Diğer
  Ana SayfaSağlıkUygulaması en kolay 6 sağlık kuralı

  Uygulaması en kolay 6 sağlık kuralı

  -

  Sağlığınıza çok dikkat ediyor ancak gereken her şeyi harfi harfine gerçekleştiremediğinizi düşünüyorsanız üzülmeyin. Uzmanlar, bazı sağlık kurallarını daha pratik hale getirmenin mümkün olduğunu belirtiyor.

  1-Günde 3 öğün yemek yiyin

  Bir otomobilin yakıta ihtiyaç duyması gibi vücudumuz da enerjiye ihtiyaç duyuyor ve ona bunu yeterli bir biçimde sağlamazsak kendisini daha az kalori yakmaya zorluyor. Hatta bazen bu enerjiyi kas dokusundan sağlamaya çalışarak, kas kaybetmemize neden oluyor. Yani kahvaltıyı ya da öğle yemeğini atlayarak kilo kaybedeceğinize inanıyorsanız bir kere daha düşünmenizde fayda var. Peki ya gerçekten vakit bulamadığı için düzenli yemek yiyemeyenler? Uzmanlar, sofraya oturup yemek yiyemeyenlere, yanlarında mutlaka yiyecek taşımalarını tavsiye ediyorlar. Öğün saatlerinde kepekli bisküvi, meyveli yoğurt, kuru meyve, fındık ve ceviz gibi besinler atıştırmanız metabolizmanızın dengesini korumanız açısından son derece önemli.

  2- Vitamin hapları kullanın

  Eğer düzenli besleniyor ve bünyeniz için gerekli tüm yiyecekleri tüketiyorsanız, kendinizi yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklardan koruyorsunuz demektir. Ama kanser ve kalp hastalıklarından korunmak için uzmanın tavsiye edeceği şekilde bir multi vitamin hapı alabilirsiniz. Ancak doktor tavsiyesi olmadan vitamin haplarına boğulmanın çoğu zaman pek faydası olmuyor. Uzmanlar, örneğin C ve B vitaminlerinin suda çözülür nitelikte olduğunu ve fazlasının hiçbir fayda sağlamadan vücuttan atılacağını belirtiyor.

  3- Yatmadan önce yüzünüzü temizleyin

  Çok uykunuzun geldiği bazı geceler, makyajınızı temizlemek gerçek bir işkenceye dönüşebilir. Oysa makyajla uyumak, özellikle yağlı ve yağlı olmaya eğilimli ciltler için son derece sakıncalı. Cildin hava almasına engel olan fondötenle uyumak, siyah ve beyaz noktaların başta gelen nedeni. Göz makyajını temizlememek de, göz çevresinde görülen küçük kist benzeri beyaz yağ noktalarına ve göz altı torbalarına neden oluyor. Yine göz enfeksiyonları da makyaj temizlemeden uyumak nedeniyle karşılaşılabilecek sorunlardan. Bu konuda işe yarayabilecek iki pratik öneriden biri hem temizleyici hem de nemlendirici özelliği olan makyaj temizleme mendillerini kullanmak; ne kadar uykunuz olursa olsun bu mendillerle yüzünüzü silebilirsiniz. Diğeriyse, makyajınızı eve gelir gelmez çıkarmak ve gece yatma saatini beklememek.

  4- Günde 8 bardak su için

  Bazı kişiler günde 8 bardak su içerek ciltlerinin daha iyi göründüğünü, migren ve eklem ağrılarının da hafiflediğini belirtiyorlar. New York'taki Cornell Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yapılan bir araştırma, günlük su ihtiyacının kişinin bünyesine göre değiştiğini ve pek çok yetişkinin gün de 6 – 7 bardak su ya da başka bir sıvı almasının yeterli olduğunu söylüyor. Yine aynı araştırma sonuçları, kafeinli içeceklerin de sıvı olarak kabul edilebileceğini göstermiş. 2000 kişi üzerinde yapılan araştırmada kafeinli içecek içenlerin de sadece su içenlere yakın bir şekilde su ihtiyacını karşıladığı ortaya çıkarılmış.

  - Advertisement -

  5- Her yemekten sonra dişipi kullanın

  Maalesef ne kadar son teknoloji ürünü olursa olsun, hiçbir diş fırçası klasik diş ipinin yerini tutamıyor. Çünkü diş ipi fırçanın ulaşamadığı yerlere girerek zararlı bakterilerin üremesine neden olan yiyecek artıklarını temizliyor. Peki ne kadar sıklıkta dişipi kullanmak gerek? Uzmanlar haftada 3 ya da 4 kez dişipiyle dişleri temizlemenin yeterli olduğunu belirtiyor. Dişipi kullanmak için en uygun zamansa akşam yatmadan önce. Böylece gece boyunca ağzınızın temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

  6-Günde 5 porsiyon meyve ve sebze yiyin

  Evet, meyve ve sebze ağırlıklı beslenmenin kanserden korunmak için etkili bir strateji olduğu artık iyice biliniyor. Günde 5 porsiyon meyve ve sebze tüketmek için bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yeterli. Örneğin kahvaltıda çay ya da kahve yerine taze meyve suyu içerek 1 porsiyonu almış olacaksınız. Ayrıca küçük bir buzdolabı torbası içine yerleştirerek yanınıza alacağınız, haşlanmış havuç, kabak ve karnabahar gibi sebzeleri, gün içinde tuzlayarak atıştırabilirsiniz. Yine haşlanmış sebzeleri buzdolabınızda görünür bir yerde bırakmanız ve bir şeyler atıştırma ihtiyacı hissettiğinizde tüketmeniz, sebze ve meyve alımınızı arttırabilir. Hem böylece cips, çerez atıştırma alışkanlığınızı daha sağlıklı bir alışkanlıkla değiştirmiş olacaksınız.  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz