Triodiniz gözlerinizi bozmasın

iStock 000054417906 Full

Hormon ve kilo değişimleriyle sıkça gündeme gelen tiroit hastalıkları, görme sağlığı ve göz estetiğini de ciddi oranda tehdit ediyor. Uzmanlar tiroit hastalarını rutin göz muayenelerini kesinlikle aksatmaması konusunda uyarıyor. Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Akın Banaz tiroit hastalığına bağlı olarak göz çevresini saran yağ dokusunda ve kaslarda meydana gelen şişmelerin gözde şaşılığa, göz kapağının açıkta kalmasına ve gözün öne fırlamasına neden olabileceğini belirtiyor. Birçok tiroit hastasının bu problemlerin üçünü birlikte yaşadığı konusunda uyaran Op. Dr. Banaz, tiroit hastalarında göz tutulumlarının ileri evrede körlüğe neden olduğu için tedavi sürecinin çok dikkatle yönetilmesi gerektiğini söylüyor. 

Duygusallığınıza sınır koyun 
Kontrol edilmeyen duygular kişide yıpratıcı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Uzmanlar, duyguların gerektiğinde sınırlanarak kontrol edilmesi gerektiğini belirtiyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, duygularıyla hareket eden aşırı duygusal kişilerin kendilerine zarar verebileceğine dikkat çekerek, “Kendi mutluluğunuz için gerektiğinde duygularınıza sınır koyun” diyor.

Ağrı ve şişlik varsa dizinizi zorlamayın 
Dizde şişlik, hareket kısıtlılığı ve belli bir açıdan sonra başlayan şiddetli ağrı menisküs yırtığına işaret edebiliyor. Diz içerisinden gelen sesler, takılma ve kilitlenme hissi yırtığın ilk belirtileri olabilir. Yırtığın olduğu menisküs bölgesine göre diz ekleminde hemen ya da birkaç saat sonra şişlik de oluşabilir. Dizinizi tam olarak bükemeyebilirsiniz veya doğrultamayabilirsiniz. Bu belirtileri yaşıyorsanız vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına muayene olmalısınız. 

Fast food sigaradan bile zararlı
İngiltere’de yapılan bir araştırma, işlenmiş hazır gıdaların sigaradan daha zararlı ve ölümcül olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre, cips, fast food ve tatlılar, hastalıkların ve ölümlerin bir numaralı nedeni. İngiltere’de bu tür gıdalarla bağlantılı ölümlerin oranı yüzde 10,8 iken, sigaranın neden olduğu ölümlerin oranı 10,7 olarak belirlendi. Bilim insanları, kötü beslenmenin, hastalıkların görülmesinde en önemli faktör olduğunu vurguluyor. Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam için sigara alışkanlığından vazgeçilmesini, sağlıklı beslenilmesini ve egzersiz yapılmasını öneriyor. 

Formsanté 2015 – Ekim sayısı

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here