Diğer
  Ana SayfaSağlıkTrigeminal nevralji nedir, tedavisi nasıldır?

  Trigeminal nevralji nedir, tedavisi nasıldır?

  -

  Ağrı, Beyin, Sinir Hastalıkları ve Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Kemal Erdemoğlu, trigeminal nevralji tedavisinde kullanılan radyofrekans yöntemini anlattı.

  TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDİR?

  Trigeminal nevralji, yüzden beyine his taşıyan trigeminal siniri etkileyen kronik bir ağrı durumudur. Trigeminal nevraljide, trigeminal sinirin işlevi bozulur. Genellikle, sorun normal bir kan damarı – bu durumda bir arter veya bir damar – ve beyninizin tabanındaki trigeminal sinir arasındaki temastır. Bu temas sinire baskı uygular ve arızalanmasına neden olur.

  TRİGEMİNAL NEVRALJİ NEDENLERİ NELERDİR?

  Trigeminal nevralji yaşlanmanın bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir veya multipl skleroz veya belirli sinirleri koruyan miyelin kılıfına zarar veren benzer bir bozukluk ile ilişkili olabilir. Trigeminal nevraljiye, trigeminal siniri sıkıştıran bir tümör de neden olabilir.

  Bazı insanlar beyin lezyonu veya diğer anormallikler nedeniyle trigeminal nevralji yaşayabilir. Diğer durumlarda, trigeminal nevraljiden cerrahi yaralanmalar, inme veya yüz travması sorumlu olabilir.

  Trigeminal nevralji

  - Advertisement -

  Tıraş olurken, yüze dokunulduğunda, yemek yerken, içerken, dişleri fırçalarken, konuşurken, makyaj yaparken, esinti geldiğinde, gülümserken, yüz yıkarken ani ağrı ile karşılaşılabilir.

  EN BASİT HAREKETTE BİLE YÜZDE ŞİDDETLİ AĞRI OLABİLİR

  Trigeminal nevraljinin belirtileri arasında elektrik çarpması gibi hissedebilecek şiddetli, ateşli veya rahatsız edici ağrı atakları, spontan ağrı atakları veya yüze dokunma, çiğneme, konuşma veya diş fırçalama gibi hareketlerin tetiklediği ataklar, birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar süren ağrı nöbetleri ya da günler, haftalar, aylar veya daha uzun süren birkaç ağrı atakları, yanak, çene, diş, diş etleri, dudaklar veya daha az sıklıkla göz ve alın dahil olmak üzere trigeminal sinir tarafından sağlanan bölgelerde ağrı, her seferinde yüzün bir tarafını etkileyen ağrı, yüzün her iki tarafını nadiren etkileyebilir, bir noktaya odaklanan veya daha geniş bir alana yayılan ağrı yer alır.

  RADYOFREKANS YÖNTEMİ İLE AMELİYATSIZ TEDAVİ

  Bu tedavide devamlı olarak ağrıya sebep olan bölgedeki sinir iletim lifleri devre dışı bırakılır. Yöntemin en büyük avantajı işlem yapılacak olan bölgedeki sinirlere ya da dokuya hasar vermeden radyofrekansın uygulandığı alandaki sinirler üzerinde düzenleyici bir etki yaratılması hedeflenir. Böylece uzun süreli ağrı tedavisi sağlanmış olur ve hastanın büyük oranda ağrılarından kurtulması amaçlanır. Bu işlem “küçük bir girişim” olarak nitelendirilir. Özel bir cihaz, özel bir kablo, çok yüksek titreşimli bir akım ve iğne yardımı ile sadece ağrıyı taşıyan sinir lifine uygulanır. Böylece istenilen sinir kontrollü şekilde uyarılır ve sinirin ağrı sinyallerini iletme özelliği ortadan kalkmış olur. İşlemden sonraki 4-5 gün boyunca yatak istirahati önerilir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz