Diğer
  Ana SayfaKoronavirüsİstanbul'da dağıtım başladı: Ücretsiz maske eczaneden nasıl alınır?

  İstanbul’da dağıtım başladı: Ücretsiz maske eczaneden nasıl alınır?

  -

  İstanbul Eczacı Odası koronavirüse karşı Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliğinin yaptığı görüşmeler sonucunda, ücretsiz maske dağıtımının eczaneler üzerinden yapılmasına karar verildiğini duyurmuştu. İstanbul’da eczanelerden ücretsiz maske dağıtılması uygulaması başladı. Ankara için de açıklama var. Peki, eczaneden ücretsiz maske nasıl alınır?

  Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Erdoğan Çolak, ücretsiz maskelerin eczanelerden temin edilmesi uygulaması kapsamında 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşların Sağlık Bakanlığınca telefonlarına SMS kodu ulaştırılmadan eczanelere başvurmamasını istedi. Peki, eczanelerden ücretsiz maske nasıl alınıyor? İşte Çolak’ın ücretsiz maske uygulamasıyla ilgili verdiği bilgiler:

  ECZANEDEN ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIYOR?

  Çolak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı ile Türk Eczacıları Birliği arasında gerçekleştirilen görüşme neticesinde hız ve güvenilirlik gerekçesiyle ücretsiz maskelerin vatandaşlara eczaneler aracılığıyla ulaştırılmasına karar verildiğini söyledi.

  Pandemi sürecinde eczacıların büyük rol üstlendiğine, maske dağıtımının da onlardan birisi olduğuna işaret eden Çolak, “Birinci basamak sağlık çalışanları olarak her bir meslektaşımız günlerdir fedakarca çalışıyor.” dedi.

  SMS KODU VE TC KİMLİK NUMARASIYLA MASKE ALINABİLECEK

  Çolak, 20 ile 65 yaş arasındaki vatandaşların, T.C. kimlik numarası ve telefonlarına Sağlık Bakanlığınca gönderilecek SMS koduyla eczanelerden maskelerini temin edebileceklerini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

  - Advertisement -
  • İlk aşamada her kişi 5 adet maske alabilecek.
  • Uygulamaya 10 Nisan’da Ankara ve İstanbul’da başlandı. Vatandaşlarımıza SMS kodları gelmeye başladı.
  • Çok hızlı bir şekilde diğer illerde de uygulama yaygınlaştırılacak.
  • Eczanelere maskeler, depolar ve ecza kooperatifleri aracılığıyla günde 10 kutu, yani 500 adet olarak ulaştırılacak.
  • Eczanelere verilecek maske sayısı, üretim adedine göre Sağlık Bakanlığınca belirlenecek ve vatandaşa atılacak SMS ile eczanelere gönderilen maske sayısı orantılı olacak.”

  Çolak, eczanelerden maske temininde bulunacaklara da şu çağrıyı yaptı:

  Her şeyden önce telefonunuza mesaj gelmediyse maske talebinde bulunmak için eczanelerimize gelinmemeli. Eczanelerimizde olması gerekenden fazla kalabalığın olması, ilaç ve sağlık hizmetini aksatacak ve bulaş riskini artıracaktır. SMS koduyla birlikte eczanelerimize gelindiğinde ise sosyal mesafenin korunmasına ve içerideki kişi sayısına göre dışarıda beklemeye özen gösterilmelidir. Ve elbette koruyucu yöntemleri de unutmamak son derece önemli.”

  ANKARA’DA DA ÜCRETSİZ MASKE UYGULAMASI BAŞLIYOR

  Ankara Eczacı Odası’nın internet sitesinde de ücretsiz maske dağıtımıyla ilgili bir duyuru yer aldı. Açıklama şöyle:

  Sağlık Bakanlığı tarafından eczanelerimizde ücretsiz dağıtılmak üzere maskeler depolar aracılığı ile eczanelerimize ulaştırılmaya başlanacaktır. Maskelerin dağıtımı “Reçetem” sistemi üzerinden yapılacaktır.

  Dağıtım işlemi kurum tarafından eczacılarımıza ve hastalarımıza gönderilecek olan SMS ile başlayacaktır. Kurumun Reçetem sistemi üzerindeki güncellemeleri tamamlanmıştır.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....