Diğer
  Ana SayfaHaberTürkiye'de Corona Virüs'ten 4. ölüm!

  Türkiye’de Corona Virüs’ten 4. ölüm!

  -

  Türkiye’de Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi. Daha önce 3 erkek hasta Corona Virüs nedeniyle yaşamını yitirmişti. Bu kez 85 yaşında bir kadın hasta Covid – 19 nedeniyle hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son dakika açıklamasına göre Türkiye’de toplam Corona Virüs vaka sayısı ise 359’a ulaştı. 

  TÜRKİYE’DE CORONA VİRÜS’TEN 4. ÖLÜM

  Corona Virüs’ten 4. ölümün yaşandığını açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, twitter’dan şu mesajı paylaştı: Son 24 saatte yapılan 1.981 TESTTEN 168’İ POZİTİF ÇIKTI. 191 olan hasta sayımız 359’a ulaştı. Hastalarımızdan 85 yaşındaki bir hanımefendiyi kaybettik. Daha önce vefat eden bir hasta COVID-19 olarak değerlendirildi. Toplam kaybımız maalesef 4 oldu. Acımız arttı ama başaracağız.

  TÜRKİYE’DE GÜN GÜN VAKA SAYISI

  Türkiye’de bugüne kadar 89 yaşında bir erkek hasta, 61 yaşında bir erkek hasta, emekli Orgeneral Aytaç Yalman (80) Corona Virüs nedeniyle yaşamını yitirdi. Son olarak 85 yaşındaki bir kadın hasta virüs nedeniyle hayatını kaybetti. 

  11 Mart: 1 vaka
  13 Mart: 5 vaka
  14
  Mart: 6 vaka
  15
  Mart: 18 vaka
  16
  Mart: 47 vaka
  17
  Mart: 98 vaka, 1 ölüm
  18
  Mart: 191 vaka, 2 ölüm
  19
  Mart: 359 vaka, 4 ölüm

  VAKA SAYISI 3 OLMUŞTU

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca gündüz saatlerinde emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın ölümüyle birlikte Türkiye’de Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 3’e yükseldiğini açıklamıştı. 

  - Advertisement -

  Bakan Fahrettin Koca şu bilgileri vermişti. 

  Aytaç Yalman Paşa’nın vefatıyla ilgili net ifade etmek istiyorum. Eski GATA denilen hastanemize müracaat ediliyor. Daha önce KOAH tanısı ile takip edilen bir hasta. Yaklaşık 6 saat sonra da ex kabul ediliyor. O dönemde yapılan test negatif çıkıyor. Fakat klinik bulgusu, özellikle giderek de yaygınlaşınca; akciğer ve benzeri KOAH olmasına rağmen şüpheli olabilir düşüncesiyle çevresi taranıyor.

  BAŞTA NEGATİF, SONRA POZİTİF OLABİLİYOR

  Testleri pozitif çıkanlar oldu, ne zaman dün? Bu durumda böyle bir vakada başta negatif sonra pozitif olabilir mi? Olabilir. Biz bunu yeni tanıyoruz. Başta pozitif olup, üç gün sonra negatif olan, yedi gün sonra pozitif olan vakamız da var. Biz bunu yeni tanıyoruz. Bir pencere dönemi olduğu söyleniyor. Böyle bir vakada bile erken dönemde bulaşıcılık, taramaya hızla çıktığımızı, korumaları dahil olmak üzere biz testleri yapıncaya kadar 14 günlük süreyi koruyana kadar hiçbir şekilde temas etmeyin önlemi aldık. Hayatını kaybeden vaka sayımız üç kişi olmuş oldu.

  SAĞLIK BAKANI CORONA VİRÜS’Ü ANLATTI

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulu’nda bugün Corona Virüs’le ilgili bilgiler verdi:

  • Bakan Koca, hastalığın, esas olarak damlacık yoluyla bulaştığına dikkati çekerek, öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçtıkları damlacıklara, diğer kişilerin elleriyle temas etmesi sonrasında ellerini ağız, burun ve göz mukozasına götürmesiyle yayıldığını bildirdi.
  • Hastalığın kuluçka süresi asgari 2, azami 14, ortalama 5-6 gün olduğu gözleniyor. Virüsün bulaştırıcılık süresi kesin olarak bilinmiyor. 
  • Hastalığın, semptomatik dönemden 1-2 gün önce başlayıp, semptomların kaybolmasıyla sona erdiğinin düşünüldüğünü söyleyen Koca, enfeksiyonun yaygın belirtilerinin ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı olduğunu anlattı.
  • Ciddi vakalarda zatürre, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği hatta ölüm gerçekleşebildiğini söyleyen Bakan Koca,  “Ölüm hızı SARS salgınında yüzde 11, MERS salgınında yüzde 35 ile 50 arasıyken Dünya Sağlık Örgütü’nün Çin Halk Cumhuriyeti’ne ait Kovid-19 raporuna göre ölüm hızı yüzde 3,8 olarak bildirilmiştir.” dedi.

  ŞU AN 10 BİN TEST YAPTIK

  • Şu an 10 bini geçen test yaptık fakat önümüzdeki günlerde bu test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Çünkü görülen vakaları tarama durumunda özellikle oluyoruz, bulaşıcılığını araştırmak üzere yaygın saha araştırmaları yapıyoruz, o nedenle önümüzdeki günlerde bu taramaların çok yoğunlaşacağını özellikle ifade etmek istiyorum. Hedefte günlük en az on 10-15 bin tarama yapabilir hale gelmek istiyoruz.
  • Yurt dışından 1 Mart’tan bugüne kadar gelen kişi sayısının 372 bin olduğunu, bu kişilerin adres ve telefon bilgilerine ulaşarak her birine mesaj gönderdiklerini ve her birinin takiplerinin aile hekimleri üzerinden de yapıldığını söyleyen Bakan Koca, “Sadece bir günde 132 bin aile hekimlerimiz üzerinden tarama yapıldığını söylemek istiyorum. Başta aile hekimlerimiz olmak üzere tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

  Corona Virüsü’nden korunmak için 7 kritik önlem!
  Corona Virüse karşı eller nasıl yıkanmalı?

  DÜN ÖLÜM SAYISI 2’YE YÜKSELMİŞTİ

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bir gün önce akşam yaptığı açıklama ile 61 yaşında bir erkek hastanın Corona Virüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurmuştu. Türkiye’deki toplam vaka sayısı ise bir gün önceye göre 93 kişi artarak 191’e çıkmıştı. 

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca twitter’dan şu açıklamayı yapmıştı:

  61 YAŞINDA erkek bir hastamızı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün sonuçlanan testler, tedbirlerin çok zorunlu olduğunu gösteriyor. Tanı konup tedavilerine başlanan 93 YENİ VAKAMIZ var. Hasta sayımız 191’e ulaştı. Riskin önünü birlikte keselim.

  Türkiye’de Corona Virüs kaynaklı ilk ölüm için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 89 yaşındaki erkek hastanın virüsü Çin temaslı çalışanından aldığını açıklamıştı. 

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz