Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsTürkiye Koronavirüs anketi yayınlandı! İşte çarpıcı sonuçlar...

  Türkiye Koronavirüs anketi yayınlandı! İşte çarpıcı sonuçlar…

  -

  Koronavirüs ile ilgili herkesin bir düşüncesi var. NG Araştırma şirketi, 10-13 Nisan 2020 tarihleri arasında Türkiye genelinde ve 81 ilden, 18 yaş üzeri 2262 kişinin katılımı ile bir Koronavirüs araştırması gerçekleştirdi. Peki, Koronavirüs’e yakalanmaktan korkuyor muyuz? Kişisel önlemleri uyguluyor muyuz? Koronavirüs hakkında ne kadar bilgiliyiz? Gelin araştırmanın yanıtlarına birlikte göz atalım…

  KORONAVİRÜS’E YAKALANMAKTAN KORKUYOR MUYUZ?

  Dünya genelinde ve ülkemizde günlük olarak salgınla ilgili rakamlar açıklanmaya devam ediyor. Rakamların sürekli artışta olması salgının ciddiyetini halen koruduğunu gösteriyor. Peki bu süreçte biz Türkiye’de nasıl hissediyoruz? Koronavirüse yakalanmaktan korkuyor muyuz?

  Araştırmamıza katılan her 5 kişiden 4’ü koronavirüse yakalanmaktan korktuğunu belirtti.

  KORONAVİRÜS HAKKINDA NE KADAR BİLGİLİYİZ?

  Türkiye’de ilk koronavirüs vakası açıklandıktan sonra geçen bir aylık sürede, televizyonlardan sosyal medya sitelerine, gazetelerden radyolara birçok farklı mecrada uzman ve yetkililer açıklamalar yaptılar, salgın hakkında halkı bilgilendirmeye devam ettiler. Bu süre içinde ülkemizdeki koronavirüs farkındalığı ne kadar değişti?

  - Advertisement -

  Yaptığımız araştırmaların sonuçlarına göre ülkemizdeki koronavirüs vakalarının ilk bir ayında yeterli bilgiye sahibim diyenlerin oranı %64’den %76’ya yükseldi. Bunun doğal sonucu olarak az da olsa bilgili olduğunu belirtenlerin oranı %35’ten %24’e geriledi.

  Tüm dünyanın yanı sıra ülkemizi de oldukça ciddi etkileyen böyle bir salgında hala 4 kişiden 1’inin az bilgi düzeyinde olması, halkı bilgilendirme çalışmalarının hız kesmeden ve her kesime farklı kanallarla ulaşmaya çalışarak devam etmesinin gerekliliğini gösteriyor.

  Salgının ilk 1 aylık süreci içerisinde koronavirüs belirtilerini bildiğini belirtenlerin oranı %96’dan %98’e yükseldiSalgının ilk günlerinde her 3 kişiden yalnızca 1’i, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı belirtileri tam ve doğru olarak verilen seçenekler arasından seçebilmişti. Nisan ayındaki araştırmamızda, bir öncekinden farklı olarak seçenek göstermeden katılımcılara bildikleri koronavirüs belirtilerini yazmalarını istediğimizde karşımıza aşağıdaki sözcük bulutu çıktı.

   (Kelimenin büyük olması cevaplarda daha sık geçtiğini gösterir.)

  Koronavirüs belirtileri olarak verilen cevaplardan oluşturulan sözcük bulutu

  KİŞİSEL ÖNLEMLERİ UYGULUYOR MUSUNUZ?

  Farkındalığın artmasıyla beraber koronavirüse karşı kişisel önlem alanların oranında da artış görüyoruz. Araştırmalarımızın sonuçlarına göre koronavirüstenkorunmak için önlem alanların oranı %90’dan %96’ya çıktı. Salgın bu kadar hızla yayılırken ve ölüm sayıları hızla artarken halen önlem almayanların bulunması ise halkı bilgilendirme ve önlemleri uygulamaya teşvik etme çalışmalarının hız kesmeden devam etmesi gerektiğine işaret ediyor.

  Fiziksel temastan kaçınanlarda ve maske takanlarda artış gözleniyor. El yıkama halen en çok uygulanan önlem olsa da oranında bir miktar düşme olması, insanların mümkün olduğunca evden çıkmamalarından kaynaklanabilir. Hasta olduğunda evde istirahat edenlerin veya doktora gidenlerin oranında düşme olması, daha detaylı inceleme gerektiren önemli bir konu olarak ön plana çıkıyor.

  Alınan kişisel önlemlerdeki değişim şöyle gerçekleşti:

   MartNisan
  Sürekli ellerimi yıkıyorum (su, sabun, alkol içerikli el dezenfektanı ile)94%89%
  İnsanlarla tokalaşmamaya, temas etmemeye çalışıyorum82%87%
  Bulunduğum kapalı yerleri sık sık havalandırıyorum75%82%
  Öksürürken ağız ve burnumu tek kullanımlık bir mendille kapatıyorum65%66%
  Bağışıklık sistemimi güçlendirecek önlemler alıyorum63%65%
  Soğuk algınlığı veya grip hastası kişilerden 1 metre uzakta duruyorum57%57%
  Hasta olduğumda evde istirahat ediyorum40%32%
  Öksürük, ateş ve nefes darlığı şikayetim olduğunda doktora gidiyorum34%23%
  Hasta olduğumda maske takıyorum28%39%
  Hayvansal ürünler tüketmeden önce iyice pişiriyorum27%28%

   

  KORONAVİRÜS NE ZAMAN KONTROL ALTINA ALINABİLİR?

  Koronavirüsün çok kısa sürede 81 ilimizde de görüldüğü resmi olarak açıklandıktan sonra, salgının ne kadar hızlı bir yayılma seyri gösterdiği bir kez daha anlaşıldı. Araştırmaya katılanlar arasında genel beklenti bu salgının 2 aydan önce kontrol altına alınamayacağı yönünde.

  KORONAVİRÜS ÜLKEMİZ İÇİN BİR TEHDİT Mİ?

  Koronavirüs dünyada yayılmaya devam ederken, salgının ülkemiz üzerindeki etkisi gerek sosyal, gerekse ekonomik olarak tüm kesimlerce hissedilmeye başlandı. Araştırmaya katılanların %92’si koronavirüsün ülkemiz için bir tehdit olduğunu düşünüyor. Katılımcıların %4’ü tehdit oluşturmadığını düşünürken, %3’ü ise fikri olmadığını belirtti.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz