Ana Sayfa Koronavirüs 5 Aralık Türkiye Korona tablosu ve semptom göstermeyen pozitif vaka sayıları

5 Aralık Türkiye Korona tablosu ve semptom göstermeyen pozitif vaka sayıları

Sağlık Bakanlığı, gün gün yapılan test sayısını, günlük vaka sayısını, günlük vefat eden kişi sayısını, yoğun bakımdaki hasta sayısını, entübe hasta sayısını ve iyileşen kişi sayısını web sitesi üzerinden açıklıyor. Peki, 5 Aralık itibarıyla Türkiye Korona tablosu vaka sayısı kaç? Kaç kişi yoğun bakımda? Koronavirüs’ten ölen kişi sayısı ne kadar? Hangi ilde kaç Koronavirüs vaka sayısı var? İşte Türkiye Korona tablosu…

5 ARALIK TÜRKİYE KORONA TABLOSU VE GERÇEK VAKA SAYILARI *

Türkiye’de 5 Aralık itibarıyla toplam koronavirüs vaka sayısı 533.198’e çıktı. Bugün tespit edilen vaka sayısı 31.896, bugünkü hasta sayısı 6.128. Bugün 196 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Koronavirüs nedeniyle toplam can kaybı sayısı 14.705’e yükseldi. Hastalarda zatürre oranı %3.3. Ağır hasta sayısı 5.800, iyileşen hasta sayısı ise 427.242 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, ”Bugün tespit edilen 6.128 hastamız var. Sokağa çıkma kısıtlamalarının tek sebebi toplum sağlığını korumaktır. Hepimiz üzerimize düşeni yapmalı ve kendi kısıtlamalarımızı uygulamalıyız. Evimiz en güvenli yerdir. Kapalı ve kalabalık ortamlara ara verelim” dedi.

4 ARALIK TÜRKİYE KORONA TABLOSU VE GERÇEK VAKA SAYILARI

Türkiye’de 4 Aralık itibarıyla toplam koronavirüs vaka sayısı 527.070’e çıktı. Bugün tespit edilen vaka sayısı 32.736, bugünkü hasta sayısı 6.903. Bugün 193 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Koronavirüs nedeniyle toplam can kaybı sayısı 14.509’a yükseldi. Hastalarda zatürre oranı %3.3. Ağır hasta sayısı 5.703, iyileşen hasta sayısı ise 423.142 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, ”Bugün tespit edilen 6.903 yeni hasta var. Ağır hasta sayısı da aktif hasta sayısı da artmaya devam ediyor. Bugünlerde en büyük bulaşma ortamı kapalı ve kalabalık mekanlar. Kapalı ortamlarda kalabalık içinde bulunmayın. Kendinizi ve sevdiklerinizi koruyun” dedi.

3. ZİRVEYİ YAŞAYAN İLLER *

Ekimin ikinci haftasından itibaren salgın karşısında öncekilerden daha ciddi bir sınavdayız. Kış ayının gelmesi ile birlikte, kapalı alanda bir arada olmanın da getirdiği risk ile tüm dünyada bir artış başladı. Bugün birçok ülke kapanma tedbirlerine yeniden başlamak zorunda kaldı. İstanbul, Bursa, İzmir’de başlayan artış trendi tüm ülkeye yayılmış durumdadır. Gidişatı durdurmak için radikal tedbirlere başvurmamız kaçınılmaz olmuştur. İstanbul, Bursa, Koceli, İzmir 3. zirveyi yaşıyorlar. Tedbirlere tavizsiz uyarsak artışı durdurmamız mümkündür. Yeterince etkili olmazsa, daha ağır kısıtlamaların yapılması kaçınılmaz olacaktır.

YÜZDE 50’NİN ÜZERİNDE VAKA ARTIŞI OLAN İLLER *

Son hafta içinde yüzde 50’nin üzerinde vaka artışı olan 15 ilimiz var. Hatay, Adana, Osmaniye, Mersin, Artvin, Edirne, Samsun, Kırklareli, Tokat, Trabzon, Aydın, Muğla, Zonguldak, Ordu, Çanakkale’de yüzde 50 ile yüzde 100 arası artışlar oldu.

İstanbul, Bursa, Ankara, İzmir, Kocaeli, Gaziantep’te hasta yoğunluğunu yönetebilmek için bütün sağlık kuruluşlarımız büyük çaba harcıyor.

HASTANE DOLULUK ORANLARI *

Doluluk oranı İstanbul’da yüzde 70’lere dayanmış durumda; yüzde 69.5. İstanbul’da yoğun bakım doluluk oranının yükseldiğini yer yer sorunların yaşandığını biliyoruz. Ankara’da da yoğun bakım doluluk oranın arttığını görüyoruz. Ankara’da servis doluluk oranı yüzde 62,3, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 75,4, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 28,9.” İzmir’de ciddi vaka artışı olduğunu biliyoruz.  Gaziantep pikini yaşıyor.

İLGİLİ İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here