Diğer
  Ana SayfaSağlıkTüp bebekte başarı şansı hesaplama

  Tüp bebekte başarı şansı hesaplama

  -

  Bir süredir ailenizi genişletmek için uğraşıyor ancak başarılı olamıyorsanız, tüp bebek tedavisi sizin için iyi bir seçenek olabilir. Ancak, tedaviye başlamadan önce prosedür hakkındaki gerçekleri ve istatistikleri bilmeniz de faydalı olacaktır. Peki, tüp bebekte başarı şansı hangi faktörlere bağlı? Prof. Dr. Bülent Tıraş bu konuda şu bilgileri veriyor:

  Tüp bebek tedavisinin garantili bir sonuç vaat etmediğini bilmeniz önemlidir, çünkü ne yazık ki durum böyledir. Tedavide başarı şansı, bireysel farklara bağlı olacaktır. Genel olarak %50’ik bir başarı oranı olsa da, tedavi süreci herkes için uygun olmayabilir. Bazı çiftler, bu konuda oldukça şanslıdır ve ilk tüp bebek tedavisi döngüsünde gebelik elde edebilir. Ancak, herkes aynı oranda şanslı olmayabilir. Tüp bebek tedavisinin sizin için uygun olup olmadığını anlamanın tek yolu ise birkaç tedavi döngüsünden geçmektir.

  TÜP BEBEKTE BAŞARI ŞANSINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELER?

  Tedaviye başlamadan önce, bireysel farklılıklarınıza bağlı olarak değişen başarı şansınızı hesaplamak da, tedaviden ne beklemeniz gerektiğini anlamanız için faydalı olabilir. Burada, başarı şansını etkileyen faktörlerden söz edilebilir. Peki, bir tüp bebek tedavi döngüsünün başarısını etkileyen faktörler nelerdir?

  Kadının Yaşı

  Yaş, bir tüp bebek tedavisi döngüsünde en önemli faktörlerden biridir. Özellikle, kadının yaşı burada son derece önemlidir. 35 yaşın altındaki kadınlar, tüp bebek tedavisinde en yüksek başarı şansına sahiptir. Aslında, bu oran ortalama %32.5’tir. 35 yaşın altındaki kadınların doğurganlık oranı daha yüksektir.

  - Advertisement -

  40 yaşına gelen bir kadın için ise başarı şansı ortalama %13.5 olarak belirtilmektedir. Bununla birlikte, üreme çağındaki her kadın için tüp bebek tedavisinin başarıyla kullanılabildiğini unutmamak da önemlidir. Başarı oranını etkileyen diğer faktörler de söz konusu olduğundan, 35 yaşın üzerinde olmak umutsuz olmanız için bir neden değildir.

  Geçmiş Gebelikler

  Daha önce gebelik elde eden bir kadının tüp bebek tedavisi ile başarılı olma şansı daha yüksektir. Bununla birlikte, doğurganlık sorunları ya da daha önce geçmişte düşük yapmış olmak, tedavide başarı şansınızın düşmesine neden olabilir.

  Kısırlık Sorunlarının Türü

  Bazı kısırlık faktörleri, sizi tüp bebek tedavisi için uygun bir aday yapabilir. Örneğin; çiftlerin her ikisinde de kısırlık sorunu olması, rahim anomalileri ya da yumurtalık disfonksiyonu gibi durumlarda tüp bebekte başarı şansı azalabilir. Bununla birlikte, diğer doğurganlık sorunlarında tedavide oldukça yüz güldürücü sonuçlar elde edilebilmektedir.

  Yumurta ve Sperm Kalitesi

  Tüp bebekte başarı şansını etkileyen faktörlerden biri de yumurta ve sperm kalitesidir. Kaliteli bir embriyo söz konusu olduğunda, tüp bebek tedavisi döngüsünün başarı şansı daha yüksektir. Embriyo sorunları genel olarak yumurta kalitesinden kaynaklı olsa da, sperm kalitesi de burada son derece önemlidir. Erkeğin kısırlık sorunları olması durumunda, olumsuz etkilerin azaltılması ve tedavide başarı şansının artması için ek tedavi protokolleri gerekebilir.

  Yaşam Tarzı Faktörleri

  Embriyo kalitesi ve tüp bebek tedavisinde başarı şansı söz konusu olduğunda, çiftlerin yaşam tarzı alışkanlıklarına da bakılması gerekir. Örneğin, sigara kullanıyorsanız, tedaviye başlamadan en az 3 ay önce sigarayı bırakmanız önerilir. Sigara kullanımı, başarı şansını düşürebilir. Hatta, sigara içen çiftlerin implantasyon şansının ortalama %50 daha az olduğu belirtilmektedir.

  Bununla birlikte, ideal kilonuza ne kadar yakın olduğunuz da başarı şansınızı etkileyebilir. Obezite hastası olmak, vücuttaki hormonları olumsuz etkileyebilir, ayrıca kadının doğurganlık ilaçlarına yanıt vermesini de zorlaştırabilir. Buna ek olarak, obeziteye bağlı yumurtlama sorunları da tüp bebekte başarı şansını olumsuz yönde etkileyebilir.

  Yine de, yaşam tarzı faktörleri düzeltilebilir olduğundan, doğru adımlar ile tüp bebekte başarı şansınızı arttırabilirsiniz.

  Bir Tedavi Döngüsü Sonrası Başarı Şansı

  Tüp bebek tedavisi ile ilgili en güzel haberlerden biri, ilk tedavi döngüsünden sonra başarı şansının artabileceğidir. 30 yaşın altındaysanız, ilk tüp bebek tedavisi denemesinden sonra hamile kalma şansınız %50’ye yakındır. Bu oran, 40-43 yaş aralığındaki kadınlarda %12’nin altına düşmektedir. 35-40 yaş arası kadınlar için ise yaklaşık %40’lık bir başarı şansından söz edilebilir.

  Doktorunuz, ilk tedavi döngüsünden sonra başarılı bir hamilelik elde etme şansınız hakkında size bilgi verecektir. Bununla birlikte, Tüp Bebekte Başarı Şansı Hesaplama Aracı kullanmak da tedavi sürecinde neler bekleyebileceğiniz hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.

  Doğurganlığı ve tedavide başarı şansını etkilediği bilinen faktörlerden elde edilen veriler ile yapılan bir hesaplama; tedavi döngüsünün hem maddi hem de psikolojik yükü altına girip girmeme kararını vermenize yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bir Tüp Bebekte Başarı Şansı Hesaplama Aracı, hayal kırıklığına uğramanıza ve tedaviden vazgeçmenize neden olmamalı. Bu nedenle, bir doktor ile birlikte ilerlemek her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır.

  TÜP BEBEK BAŞARI ORANI HESAPLAMASI İÇİN TIKLAYIN

   

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz