Diğer
  Ana SayfaSağlıkTırnaklarda beyaz lekeler neden olur? Lökoniki nedir?

  Tırnaklarda beyaz lekeler neden olur? Lökoniki nedir?

  -

  Pek çok kişini hayatının belli dönemlerinde tırnaklarında beyaz çizgiler, noktalar oluşabilir. Peki, tırnaklardaki beyaz noktalar neden olur? Lökoniki nedir, ne anlama geliyor?

  LÖKONİKİ NEDİR?

  Lökoniki parmağınızda veya tırnaklarınızda beyaz çizgiler veya noktaların göründüğü bir durumdur. Yaygın olarak görünür ve çoğunluklu zararsızdır. Healthline’nın haberine göre pek çok sağlıklı yetişkin de yaşamlarının bir noktasında bu lekelere sahip olabilir. Bazı kişilierde beyaz lekeler daha küçük noktalar şeklinde; bazı kişilerde de ise daha büyük ve uzun şekilde görülebilir.

  TIRNAKTAKİ BEYAZ NOKTALARIN (LÖKONİKİ) NEDENLERİ NE?

  Lökonikinin en yaygın nedeni tırnak yatağının yaralanmasıdır. Çivi gibi bir yaralanma, parmağı sıkıştırma, vurma gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Çok sık manikür ve pedikür veya jel veya yapay tırnak kullanımı da tırnak yataklarına zarar verebilir. Tırnaklardaki olağandışı lekelerden başka birkaç neden sorumlu olabilir.

  İşte bazı nedenler:

  • Alerjik reaksiyon
  • Mantar enfeksiyon
  • Tırnak yaralanması
  • Mineral eksikliği

  ALERJİK REAKSİYON

  Bir oje, parlatıcı, sertleştirici veya asetona karşı alerji, tırnaklarınızda beyaz lekelere neden olabilir. Yapay veya jel tırnakların kullanılması da tırnaklarınıza zarar verebilir ve bu durum beyaz lekelere neden olabilir.

  - Advertisement -

  MANTARLAR

  Ayak tırnaklarında beyaz yüzeysel, yaygın görülen bir tırnak mantarı ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun ilk belirtisi tırnaklarda birkaç küçük beyaz nokta olabilir.

  Enfeksiyon büyüyebilir ve tırnak yatağına yayılabilir. Ayak tırnakları pul pul görünebilir ve daha sonra kalın ve kırılgan hale gelebilir.

  TIRNAKTA YARALANMA

  Tırnağınızın tabanındaki bir yaralanma, tırnağınız büyüdükçe beyaz lekelere veya noktalara neden olabilir. Bununla birlikte, tırnaklarınızın büyümesi için geçen süre nedeniyle, yaralanmayı hatırlamayabilirsiniz. Bazı yaralanmalar dört hafta veya daha uzun süre ortaya çıkmaz.

  Çivi, parmağı kapıya sıkıştırma, parmağın darbe alması, tırnağı bir yere sürtme, vurma, çok sık manikür tırnaklarınızda bu türden beyaz lekelere neden olabilir.

  MİNERAL EKSİKLİĞİ

  Bazı mineral veya vitamin eksikliğiniz varsa tırnaklarınız boyunca beyaz lekeler veya noktalar fark edebilirsiniz. Bu konuyla en yaygın olarak bağlantılı eksiklikler çinko eksikliği ve kalsiyum eksikliğidir .

  EK NEDENLER

  Tırnaklardaki beyaz lekelere yol açan ancak daha nadir görülen bazı nedenler ise şöyle:

  • Kalp hastalığı
  • Sağlıksız
  • Böbrek ( böbrek ) yetmezliği
  • Sedef hastalığı veya egzama
  • Akciğer iltihaplanması
  • Zehirlenme

  Bu nedenler mümkün olsa da, çok nadirdir. Bu gibi daha ciddi türden sorunları düşünmeden önce tırnaklarınızda kalıcı beyaz lekeler varsa doktorunuz muhtemelen başka bir nedenin varlığını bulacakır.

  LÖKONİKİ BELİRTİLERİ NELER?

  Beyaz lekeler çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Şöyle görünebilirler:

  • Küçük kalem ucu boyutlu noktalar
  • Tırnak boyunca daha büyük “çizgiler”
  • Daha büyük noktalar

  Tırnağınızdaki beyaz lekelerin nedeni, lekelerin nasıl göründüğünü belirleyebilir. Tırnak yaralanması, tırnağın ortasında büyük beyaz bir noktaya neden olabilir. Alerjik reaksiyon, tırnağın üzerinde birkaç noktaya neden olabilir. Beyaz noktaların veya çizgilerin görünümü bu nedenle farklıdır.

  Beyaz lekelerin nedenine bağlı olarak ek belirtiler veya semptomlar da ortaya çıkabilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....