Diğer
  Ana SayfaGüzellikTorbalardan kurtulun gençliğe kavuşun

  Torbalardan kurtulun gençliğe kavuşun

  -

  Gözlerinizin sizi olduğunuzdan daha yaşlı göstermesini istemiyorsanız, ilk yapmanız gerekenin alt ve üst göz kapaklarınızda oluşan torbalanmaları gidermek olduğunu unutmayın! Yapılacak birkaç saatlik operasyonlarla hem genç bir görünüme hem de etkili bakışlara sahip olabilirsiniz.

  Sigara içen, dengesiz beslenen, stres ve uykusuzluk problemi yaşayan kişilerde kırışıklık ve erken yaşlanma belirtileri daha sık görülüyor. Kalitesiz kozmetik ürünler, iyi temizlenmemiş göz çevresi, güneş gözlüğü veya şapka kullanmadan güneşlenme, kırışıklık yapıcı göz çevresi mimiklerinin fazlaca kullanılması da göz kapaklarındaki yaşlanmanın başlıca sebepleri arasında sayılıyor.

  mart-2012-estetik-resim-2Birkaç saat yeterli oluyor
  Gözler kişinin yorgun, dinç, mutlu ya da üzgün olduğunu apaçık belli ediyor. Göz kapaklarındaki torbalanmalar ise bunların yanı sıra, kişinin olduğundan yaşlı gözükmesine neden oluyor. Oysa birkaç saatinizi ayırarak yaptırabileceğiniz estetik operasyonlar, göz kapaklarınızda oluşan torbalardan kurtulmanıza ve olduğunuzdan daha genç görünmenize yardımcı oluyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin, göz kapağı deformasyonunun ilk etapta yaşlanma ile ortaya çıktığını ancak farklı nedenlerle görüldüğünü belirtiyor: “Sarışın, beyaz tenli, güneşe çok maruz kalan, solaryumu sık ve korunmasız kullanan kişilerde kırışıklıklar daha fazla ve erken yaşta görülüyor. Alt göz kapağında torbalanma hem yaşa hem de yaşam biçimine bağlı oluyor. Bu bölgede torbalanma, sıklıkla uykusuzluk problemi yaşayanlarda, bilgisayar ve televizyon karşısında çok zaman geçirenlerde daha fazla görülüyor. Elbette metabolik bazı faktörler de alt göz kapağı torbalanmasında önem taşıyor. Üst göz kapaklarındaki düşme ve sarkma ise genellikle kaşlarda sarkmayla kendini gösteriyor. Alt kapaklardaki yaşlanmaya, orta yüzdeki sarkma da eşlik ediyor.”

  Erkeklerde daha sık görülüyor
  Kadınlar genellikle göz makyajına ve göz çevresi görünümüne önem verdikleri için, kırışıklık ve torbalanma ilerlemeden önlem almak istiyor. Oysa erkeklerde göz çevresi yaşlanmasına, kadınlardan daha sık rastlanılıyor. Ancak bu sorunu gidermek için estetik cerrahlara başvuran erkekler, genellikle yaşlanma ve sarkma ileri evreye gelince önlem almaya çalışıyor. Bir kısmı da eşlerinden destek alarak, onların teşvikiyle estetik cerrahlara başvuruyor. Çünkü yapılan işlemin belli olmasından, fark edilmesinden çekiniyorlar.

  - Advertisement -

  Estetik operasyonla gideriliyor
  Kaz ayağı olarak belirtilen, gülme ve mimiklerle daha da belirginleşen çizgiler en etkili biçimde botoks ile giderilebiliyor. Ancak göz kapağı torbalanmalarında botoks fayda sağlayan bir işlem olmadığı için estetik operasyona ihtiyaç duyuluyor. Lokal anesteziyle de yapılabilen operasyon, yaklaşık 1-2 saat sürüyor. Kirpik kenarlarında ve doğal çizgiler içinde kalacak şekilde yapılması sayesinde, izlerin görünmemesi hedefleniyor. Üst göz kapağında cilt fazlalığı görüldüğü için, cilt eksizyonu da yapılıyor. Kaşlarda da düşme ya da sarkma varsa, kaş kaldırma ve kaş asma işlemleri de deneniyor.

  Nilgün YILDIZ

  Formsante Dergisi Mart 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz