Diğer
  Ana SayfaTrendTürk geleneği şimdi dünyanın gözdesi

  Türk geleneği şimdi dünyanın gözdesi

  -

  Sıcak hava, kurnalardan akan suyun sesi ve loş ışıklar; Hamama adım atmak aslında geçmişe adım atmak demek. Yapmanız gereken tek şey kurnanın başına geçip, üzerinize sıcak suyu dökerek kendinizi iyice ıslatmak. Göbek taşına yattığınızda başlayan seremoninin sonunda hem ölü derilerden kurtuluyorsunuz hem de ruhunuz dinleniyor

  Her ay bize dünyanın dört bir tarafından sağlık ve güzellik dergileri gelir. Son aylarda bir şeyi fark etmemek imkansızdı. Alman, İtalyan ve Fransız dergileri sık aralıklarla hamam konusunu işliyor, hamamın faydalarını saya saya bitiremiyorlardı. Üstelik hamama gitmek için Türkiye'ye kalkıp geldikleri de yoktu. Bu haberlere göre, Avrupa'nın en büyük şehirlerinde Türk hamamları açılıyor ve kısa zamanda tercih edilen mekanlar haline geliyordu. E, hal böyle olunca biz de hamam konusunu tekrar ele almaya karar verdik. Ancak işin hemen başında fark ettik ki, hamam ya da yabancıların deyişiyle Türk Banyosu, Türkiye sınırları dışında da uzun yıllardır çok popüler ama bizim için yeni trendlerden! Unutup da yıllar sonra yeniden keşfettiğimiz bir şey. Tabii bunda beş yıldızlı otellerde açılan lüks hamamların da payı büyük. Ve öğrendik ki, aslında birçok ünlü düzenli olarak hamamlara gidiyor ve stresini buralarda atıyormuş.

  Hamamda neler oluyor?

  Hamama adım atmak aslında geçmişe adım atmak gibi bir şey. O sıcak hava, kurnalardan akan suyun sesi ve loş ışıklar… Yapmanız gereken ilk şey bir kurnanın başına geçip, sıcak su dökünerek kendinizi iyice ıslatmak. Sonra göbek taşına yatıyorsunuz ve seremoni başlıyor. Tellak, yani keseyi yapacak kişi geliyor ve sizi baştan sona ovmaya başlıyor. Bu vücudunuzdaki tüm ölü derilerden kurtulmak için harika bir fırsat. Bize kese yapan ve annesi hatta anneannesi bile tellak olan Aytaç Hanım, en iyi kesenin Sivas'tan gelen siyah keçeler olduğunu söylüyor. Keseyi dilerseniz masajla da tamamlamanız mümkün. Kesenin ardından su dökünüyor ve tekrar göbek taşına yatıyorsunuz. Bu seferki işlem köpük banyosu. Doğal kabak liflerinin ve doğal sabunların yardımıyla oluşan kocaman köpüklerin altında kalmak gerçekten müthiş bir zevk. Tekrar kurnanın başına geçiyorsunuz, bu sefer sıra saçlarınızda. Tellağınız vücudunuza gösterdiği özeni saçlarınıza da gösterecek ve onları da iyice köpürtecek. Bu işlem de bittikten sonra dilediğiniz kadar su dökünebilir, yanınızdaki arkadaşınızla sohbet edebilir, bu mistik ortamın tadını çıkarabilirsiniz. Artık ortam sizin için fazla mı sıcak? O zaman sarındığınız havlunuzla bir şezlonga uzanıp, soğuk bir şeyler içmenin vakti geldi demektir.
  Evet bunlar bir hamam seansı sırasında yaşananlar. Peki ya sonrası?…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz