Diğer
  Ana SayfaHaberTuzlu su, sarımsak, sıcak su, sirke, saç kurutma makinesi Corona Virüsü öldürür...

  Tuzlu su, sarımsak, sıcak su, sirke, saç kurutma makinesi Corona Virüsü öldürür mü?

  -

  Corona Virüs’le ilgili çok sayıda iddia da dolaşımda. Bunlar arasında burnu tuzlu suyla yıkamanın, tuzlu su ile gargara yapmanın, sıcak su içmenin, sarımsağın, sirkenin Corona Virüsü öldüreceği söylentileri de yer alıyor. Uzmanlar bu iddiaların doğru olmadığını söylüyor.

  Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde “Burnu tuzlu su ile yıkamak yeni koronavirüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olur mu?” Sorusuna “Hayır. Burnu tuzlu su ile yıkamanın insanları Yeni Koronavirüs enfeksiyonuna karşı koruduğuna dair bir kanıt yoktur” yanıtı veriliyor.

  TAM TERSİNE TUZLU SU ZARAR VEREBİLİR

  Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Ankara Üniversitesi (AÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap daha önce yaptığı açıklamada “Burnu tuzlu suyla yıkamak, tuzlu suyla gargara yapmak ya da sirke virüsün bulaşıcılığını engeller” iddiasının yanlış olduğunu söylemiş ve şöyle konuşmuştu: Bu yanlış bir bilgidir. Bu konuda hiçbir bilimsel veri yoktur. Hatta tuzlu suyun tuz oranı yüksek olursa üst solunum yolu hücrelerine hasar verebilir. Solunum sistemini viral enfeksiyonlardan ya da dış etkenlerden korumada bir kalkan özelliği gösteren, bakteri ve virüslerin solunum hücrelerine tutunmasını engelleyen mukus tabakası da hasar görebilecektir.

  Azap, “Sıcak içecekler içmek virüsü öldürür” söylentisi için de “Aşırı sıcak içecekler ağız-boğaz bölgesini yakıp kavurarak ‘koruyucu epitel tabakayı’ ve ‘önleyici bağışıklık salgılarını’ tahrip ettiğinden, faydadan çok zarar verebilir” demişti. 

  SİRKE CORONA VİRÜSÜ ÖNLER Mİ?

  Sağlık Bakanlığı ‘Sirke kullanımı Corona Virüs enfeksiyonunu önler mi?’ sorusuna şu yanıtı veriyor: Hayır. Sirke kullanımının Yeni Koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonundan korunmada bir faydası yoktur.

  - Advertisement -

  İnternette pek çok kişi “Coronavirüsten elma sirkesi ile korunma” ya da “Coronavirüsten üzüm sirkesi ile korunma” benzeri aramalar yapsa da Corona Virüs’ten sirke ile korunma gibi bir durum bilimsel olarak söz konusu değil. 

  CORONA VİRÜS’E YAKALANAN ÜNLÜ İSİMLER

  ‘VİRÜS ÖLDÜRÜCÜ ÖZELLİĞİ YOK’

   NTV canlı yayınına katılan Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da benzer bir soruyu yanıtladı.

  Ceyhan, “Tuzlu suyla gargara yaparsanız virüsleri öldürmüş olmazsınız. Tuzlu suyun virüs için öldürücü bir özelliği yoktur. Tek yarar burnunuzu tıkanıklar varsa açabilir. Virüsü öldüremez. Geçen bir programda duyduk, sıcak suyu tutup saç kurutma makinesiyle püskürtenler varmış. Bunlar son derece tehlikeli şeyler. Boğazınızda o suyun virüsü öldürecek sıcaklıkta kalma imkanı yok” diye konuştu.

  SARIMSAK, ÇORBA CORONA VİRÜSÜ ÖNLER Mİ?

  Ceyhan, sarımsağın da Corona Virüsü öldürecek etkisinin olmadığını belirterek şöyle konuşuyor: Sarımsak gayet yararlı bir gıdadır ama bu virüsü öldürecek bir etkisi yok. Şu çorbayı iç diyenler var. Herhangi bir çorbanın bu virüsü öldürdüğüne dair kanıtlar yok.

  Bakanlığın bildirilerinde olan, bizlerin anlattığı son derece basit şeyler: Elinizi yıkayacaksınız. Basit hijyen kuralları dışında her şey yalan ve yanlış.

  PARAYA DOKUNDUKTAN SONRA…

  Elinizi temizleyene kadar ağzınıza, burnunuza götürmeyin. Bazı kasiyerlerin eldiven taktığını görüyorum. Eldiven kullanmak son derece yanlış. Eldiven eli nemlendirir, virüs ve bakteriler kolaylıkla girebilir.

  EL SICAK SUYLA YIKANMAZ

  Sıcak suyla el yıkanmaz. Sıcak suyla el yıkadığınız zaman bakteriler ve virüsler vücuttan içeriye girebilir. Ilık, normal oda sıcaklığında suyla el yıkamak lazım.

  CORONA VİRÜS SEMPTOMPLARI NELER?

  Ceyhan, Corona Virüs’te görülen semptomlarla ilgili soru üzerine “En sık görünen ateş, ikinci sırada öksürük. Olayın ağırlaştığı, virüsün akciğerlere indiği vakalarda nefes darlığı görülebiliyor. Bunun dışında görünenler halsizlik, kırıklık. Bir dizilim yok. Bir çok vakada ateş olmadan öksürük başlayabiliyor. Dolayısıyla önce hangisinin başladığı, ne kadar sürede geliştiği çok kesin değil. Hastadan hastaya gelişebilir” diyor.

  YEMEK VE CORONA VİRÜS

  Ceyhan bu konuda da şu bilgileri paylaşıyor: Virüsü yiyerek hasta olmazsınız, o virüs mide asidinde ortadan kalkar. Virüsü solumanız lazım. Biz böyle dönemlerde bütün malzemeleri pişirerek yenmesini öneriyoruz; meyveyi sebzeyi de kendiniz yıkayıp kendiniz soyarak yiyeceksiniz.

  Mümkün olarak diğer tüm gıdaları pişerek yiyeceksiniz. Solumazsanız hasta olmazsınız. Siz virüsü elinizi ağzınıza götürerek bulaştırabilirsiniz. Bu nedenle ellerinizi yıkamak çok önemli. Virüsü oraya koyduktan sonra nefes alıp içeri alıyorsunuz”

  HER 15 DAKİKADA BİR SU İÇMEK SÖYLENTİSİ

  BBC Türkçe ise Corona Virüs’le ilgili hurafeleri derlediği haberinde Facebook’da bir “Japon doktora” atıfla, 15 dakikada bir su içmenin ağızdan giren her türlü virüsü yıkayıp atacağı iddiasını değerlerlendirmiş. Yeterli su içmek ve vücut sıvısını eksik bırakmamak sağlık için yararlı. Ancak Londra Hijyen ve Tropik Hastalıklar Fakültesi’nden Profesör Sally Bloomfield, söz konusu iddianın Corona Virüs’e karşı faydalı bir yöntem olduğuna dair bir kanıt olmadığını söylüyor. 

  SICAK YEMEK; DONDURMA YEMEMEK SÖYLENTİSİ

  Virüsü öldüreceği iddia edilen yöntemler arasında sıcak su içmekten, sıcak suyla yıkanmaya, saç kurutma makinası kullanmaya kadar farklı tavsiyeler var. BBCTürkçe’nin haberine göre sahte bir görselle UNICEF’e atfen sosyal medyada yayılan bu iddialar gerçek değil. 

  UNICEF’ten Charlotte Gornitzka “Son zamanlarda UNICEF’in yayımladığı iddia edilerek paylaşılan bir internet mesajında dondurma ve soğuk yiyeceklerden kaçınmanın hastalığı önlemede etkili olabileceği iddia ediliyor. Tabi ki tamamen yanlış bir bilgi” diyor.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz