Ana Sayfa Haber Ünlü sanatçı John Travolta’nın eşi Kelly Preston hayatını kaybetti

Ünlü sanatçı John Travolta’nın eşi Kelly Preston hayatını kaybetti

Amerikalı ünlü oyuncu ve şarkıcı John Travolta’nın kendisi gibi oyuncu olan karısı Kelly Preston 57 yaşında meme kanserinden hayatını kaybetti. 

JOHN TRAVOLTA INSTAGRAM’DAN AÇIKLAMA YAPTI *

Oyuncu, Pazar gecesi bir Instagram yayınında ölümünü doğruladı ve şunları yazdı: ‘Güzel eşim Kelly’nin iki yıllık meme kanseri savaşını kaybettiğini size bildiriyorum. Birçoğunun sevgisi ve desteğiyle cesur bir mücadele verdi.

29 YILLIK EVLİLİKLERİ VARDI *

Travolta çiftinin 29 yıllık evliliğinden iki çocuğu bulunuyor. 20 yaşında Ella ve 9 yaşında Benjamin. Diğer oğlu Jett 2009 yılında 16 yaşında hayatını kaybetmişti. 

Travolta sosyal medyadaki sözlerine şöyle devam etti: Kelly’nin sevgisi ve hayatı her zaman hatırlanacak. Annelerini kaybeden çocuklarım için biraz zaman ayıracağım, bu yüzden bir süre bizden haber alamazsanız beni affedin.

john travolta kelly preston

MEME KANSERİ İLE 2 YILDIR SAVAŞIYORDU *

Aile sözcüsü People’a, ”12 Temmuz 2020 sabahı Kelly Preston, meme kanseri ile iki yıllık bir savaşın ardından öldü” açıklamasında bulundu.

MEME KANSERİNİN BELİRTİLERİ * *

 • Memede yumru veya hassasiyet
 • Cilt tahrişi ve çukurlaşma
 • Meme başında akıntı veya ağrı
 • Kabuklanma
 • Ülserleşme
 • Çekilme

Meme kanserinin en erken belirtisi, kişinin kendisi veya doktor tarafından hissedilmeden önce bir mamografide ortaya çıkan bir anormalliktir. Meme kanseri fiziksel belirtilerin ve semptomlar oluşturacak kadar büyüdüğünde: memede yumru veya hassasiyet; cilt tahrişi veya çukurlaşma; ve meme başında akıntı ve/veya ağrı, kabuklanma, ülserleşme tarzı yara veya çekilme görülebilir. Meme kanserinde ağrı olabilir ancak ilginç olarak genellikle meme kanserinin ilk belirtisi değildir. Memelerde ağrı genellikle iyi huylu kanser dışı durumlardan kaynaklanır.

Mamografi, özellikle erken teşhis aracı olarak değerlidir, çünkü fiziksel semptomlar gelişmeden önce meme kanserini erken bir aşamada tanımlayabilir. Çalışmalar erken teşhisin hayat kurtardığını ve tedavi seçeneklerini artırdığını göstermiştir. Meme kanserine bağlı ölümlerdeki azalma, büyük ölçüde tarama mamografisi ve farkındalık eğitiminin düzenli kullanımına bağlanmıştır. Uzmanlar 40 yaş ve üstü kadınların kendi kendilerini ayda bir muayene etmesini isterken, yılda bir de doktor muayenesi ve mamografi taramasını yaptırmasını önermektedir. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunanların bu taramalara yirmi yaşından itibaren başlamaları önerilmektedir.

Tümör veya kitlelerin boyutu ve yeri; cilt değişiklikleri (inflamasyon, ülserasyon, çukurlaşma, uydu nodülleri, eritem [kızarıklık)), tümörün deri veya göğüs kaslarına yapışıklığı, karşı meme tutulumu, akıntı, ele gelen koltuk altı ve boyun bölgesi lenf bezleri incelenmelidir.

Mamografi meme kanserinde tek başına yeterli bir değerlendirme sağlamaz. Kesin tanı için tüm şüpheli kitlelerden biyopsi yapılmalıdır.

MEME KANSERİ ÇEŞİTLERİ * *

Meme kanseri çeşitleri şunlardır: 

 • İnvaziv duktal karsinom
 • İnflamatuar meme kanseri
 • Medüller karsinom
 • Müsinöz karsinom
 • Meme ucunun Paget hastalığı
 • Tubüler karsinom
 • Sarkomlar ve lenfomalar

İLGİLİ DİĞER İÇERİKLER

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here