Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsTürkiye, İtalya ve Çin'de koronavirüs ölüm istatistikleri neler söylüyor?

  Türkiye, İtalya ve Çin’de koronavirüs ölüm istatistikleri neler söylüyor?

  -

  Kısa bir süre önce İtalya ve Çin’deki koronavirüs istatistiklerine yönelik raporlar duyurulmuştu. Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Türkiye’ye ilişkin istatistikleri açıkladı.  Peki, Türkiye, Çin ve İtalya’daki koronavirüs istatistikleri neler söylüyor? Koronavirüsle ilgili ortak nokta 60 yaş üstü ve beraberinde kronik hastalığı olanların hastalık açısından çok daha riskli olduğu.

  TÜRKİYE KORONAVİRÜS İSTATİSTİKLERİ

  Türkiye’de ölüm oranı 1.58. 

  • Türkiye’de yoğun bakımda olanların yaklaşık yüzde 75’i 60 yaşın üzerinde.
  • Hayatını kaybedenlerin yüzde 68,8’i tansiyon hastası.
  • Yoğun bakımda olanların yüzde 63,3’ü tansiyon hastası.
  • Hayatını kaybedenlerin yüzde 80’i, 60 yaş üstü.
  • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu veriler nedeniyle “Bu dönemde kronik ve alt hastalığı olan ve 60 yaş üstü olan her vatandaşımızın daha riskli olduğunu görüyoruz. Yüzde 80 oranında kaybettiklerimizin bu grupta olduğunu görüyoruz” diyor. 

  İtalya’da vakaların ortalama yaşı 62 ve yüzde 57.6’sı erkek. Ölenlerin yaklaşık yüzde 95’i 60 yaş üzerinde. Tüm yaş gruplarında ölüm oranı 9.2. Ölenlerin yüzde 73’ü hipertansiyon hastası.

  Çin’den yansıyan rapora göre ise 50 yaş üstündekilerin 50 yaş altındakilere kıyasla hastanelerde tedavi gerektirme oranı çok daha yüksek. Çin’de 10 yaşın altındaki hastalarda ölüm oranı %0.0016. 80 yaş ve üzerindeki ölüm oranı ise yüzde 7,8.

  İTALYA KORONAVİRÜS ÖLÜM İSTATİSTİKLERİ

  Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının Avrupa’daki merkez üssü olan İtalya’da vakalara ilişkin yeni rapor açıklandı. Yüksek Sağlık Enstitüsü (ISS) Başkanı Silvio Brusaferro, ülkede uygulanan sıkı karantina tedbirlerinin etkisinin virüsün yayılmasını yavaşlatmada kendisini göstermeye başladığını söyledi.

  - Advertisement -

  ‘İTALYA’DA VİRÜSÜN ZİRVE YAPACAĞI TARİHE YAKLAŞIYORUZ’

  Brusaferro, ISS’nin Kovid-19’a yönelik dün tamamladığı raporuna ilişkin sonuçları değerlendirdi.

  Virüsün İtalya’da zirve yapacağı tarihe yaklaşıyoruz ancak henüz olmadı ve bunu geçmedik.” diyen Brusaferro, “İtalya’da, yeni tip koronavirüs enfeksiyon eğiliminin gidişatında alınan tedbirlerin etkisini görmeye başladık. 19-20 Mart’ta eğrinin düşüşe geçtiğini gördük, bu, artış hızındaki yavaşlamaya işaret ediyor.” ifadelerini kullandı.

  Brusaffero, tedbirler konusunda uyarıda bulunarak, “Yayılmadaki yavaşlama, aldığımız önlemleri gevşetmeye yol açmamalı.” dedi.

  İTALYA RAPORUNDAN DETAYLAR

  ISS’nin verilerine göre, vakaların ortalama yaşı 62 ve yüzde 57,6’sı erkek oldu.

  Tüm yaş gruplarında ortalama öldürücülük oranı yüzde 9,2 olarak ölçüldü.

  Hayatını kaybeden 6 bin 801 kişiden, 30-39 yaş yüzde 0,2 (17 kişi), 40-49 yaş yüzde 1 (67 kişi), 50-59 yaş yüzde 3,6 (243 kişi), 60-69 yaş yüzde 11,2 (761 kişi), 70-79 yaş yüzde 35,3 (2403 kişi), 80-89 yaş yüzde 39,7 (2702 kişi), 90 yaş ve üzeri ise yüzde 8,9 (608 kişi) olarak kayıtlara geçti.

  Bu kapsamda, İtalya’da yeni tip koronavirüsten ölenlerin yüzde 95,1’ini 60 yaş ve üzerindeki yaş grupları oluşturuyor.

  COVİD-19’DAN HAYATINI KAYBEDENLERDE GÖRÜLEN HASTALIKLAR

  Verilerde, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerde en çok görülen ortak hastalıklar da sıralandı.

  Buna göre, 3 veya daha fazla patolojik rahatsızlığı bulunanların oranı yüzde 50,7, 2 patolojik rahatsızlığı bulunanların oranı yüzde 25,9, sadece bir rahatsızlığı bulunanların oranı da yüzde 21,3 olarak kaydedildi.

  Ölenler arasında hiçbir rahatsızlığı bulunmayanların oranı ise yüzde 2,1 olarak ölçüldü.

  Yaşamını yitirenlerin yüzde 73’ünde hipertansiyon, yüzde 31,3’ünde diyabet, yüzde 27,8’inde ise kalp yetmezliği gibi rahatsızlıklar başı çekti.

  ISS’nin 26 Mart tarihli verilerinde, 6 bin 414 sağlık çalışanının Kovid-19 kaptığı belirtilirken, bu çalışanların yüzde 35’inin erkek ve yaş ortalamasının da 49 olduğu kaydedildi.

  ÇİN KORONAVİRÜS ÖLÜM İSTATİSTİKLERİ

  Çin’de koronavirüsten ölümler ve hastanede tedavi gerektiren vakalarla ilgili ilk kapsamlı araştırma, hastalıktan ölüm oranının yüzde 1,38 olduğuna ve orta yaştan itibaren riskin ciddi oranda arttığına işaret ediyor.

  Guardian gazetesinin tıp dergisi Lancet Infectious Disease’in analizine dayandırdığı habere göre, 10 yaşın altındaki hastalarda ölüm oranı %0.0016. 80 yaş ve üzerindeki ölüm oranı ise yüzde 7,8.

  10-19 yaş arasındaki hastaların binde 4’ü hastanede tedaviye ihtiyaç duyarken 80 ve üzeri yaştakilerde bu oran yüzde 18’in üstünde.

  ÇİN’DE ORTA YAŞ RİSK

  Çalışmaya göre 40’lı yaşlardaki hastaların yüzde 4’ü, 50’li yaşlardaki hastaların da yüzde 8’den fazlasının hastanede tedavi altına alınması gerekiyor.

  İngiltere’deki Imperial College London tarafından yapılan araştırma, Çin’de teyit edilmiş 70.117 vakayla salgının çıktığı yer olan Vuhan’dan koronavirüs teşhisiyle tahliye edilen 689 kişiyle ilgili verileri temel alıyor.

  Araştırma ekibinden Prof. Azra Ghani, “Bu tahminlerimiz, koronavirüsün kontrol alınmasıyla ilgili karar süreçlerinde tüm ülkelere uyarlanabilir. Analizimiz, açık bir şekilde, 50 ve üzeri yaşlardaki vakaların, 50 yaş altındakilere kıyasla hastanelerde tedavi gerektirme oranının çok daha fazla olduğunu ve vakaların daha büyük bir bölümünün ölümle sonuçlandığına işaret ediyor” dedi.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....