Diğer
  Ana SayfaGüzellikÜnlülerin tercihi Parlak & Temiz

  Ünlülerin tercihi Parlak & Temiz

  -

  Son dönemde sosyal medyada makyajsız hallerini cesurca paylaşan ünlüleri görüyoruz. Bunun sebebi yaptırdıkları estetik işlemlerle makyaja ihtiyaç duymamaları. Başta Drew Barrymore olmak üzere Jennifer Aniston’ın da tercihi olan fraksiyonel lazer uygulamasını sizin için araştırdık.

  Yazı: Deran Çetinsaraç

  Makyajlı, filtreli fotoğraflar out; doğal halini gösteren selfie’ler in! Hollywood yıldızları son dönemde güzellik sırlarını açıklamaya pek hevesli oldu. Anne olduktan sonra ciddi şekilde melazma problemi yaşayan Drew Barrymoore’un denediği Brilliant + Clear uygulamasının sonuçlarını instagram’da paylaşması, gözleri bir anda bu işleme çevirdi. Üstelik sadece Barrymoore değil, beyazperdenin en çekici kadınlarından Jennifer Aniston’ın ışıltısının kaynağının bu uygulama olduğu söylendi. Biz de soluğu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya’nın kapısında aldık ve işlemle ilgili tüm merak ettiklerimizi öğrendik.

  Drew Barrymore ile birlikte ünlenen bu lazer uygulamasını anlatabilir misiniz?
  Clear + Brilliant aslında tamamen koruma ve bakım esasına dayanan bir fraksiyonel lazer teknolojisi.

  Doğum sonrası yüzünde melazma problemi yaşayan Drew Barrymore, Clear + Brilliant işlemi sonrası sonuçları instagram’da paylaşıyor.

  Bu yöntemi diğer uygulamalardan ayıran en önemli özelliği nedir?
  Bu yöntemin en önemli özelliği cildin üst tabakasında kontrollü bir hasar yaratıyor olması. Bu kontrollü hasarla cildin üstündeki ölü pigmentler, başlangıçta biraz daha koyulaşarak cildin üst tabakasından küçük bir peeling etkisi gibi atılıyor. Lazer teknolojisi ile cildin üstünde yarattığımız cilt rengini açma, ince kırışıklıkları giderme ve antiaging dışında, cildin altındaki kolojen bağlarını ve hücreleri uyararak yeni hücre ve kolajen yapılanması sağlanıyor. Bu işlem, cildin altında kolajen bağlarının güçlenmesi ile sıkılık hedefliyor. Hücrelerin uyarılmasıyla da ciltteki renk değişikliklerinin düzenlenip, daha parlak ve net bir görüntü elde ediliyor. Bu lazer teknolojisi, yaşlanmayı geciktiren ve yaşlanmanın ilk belirtilerini ortadan kaldırmayı hedefleyen bir uygulama. Uygulanan bölgede kontrollü hasar oluşturularak kolajen lifleri uyarılıyor ve tamamen doğal bir yenilenme, toparlanma ve sıkılaşma etkisi görülüyor.

  - Advertisement -

  Jennifer Aniston da yine bu işlemi tercih eden isimlerden. Sizce onun yüzünde ne gibi etkiler yakalanmış?
  Clear + Brilliant teknolojisi sadece lekelenme, pigment, lezyon tedavisinde kullanılmıyor. Bu tedavi Jennifer Aniston’da lekelenme dışında antiaging, ciltteki elastikiyet kaybı ile ince kırışıklıkların tedavisinde ve yaşlanma belirtilerinin yavaşlatılması tedavisinde de kullanılmış. İşlem, tüm yaş gruplarında uygulanabildiği gibi Jennifer Aniston’da da lekelenme haricinde cilt tonunun açılması ve parlaması, cildin sıkılaşması, ince kırışıklıkların açılması ve tabii ki cildin kolajen aktivasyonunun uyarılmasından dolayı daha sıkı, daha diri ve daha yukarıda bir yüz görüntüsüne kavuşması hedeflenmiş.

  İyi yaş alan ünlülerin başında Jennifer Aniston geliyor. Aniston da cilt güzelliği için fraksiyonel lazeri tercih edenler arasında yer alıyor.

  En fazla faydayı hangi cilt tipi elde eder?
  En fazla fayda, güneşten daha az hasar görmüş ciltlerde elde ediliyor. Çünkü fraksiyonel lazer leke tedavisi tek seansta fazla bir fayda sağlamaz. Leke tedavisi en az üç seansta, leke açıcı kullanarak ve güçlü antioksidanlarla besleyerek gerçekleştirilebiliyor. Tedaviden sonra lekeler, eskisi kadar koyu olmuyor. Lekelerin daha açık, neredeyse ciltle aynı tonda ve daha az dikkat çekici olması bekleniyor. Ama bu, tedavi sonrasında yeni leke oluşmayacağı anlamına gelmiyor. En yüksek fayda; daha az sarkmış, daha az yıpranmış, kolajen dokusu daha sıkı ve daha diri ciltler elde ediliyor.

  Bu uygulamadan sonra hangi sonuçlar bekleniyor?
  Uygulamadan sonra göreceğimiz sonuçlar; cildin üstündeki lekelenmelerin azalması, ciltteki yüzeyel porların sıkılaşması, cildin tonunun ve renginin açılması, cildin altındaki kolajen aktivasyonundan dolayı daha sıkı, daha diri ve daha yukarıda durması.

  Hangi cilt problemlerine, kaç seanslık uygulamalar öneriyorsunuz?
  Cilt lekelenmelerinde üç ya da dört seans öneriyoruz. Fraksiyonel lazer tedavisine başlamadan önce hastanın cildini 10-15 gün öncesinden antioksidanlar, gerekli gördüğümüz kimyasal peeling’ler ve uygun vitaminlerle hazırlıyoruz. Daha sonra ilk seansı gerçekleştiriyoruz. İlkinden sonraki seanslar üçer haftalık aralarla uygulanıyor. Üçüncü seansın sonu da üçüncü aya denk geliyor. Üçüncü ayın sonunda daha diri, daha parlak, daha sıkı, kırışığı daha azalmış ve daha genç bir cilt hedefleniyor.

  İşlem ne kadar sürüyor? Öncesinde veya sonrasında kullanılması gereken kremler var mı?
  İşlem yaklaşık 45 dakika sürüyor. 15 gün öncesinden cildi hazırlamaya başlıyoruz. İşlemin uygulandığı gün itibarıyla üç gün süresince özel bir krem veriyoruz. Cildi besleyerek, nem bariyerini koruyacak, iyileştirecek ve cildi nemlendirecek özel bir kremle cilt hazırlanıyor. Üçüncü günün sonunda ise verdiğimiz özel antioksidan ve kremlerin tedavi bitene kadar devam etmesini istiyoruz.

  İşlemden sonra kızarıklık oluyor mu? Uygulama yapıldıktan sonraki gün işe gidilebiliyor mu?
  Fraksiyonel lazer ısısıyla çalışıldığı için, işlemden hemen sonra kızarıklık ve hafif bir ödem oluyor. Klinikteki özel soğutucu maskeler ve özel masajlarla kızarıklık ile ödemin yüzde 80’i gideriliyor. Lazer sonrası özel tedavi kreminin de kullanılmaya başlamasıyla bir sonraki güne kızarıklık neredeyse hiç kalmıyor. Bu da sanki bir hamamdan ya da saunadan çıkmışsınız gibi hoş bir görüntü yaratıyor. Ertesi gün işinize ve sosyal hayatınıza rahatlıkla gidebiliyorsunuz.

  Sonuçlar ne zaman görülmeye başlıyor?
  Bu sorunun cevabı, yaş ve cildin yıpranmışlığına bağlı olarak değişebiliyor. Daha genç, daha az yıpranmış ciltte aslında birinci seansın sonunda bile hemen faydalarını görmeye başlıyoruz. Yaşın ilerlemesi, cildin hasarlanması, nemini kaybetmesi, kolajen yapıların azalması ya da daha sarkık veya daha lekeli ciltlerde, üçüncü seansın sonunda yüzde 100 etki hedefleniyor.

  Yaz aylarında yaptırmak sorun olur mu? Yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmeli?
  Fraksiyonel lazer tedavilerinin hiçbirini yaz aylarında yaptırmak doğru değil. Çünkü hasarlanmış cilt bariyeri daha hassas ve geçirgen; üst ve alt bariyerler bu nedenle güneş ışığını almaya daha meyilli oluyor. Yani yaz aylarında yaptırılan lazer uygulamasında lekelenme riski daha fazla. Bunu da mutlaka kişiye söylemek gerekiyor. Eğer mutlaka isteniyorsa tedaviyi daha düşük lazer dozlarında ve uzun süreli yapmak uygun oluyor. Her tedaviden sonra kış bile olsa güneş kremi kullanılmasını tavsiye ediyorum. Güneş koruyucuların saat başı tekrarlanması gerektiğini belirterek şapka takarak ve gölgede kalınmasının önemli olduğunu vurguluyorum. Uygulama kış aylarında yapılsa bile yine güneş korucu kullanmak gerekiyor.

  İşlemi yaptırırken acı hissediliyor mu?
  Hayır, hiçbir acı hissedilmiyor. Çünkü işlemi yapmadan yarım saat önce cilde yapılan özel bir temizlik işleminden sonra lokal anestezi içeren bir krem sürülüyor ve yarım saat kremin etki etmesi bekleniyor. Anestezi kremi ve işlem sırasında soğutucu ile çalışıldığı için de hiçbir acı hissedilmiyor.

  Uygulama için en uygun adayları söyleyebilir misiniz?
  Fraksiyonel lazer teknolojisinin en önemli özelliği tüm yaş gruplarına uygulanabilir olması. Çok agresif bir lazer teknolojisi olmadığı için yan etkisi, morarma ve kanama olmuyor. Bu nedenle tüm hastalarda ve tüm yaş gruplarında uygulanabiliyor.

  Bu işlemi kimler yapabiliyor? Yaptırırken neye dikkat etmeliyiz?
  Bu işlemi kesinlikle uzman plastik cerrahların veya dermatologların yapması gerekiyor. Cildin üzerinde yapılan tahribatın derinliği ve genişliğini, lazer enerjisinin dozu, atış uzunluğu ve derinliği, ısının ayarını ancak uzman hekimler belirleyebiliyor. Cildin çok iyi temizlenmesine, üzerinde krem ya da partikül kalmamasına ve kuru olmasına özellikle dikkat etmek gerekiyor. Islak ve temiz olmayan cilde lazer atışı yapılırsa yanıklar ve yeni lekenlenmeler oluşabiliyor. Ayrıca hijyene çok dikkat etmek gerekiyor; cihazların, kulllanılan tek seferlik başlıkların temizliği, eldiven ile maske kullanıp kullanılmadığına özen gösterilmesi büyük önem taşıyor.

  Op. Dr. Evrim Uçkunkaya


  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz