemleri tercih ettiğini belirtiyorlar. Bunun nedeni ise, doğum kontrol hapları ile vajinal halka gibi hem östrojen hem de progesteron hormonları içeren yöntemlerin, düzenli ve sürekli koruma etkileri sayesinde cinsel ilişkinin daha rahat ve keyifli geçmesini sağlamaları. Yapılan araştırmalara göre, günümüzün düşük dozlu hormonal yöntemleri aynı zamanda yumurtalık ve rahim kanserinin ortaya çıkma riskini azaltıyor. Hormonal yöntemlerin bir başka önemli avantajı da seks hormonlarının seviyesini dengede tutabilmeleri. Bilindiği gibi 40 yaş sonrasında vücudumuzdaki seks hormonlarının seviyesinin azalması sonucu pek çok sağlık sorunu gelişmeye başlıyor.
  Şimdi gelelim en önemli noktaya. Mesela, hormonal yöntemlerden yararlanıp yararlanamayacağınız gibi… 35 yaş üzerindeyseniz ve sigara içiyorsanız, diyabet veya tansiyon hastası iseniz ya da pıhtılaşma bozukluğu sorununuz varsa, östrojen içeren yöntemlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor. Aksi takdirde damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi ve felç gibi pek çok ciddi sorun gelişebiliyor. Hormonal yöntemlerin sizin için uygun olup olmadığını merak ediyorsanız, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe'den aldığımız bilgiler doğrultusunda hazırladığımız test size yol gösterecek.

  Devamı 2005 Ağustos sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz