Diğer
  Ana SayfaSağlıkUyku apnesi cinselliği öldürüyor

  Uyku apnesi cinselliği öldürüyor

  -

  Uyku apnesi hastaları kaliteli uyuyamadıkları için sabah yorgun uyanıp güne bir adım geride başlıyor. Hastaların gün içinde kendilerini uykusuz hissettiklerinin altını çizen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Gülten Özdemir, başka bir soruna daha dikkat çekiyor: “Uyku apnesi, aşırı yorgunluğa, miskinliğe ve hareketsizliğe neden oluyor. Bu hareketsizlik giderek kişinin kilo alışını hızlandırıyor. Sonuçta kilo; uyku apnesi hastalığını şiddetlendireceğinden bir kısır döngüye giriliyor. Uykusuzluk sinirliliğe, gerginliğe ve iş verimliliğinde düşmeye de neden oluyor. Trafikte kırmızı ışıkta beklerken uykuya dalınabiliyor. Aynı zamanda, cinsel fonksiyonlarda azalma ve cinsel isteksizlik görülüyor. Konsantrasyon güçlüklerine ve belirgin dikkat ve hafıza problemleri ile unutkanlığa yol açıyor. Hastaların yüzde 30’unda depresyon olduğu da araştırmalarla saptandı.”

   

  Hastaların randevuya haber vermeden gelmeme oranı %30!

  Hekimler arasında yapılan bir araştırma, hasta randevu sistemleri ve iptaller konusunda çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Doktorburada.com’un yaptırdığı araştırmaya göre hekimlerin başı iptal edilen randevular yüzünden dertte. 10 randevu iptalinden üçü habersiz yapılıyor. Hekimlerin yüzde 70’i iptal edilen 10 randevudan sadece ikisini; yüzde 30’u ise ortalama dördünü doldurabildiğini söylüyor.

  - Advertisement -

   

  10022014 sagrap2Çalışan annelerin stresi bitmiyor

  Çocuklarına nasıl bakabileceği konusunda endişeler taşıyan ve iş hayatında da başarılı olmak isteyen anneler, zaman zaman kendilerini çıkmazda hissedebiliyor. Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, çalışan annelerin yaşadığı stresi şu sözlerle özetliyor: “Çalışan anneler, iş kadını ve annelik rolleri arasında bir hayat yaşıyor. Çalışan bir annenin en sık yaşadığı sorunlardan ilki; çocuğuna kimin, ne şekilde bakacağı konusu. Bakıcı ya da anneanne, babaanne gibi aile büyüklerinden destek almak gerekebilir ancak bu destek de anneyi rahatlatmaya yetmez. Çünkü anneler, çocuklarına en iyi kendilerinin bakabileceğini düşünür. Bu durum, çalışan annenin gel git yaşamasına neden olabilir. Annenin hiçbir şeye yetemediği hissine kapılmasına neden olan bir diğer sorun ise, çocuğa yeterince zaman ayıramaması nedeniyle duyduğu suçluluk duygusu. Çocuğun sürekli gönlünü alma çabası içine giren anne, bu nedenle çocuğuna sık sık hediye alır.” Eğer siz de kendinizi bu kısır döngünün içine sıkışmış hissediyorsanız biraz kendinize zaman ayırmanın vakti gelmiş demektir. Sadece eşinizle ya da yakın bir arkadaşınızla çıkacağınız küçük bir hafta sonu tatili bile rahatlamanıza yetecektir. Tatilin yetersiz olduğunu hissediyorsanız bir uzmandan yardım almalısınız.

   

  Formsanté Dergisi Ekim 2013 sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz