Diğer
  Ana SayfaGüzellikTülin Şahin’den fit, güzel bikini vücudu için öneriler

  Tülin Şahin’den fit, güzel bikini vücudu için öneriler

  -

  Temmuz ayı kapak çekimimiz için kapalı stüdyolara giremedik. Yeşile dokunmak, doğayı hissetmek istedik. Doğal güzelliklere doymayı diledik. Rotamızı Marmaris’e çevirdik. Sadece beyaz kumların, mavi denizin ve yeşil ağaçların hakim olduğu bir koyda, D-Hotel Maris’te Tülin Şahin ile bir araya geldik… Türkiye’nin en başarılı top modellerinden Tülin Şahin, formunu ve güzelliğini nasıl koruduğunu anlattı; kısa sürede bikini vücuduna kavuşmak isteyenler için tüyolar verdi.

  Televizyon programınız sezon finali yaptı. Yazı nasıl geçirmeyi planlıyorsunuz?

  Benim için yazın üç ay boyunca tatil gibi bir durum söz konusu olamıyor. Yazın da çalışmaya devam ediyorum çünkü yüzü olduğum markaların kış kampanyaları için çekimler başladı. Yaz boyunca yoğun bir tempom olacak. Hem yurt içinde hem de yurt dışında çekimlere devam ediyorum. Program eylülde başlayacak ama çekimlerine ağustos ayında start verilecek. O yüzden program bitti, yazın full tatil gibi bir imkanım yok. Bir hafta tatil yapıyorsam iki hafta çalışmam gerekiyor.

  Geçtiğimiz kış “Top Model Nasıl Olunur?” adlı kitabınız çok konuşuldu. Kitabın geri dönüşü nasıl oldu?

  Sokakta 15 yaşındaki kızların gelip olumlu tepkiler vermesi beni çok mutlu ediyor. Sonuçta o kitabı yazmak gerçekten çok zordu. Bitirmem bir buçuk yılımı aldı. O yüzden şunu samimiyetle söyleyebilirim. Çoğu insan kitabı benim yazdığıma inanmıyordur. “Birilerine sipariş ediyordur. Onlar zaten Tülin’in yerine yazıyordur” diyordur. Ama öyle bir şey gerçekten yok. Baştan sona tüm süreciyle, A’dan Z’ye her şeyiyle ben ilgilendim. Uçakta, evde, kuliste her anı, her yeri değerlendirdim. En ufak boşluğu bile kullandım. “Niye kitap yazdın?” diye soranlar oluyor. Her şey çok doğal bir şekilde gelişti. Yazmayı da çok sevdim.

  - Advertisement -

  Kitabın devamı gelecek mi?

  “Top Model Nasıl Olunur?”dan önce başka bir kitap yazmıştım. Yani elimde hazır bir kitap var. Seneye çıkarmayı düşünüyorum ama konusunu söylemek istemem. Modellikle ilgili çok soru geliyordu. Bu sorulara yanıt verirken onu da kitaplaştırmayı düşündüm. Modelliği A’dan Z’ye televizyonda da anlatmak zor, kitapta anlatmak da zor. Yaşamak gerekiyor. Derken başlamaya karar verdim. Hem yabancı hem Türk meslektaşlarım destek verdiler. Sık sık imza günlerim oluyor. Kızlar imza gününe eskimiş kitabım ile geliyor. En az beş kere okuduklarını söylüyorlar. Onların o eskimiş kitaba sımsıkı bağlanmaları beni çok mutlu ediyor. Kendi kitabının başkası tarafından okuna okuna parçalandığını görmek büyük bir mutluluk. O yüzden gerekli yerlere ulaşabildiyse ne mutlu bana.

  Günümüzde top modelliği nasıl görüyorsunuz?

  Gayet iyi görüyorum çünkü artık fashion week’imiz var. Ben Türkiye’ye 1998’de geldim. O zamandan bu zamana çok büyük bir fark var. Hem firmalar hem dergiler açısından günümüzde herkes çok daha profesyonel ve iyi. Aslında üretmek modelin tamamen kendi elinde. Kendini keşfetmek, piyasayı tanımak, kendinden bir şeyler katmak tamamen kendi ellerinde. Benim hep söylediğim bir şey var. En iyi, en süper model sen ol, koltukta oturup benden iyisi yok dediğin an geçmiş olsun yani. Üretmen, yaratman lazım sonuçta.

  24072013 tulinsahin2Modellikten oyunculuğa geçiş Türkiye’de çok hızlı. Siz böyle bir kariyer değişikliği düşündünüz mü hiç?

  Konuk oyuncu olarak bir kez denedim ama onda da yine Tülin Şahin olarak dizinin içinde yer aldım. Benim hiçbir zaman oyunculuk isteğim olmadı. İnsanın kendini, ne yapıp ne yapamayacağını bilmesi çok önemli. Benim o alanda bir yeteneğim, daha önemlisi isteğim veya tutkum yok. Ama kendi işime çok büyük bir tutkum var. Kendi işimle ilgili sürekli yeni bir şeyler yapmak istiyorum. Yeni şeyler yaratmak, bir sonrakini keşfetmek arzusundayım. 15 yıl boyunca modellik yapmak hiç kolay bir şey değil. Gerçekten çok uzun ve alışılmadık bir süre. Ama bu kadar uzun süre modellik yapabilmek bence durmamak, sürekli kendini geliştirmekle ilgili.

  Cildinize nasıl bakım yapıyorsunuz? Hangi ürünleri tercih ediyorsunuz?

  Koruma faktörü yüksek kremler kullanıyorum. Yüzümü güneşten koruyorum. Oriflame Aqua-Rhythm SPF 15 koruma faktörlü hafif yapılı gündüz kremini kullanıyorum. Yoğun makyajla yorulan cildimi dinlendirmek için sık sık peeling yapıyorum. Güneşe çıkmadan önce günlük hayatta da her üç günde bir mutlaka peeling yapıyorum. Onun dışında yoğun nemlendiriciler kullanıyorum. Cildimi maskeler ile dinlendiriyorum. Favorim; Oriflame’in Swedish Spa serisinden arındırıcı çamur; kil ve kayın ağacı özleri ile cildi yumuşacık yaparak ölü derileri atmama yardımcı oluyor.

  Saçlarınıza nasıl bakım yapıyorsunuz? Hangi ürünleri kullanıyorsunuz?

  Saçlarıma yoğun bir bakım ve özen gösteriyorum. Doğru şampuan kullanmak çok önemli. İşimiz gereği saçımız ve cildimiz o kadar çok işlem görüyor ki, mesela bir gün içinde saç sayısız defa şekillendirilebiliyor. Ben, Toni&Guy arındırıcı detoks şampuanı kullanıyorum çünkü vücudumuz gibi saçımızın da ara sıra detoksa ihtiyacı var. Saç diplerimizi iyi arındırmamız lazım ki daha sağlıklı uzasınlar. Isılı şekillendiriciden kullandığınız şampuana kadar her şey saçlarınız için çok önemli. Saç nemini kaybetmişse nem veren şampuan, gücünü kaybetmişse güç takviyesi yapan şampuan kullanmak çok önemli. Tabii şampuanları bakım ile desteklemek de gerekiyor. Ayrıca, saç şekillendiricilerinin doğru kullanılmasına, saça zarar vermemesine mutlaka dikkat ediyorum. Arçelik’in saç şekillendiricisini kullanıyorum.

  Sizin evde mutfakta hakimiyet kimde?

  Mehmet ve ben mutfağa girmeyi çok seviyoruz. Evdeyken mutfakta vakit geçirmek, yemek yapmak bize büyük keyif veriyor. İkimiz de ev bağımlısıyız. Arkadaşlarımız bize gelsin, onlara yemek hazırlayalım ya da biz onlara gidelim yine hep birlikte mutfağa girelim istiyoruz. Bir de tabii evde beslenmek, kendi yemeklerini yapıyor olmak da kilonu daha iyi korumanda yardımcı oluyor. İçine neyi hangi miktarda koyduğunu biliyorsun. Hangi yağı kullandığını biliyorsun. Bence evde beslenmek sağlık açısından çok önemli.

  24072013 tulinsahin4

  Sağlıklı beslenme alışkanlığının çocukluktan başladığına inanıyor musunuz? Çocuk yaşta başlayan obeziteye karşı ailelere önerileriniz var mı?

  Nasıl bir evde büyüyorsan aynı alışkanlıkları devam ettiriyorsun. Benim büyüdüğüm evde haftanın iki günü mutlaka balık yenirdi. Tabii küçükken “Of yine mi balık” diyorsun ama büyüyünce onun ne kadar önemli olduğunu anlıyorsun. Biz mesela balık yemezsek annem ve babam bize dünyayı zehir edebilirdi. Ama bunun ne kadar önemli olduğunu sonra anlıyorsun. Sağlıklı bir insan olarak bugün sağlıklı beslenme alışkanlığım varsa onu baba evinde gördüğüm sağlıklı beslenme düzenine borçluyum. Ailem beni her zaman spora teşvik etti. Bütün bu alışkanlıkların temeli hep çocukluğumdan geliyor. O yüzden şimdi aileler “Benim çocuğum sağlıklı beslenmiyor” diyorlarsa önce oturup kendi beslenme düzenlerine bir bakmalılar. Evde ne pişiyor, kendileri ne yiyorlar ona bakmalılar.

  Formunuzu nasıl koruyorsunuz?

  Ben her şeyi yiyen bir insanım. Ama doğru saatte yiyorum. Dün akşam ızgara deniz mahsulleri yedim ama öğlen lahmacun yedim. Sabah kahvaltısını çok güçlü yaparım. Mantı mı, iskender mi, canım ne istiyorsa öğlen saatlerinde yerim. Önemli olan akşama çok ağır bir yemek bırakmamak. Öyle olduğu zaman artık kalori hesabı yapmıyorsun. İstediğini yiyorsun. Bir de tabii üstüne hareket edip spor yapıyorsan formunu koruyabiliyorsun. Genelde hep soruluyor “Sürekli diyette misin?” diyorlar. Hayır öyle bir şey yok tabii ki; sürekli diyet yapıyor olsam benim için kabus olur. Yıl boyunca spor yaparım ve anlattığım şekilde beslenirim. Benim çikolata yemediğim gün yoktur.

  Tartıda moraliniz bozulursa acil önlem planınız var mı?

  Uzmanlar da her zaman iki kilo oynama payınız olsun diyor. Benim normal kilom 50’dir. 52’ye kadar kendime keyif kilosu koyarım. Hayatın boyunca o iki kilo ile oynarsan hiç sorun yok. Ama 10 ya da 5 kiloyu oynatırsanız çok sakıncalı. Bu kadar çok kilo alıp vererek en başta kalbinizi yoruyorsunuz. Acil bir şey mi çıktı? Yağ ve şekere dikkat ediyorum, ardından istediğim elbiseye girebiliyorum.

  Haftada kaç gün, ne kadar spor yapıyorsunuz?

  Bazen bir hafta boyunca her gün spora zaman ayırabiliyorum. Bazen haftada üç gün spor yapabiliyorum. Kendi içinde günlük programıma göre dengelemeye çalışıyorum. Power Plate’i çok seviyorum. Kısa sürede etkili sonuç veriyor olması zaman açısından benim çok işime yarıyor. Diyelim ki eve çok geç bir saatte geldim, hemen gidip 15 dakika Power Plate yapıyorum. Ayrıca, Mehmet’le sahilde yürüyüş yapmayı, bisiklete binmeyi de seviyoruz.

  24072013 tulinsahin5Tülin Şahin’in mucize peeling tarifi

  “Tuz, toz şeker ve zeytinyağını karıştırıp kendi peeling’imi yapıyorum. Tuz, en küçük siyah noktayı bile yakalıyor. Toz şeker, cildi parlatıyor. Zeytinyağı ise kusursuz bir nemlilik sağlıyor. El, ayak, yüz dahil bütün vücuduma uyguluyorum. Yazın kumda güneşlenmeyi, kumun doğal peeling etkisini kullanmayı seviyorum. Ardından denize girip onun iyot gücünden cildimin faydalanmasını sağlıyorum.”

   

  Tülin Şahin’den fit bikini vücudu için öneriler

  1. Her gün mutlaka spor yapın.
  2.  Sebze, meyve ve beyaz ete ağırlık verin. Kırmızı eti haftada iki gün spor sonrası tüketin.
  3. Tuzu ve şekeri dengeleyin.
  4. Kahvaltıyı ve öğle yemeğini iyi, akşam yemeğini hafif yiyin. Akşam atıştırmalarına veda edin.
  5.  Ara öğünleri atlamayın. Ara öğün alışkanlığınız yoksa hemen edinin çünkü ara öğünler beslenmedeki gizli kahramanlardır.
  6.  Bikini öncesi 3-5 kilo kaldıysa ve gitmiyorsa koyu kıyafet ve bronz tene öncelik verin. Koyu kıyafet gibi koyu ten de insanı dana ince gösteriyor.
  7. Selülit kremlerini günde iki kere kullanın. Spor sonrası selülit kremi kullanırsanız etkisini daha iyi ve hızlı görürsünüz. Gece hücrelerimiz yenilendiği için uyumadan önce tekrar selülit kremi sürün böylece problemli bölgeye duble etki uygulamış olacaksınız.
  8. Güneşe çıkmadan önce peeling yaparak cildinizi canlandırın.
  9. Saçın rengi ve şekli yüz tipine uygun olmalı. Plaj öncesi kuaförünüze uğrayın.
  10. İyi nemlendirilmiş bir cilt her zaman çok daha iyi görünür. Cildinizi yaz kış bolca nemlendirin.

  ✎ Ruken AKBAY GÜRTAŞ

  Formsanté Dergisi Temmuz 2013 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz