Diğer
  Ana SayfaYaşamTilbe Şenyürek: Türkiye’de “en iyisi” olmaya çalışıyorum!

  Tilbe Şenyürek: Türkiye’de “en iyisi” olmaya çalışıyorum!

  -

  Küçük yaşlarda başladığı basketbol yaşamında başarılarla dolu bir grafik çizen milli basketbolcu Tilbe Şenyürek, bu sezon başında spora başladığı kulübüne geri döndü. Şenyürek, başarının anahtarının her gün aynı hırs ve motivasyonla sahaya çıkmakta olduğunu söylüyor.

  Spor yapmaya kaç yaşında başladınız? Ailenizde başka sporcu var mıydı?

  Basketbola sekiz yaşımda doğduğum ve büyüdüğüm yer olan Adana’da başladım. Petrolofisi İlkokulu’nda okurken, BOTAŞ Spor seçmeleri için okulumuza gelen ve halen de aktif olarak basketbol antrenörlüğüne devam eden Halil Demirbilek ve Murat Kaya’nın dikkatini çektim. Zaten sınıfın en uzunu bendim. O gün başlayan BOTAŞ Spor günlerim 17 yıl sonra yeniden aynı kulüpte ancak başka şehirde kulübün taşındığı Ankara’da devam ediyor. Ailemde benden başka profesyonel sporcu yok. Ancak babam Adana’da bir süre amatör olarak futbol oynamış.

  tilbe şenyürek

  Spor kariyerinizi kısaca anlatabilir misiniz? Gelecek planlarınızda neler var?

  - Advertisement -

  Uzun yıllar önce altyapı olmak üzere BOTAŞ Spor A Takımı’nda oynadım ve çok genç yaşta (21 yaşında) kaptanlık mertebesine yükseldim. Altyapıda oynarken her kategoride altyapı Milli Takımları’nda yer aldım. Sonrasında İstanbul serüvenim başladı. Fenerbahçe’ye transfer oldum. İki sezon süren Fenerbahçe kariyerimden sonra Galatasaray’a geçtim. Genç yaşta iki büyük takımda da oynadım. Bu sezon başında BOTAŞ Spor’un “Yerli ve Milli” takım kurma hedefinin içinde yer alarak basketbola başladığım kulübüme geri döndüm. Hedefimiz Türk kadınının “en iyisini” yapabileceğini spor dünyasına göstermek. Gelecek planlarıma gelince; elbette Türkiye’de “en iyisi” olmaya çalışıyorum. Türk basketboluna Milli Takım düzeyinde en iyi hizmeti vermek her zaman önceliğim. Hedefim ise Avrupa’da Eurolig takımlarında yer alarak kariyerimi daha üst seviyelere taşımak. Önümüzdeki yıllarda Avrupa’da oynayacağıma inanıyorum.

  ‘HEMEN HER GÜN ANTRENMANIMIZ OLUYOR’

  Haftalık antrenmanınız nasıl?

  Hemen her gün antrenmanlarımız oluyor. Günde iki-dört saat arası antrenmanda geçiyor. Basketbol antrenmanı birçok spor dalına göre çok daha fazla efor harcamanızı gerektiriyor. Antrenman yaşam biçiminiz oluyor doğal olarak. Sonrasında o performans, maçtaki performansınızı da belirliyor.

  Bir sporcunun beslenmesi nasıl olmalı?

  Beslenmeme her profesyonel sporcu gibi dikkat ediyorum. Zira tüm yıla bakarsak, Ağustos-Mayıs dönemi takım antrenmanları ve maçlarla geçiyor. Yaz dönemlerinde de genelde Milli Takım kampları oluyor. Bu nedenle tatil dönemi oldukça az. Spor disiplini beslenme disiplinini de gerektiriyor. Kötü beslenme spora da olumsuz yönde hemen yansır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmek şart.

  TİLBE ŞENYÜREK: BENİ EN ÇOK ETKİLEYEN MAÇ İSPANYA MAÇI

  Bugüne kadar sizi en çok etkileyen maç hangisiydi?

  Beni en çok etkileyen maç belki de beni sonucu itibarıyla en çok üzen maçtır. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda çeyrek finalde İspanya ile oynadığımız maçı hiç unutamıyorum. Çok iyi oynadığımız maçı maalesef son saniyede kaybetmiş ve olimpiyat madalyasından olmuştuk.

  Basketbolu bir meslek olarak düşünen genç kızlara ne tavsiye edersiniz?

  Basketbolu bir meslek olarak edinecek genç kızlarımıza tavsiyem çok sıkı çalışmaları olacaktır. Kendilerine mutlaka doğru bir rol model edinerek, gelişimlerinin bu doğrultuda yol kat etmesini kolaylaştırabilirler. Her gün aynı motivasyon ve hırs ile sahada olup, her günün en iyisi olmak sizi başarıya yaklaştırır. En önemli şey ise sevmek; basketbolu çok sevmek ve onu hayatınızın merkezine koymak, olması gereken en önemli duygu.

  Yazı: Deran Çetinsaraç  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz