Diğer
  Ana SayfaGüzellikTırnaklarınızda sağlığınıza dair 5 işaret: Renk ve şekil bozuklukları ne anlama geliyor?

  Tırnaklarınızda sağlığınıza dair 5 işaret: Renk ve şekil bozuklukları ne anlama geliyor?

  -

  Pütürlü yüzeyler, sararan tırnak uçları veya pul pul ayrılıp kolay kırılması gibi etkenler ellerinizin güzelliğine gölge düşürebiliyor. Peki bu işaretlerin genel sağlık durumunuza dair de bir şeyler söylüyor olabileceğini biliyor muydunuz? Gelin işaretleri birlikte okuyalım.

  Hazırlayan: Deran Çetinsaraç

  1. Sarılık
   Sararmış tırnaklar kesinlikle güzel bir görüntü oluşturmaz. Ancak çoğunlukla bu duruma aşırı oje kullanımı veya mantar enfeksiyonu neden olduğundan kolayca üstesinden gelinebilir. Bir hafta oje sürmeden tırnakları dinlendirmek sarılığın geçmesini sağlayabiliyor. Eğer geçmeyen bir sarılık durumu varsa sarılık, tüberküloz veya tiroid iltihabı gibi daha ciddi rahatsızlıklara işaret ediyor olabilir.
  2. Kıvrılma
   Tırnaklarınız içe doğru kıvrılıyorsa bu sedef hastalığı, egzama veya saç dökülmesi gibi pek çok cilt şikayetinin işareti olabiliyor. Bu koşullardan herhangi birini yaşıyorsanız, uzman bir doktora görünmelisiniz. Bazen de tırnak kıvrılması nadir olarak eklem iltihabını işaret edebiliyor.
  3. Soyulma
   Cildimizde nasıl yaşlanmanın etkileri görülüyorsa tırnaklar da bu durumdan nasibini alabiliyor. Tırnaklarınız yaşla birlikte kuruyor ve kuruyan tırnaklar da ayrılabiliyor veya soyulabiliyor. Hava değişimi, elleri sık yıkamak veya ağır kimyasal içeren temizleyicilere temas etmek de tırnakların nemini götüren etkenler arasında yer alıyor. Tırnak uçlarınız sağlamken bir anda soğan gibi katman katman ayrıldıysa, bu durum demir veya çinko eksikliğinden, hipotiridden ya da akne tedavisi için kullanılan ilaçlardan kaynaklanabiliyor.
  4. Pürüzler veya çizgiler
   Tırnağın üzerindeki dikine çizgiler çoğu zaman endişe yaratmaz. Hatta tırnak yüzeyini pürüzsüzleştirici özel ürenlerle bu sorundan kurtulabilirsiniz. Ancak yatay bir şekilde oluşan çizgiler bulunuyorsa; bu durum darbe, yetersiz beslenme, kemoterapi veya stres gibi bir sorunun protein sentezini kesintiye uğrattığını gösteriyor.
  5. Beyaz noktalar
   Öncelikle şunu söylemek istiyoruz: Tırnak yemeyi derhal bırakın! Düzenli tırnak yiyenlerin doğal pigment üretimi bozuluyor ve tırnak yüzeyinde küçük beyaz noktacıklar oluşuyor. Bu beyaz noktaların bir diğer oluşum sebebi ise çok sık oje değiştirilmesi. Düzenli olarak uygulanan oje sürme-çıkarma tekrar sürme işlemi tırnak yüzeyindeki hücrelerin soyulmasına neden olabiliyor.

  GÜÇLÜ TIRNAKLAR İÇİN DESTEK

  Incia doğal tırnak bakım balsamı 63 TL
  Radika Aromaterapi tırnak bakım serumu 97,50 TL
  Burt’s Bees Lemon Butter kütikil krem 149 TL
  Sebamed nemlendirici el ve tırnak kremi 42,50 TL
  NailMed+el ve tırnak terapi bakım balsamı 58,90 TL

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz