Diğer
  Ana SayfaSağlıkDiyabet Nedir? Diyabet Hakkında Her ŞeyTip 1 diyabetlilerde Koronavirüs'ten ölüm riski daha fazla

  Tip 1 diyabetlilerde Koronavirüs’ten ölüm riski daha fazla

  -

  İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi’nin (NHS) araştırmasında, Tip 1 diyabet hastalarının Tip 2 diyabet hastalarına göre koronavirüs kaynaklı ölüm riskinin daha yüksek olduğu tespit edildi. 

  İngiltere’de korona virüsü nedeniyle hastaneye kaldırılan kişilerin üçte birinin diyabetik olduğu tespit edildi. Bunun yanı sıra yaşın da diyabet kaynaklı risk grubunda etkili olduğu belirtildi. NHS, İngiltere’de toplanan verilere göre 40 yaşın altında olan kişilerin virüs nedeniyle ölme riskinin daha düşük olduğunu duyurdu.

  ‘OBEZİTE RİSKİ ARTIRIYOR’

  İngiltere’deki hastanelerde korona virüsü nedeniyle ölen 7 bin 466 kişinin Tip 1 diyabetik olduğu, 365 kişinin ise Tip 2 diyabetik olduğu kaydedildi. NHS’in diyabet ve obezite kliniği direktörü ve araştırmanın baş yazarı Prof. Jonathan Valabhji, “Bu araştırma diyabetli kişilerin korona virüsü salgınında ölüm riskinin değiştiğini gösteriyor. Bunun yanı sıra, yüksek kan şekeri değerinin ve obezitenin her iki diyabet tipinde de riski artırdığı da tespit edildi” dedi.

  ‘HASTALIĞI DAHA AĞIR GEÇİREBİLİRLER’

  Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Jon Cohen ise “Bakteriyel enfeksiyonlar diyabet hastalarında daha yaygın olarak görülür. Bu durum korona virüsü gibi viral enfeksiyonlarda değişiyor ancak insülin seviyesinde dengesizliğe sebep olan herhangi bir enfeksiyonun, Tip 1 diyabetli hastalarda ölüm riskinin artmasına neden olabilir. Diyabetik hastaların korona virüsü nedeniyle enfekte olma riski daha yüksek değildir ancak enfekte olmaları halinde hastalığı daha ağır geçirme riskleri vardır” dedi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz