Diğer
  Ana SayfaSağlıkUyku bozuklukları cinsel hayatı öldürüyor

  Uyku bozuklukları cinsel hayatı öldürüyor

  -

  Uyku bozukluklarının yaşam kalitesini düşürdüğünü artık hepimiz biliyoruz. Ancak cinsel hayatı sekteye uğrattığının da farkında mısınız? Süleyman Demirel Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Akkaya, uyku bozukluklarının cinsel yaşamı da olumsuz etkilediğinin altını çiziyor. Akkaya, ‘’Kişinin uyku sırasında nefes durması ne kadar fazlaysa, cinsel fonksiyon bozukluğu, tansiyon rahatsızlığı ve şeker hastalığı riski de o kadar artıyor’’ diye açıklıyor. Horlama, uykuda nefesin durması ve gündüz aşırı uykulu halin devam etmesi uyku bozukluklarının ana belirtileri olarak sıralanıyor.

  Antidepresanlar hayatınızı yönetmesin
  subat-2013-saglik-raporu-resim-2Doktor kontrolü dışında bilinçsizce kullanılan antidepresanlar günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri haline geldi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Abalı, Türkiye’de antidepresan kullanımının olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirtti: ’’Her zaman işine vaktinde gelen kişi işine geç kalmaya, verilen görevleri yapmamaya, öğrenci ise derslerine çalışmamaya başlıyor. Boşanmalar ve iş değişiklikleri genelde bu döneme denk geliyor. İnsanlar hayatlarındaki ciddi kararları bu dönemlerde iyi düşünmeden alıyor.’’

  PÜF NOKTASI
  Bağışıklığınızı güçlendirmek ve kış hastalıklarından korunmak için her gün bir kivi yemeyi unutmayın.

  subat-2013-saglik-raporu-resim-3Ailelerin umudu gerçek oluyor
  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Acıbadem Sağlık Grubu normal yollardan çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek tedavi giderlerini karşılayamayan 2500 aileye ücretsiz tüp bebek tedavisi projesi başlattı. Bakanlık tarafından tespit edilecek 2500 ailenin, konaklama masrafları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından karşılanacak, tüm tedavi giderleri ise Acıbadem Sağlık Grubu tarafından üstlenilecek. Bakanlık tarafından tespit edilen 2500 ailenin kaydı Acıbadem Sağlık Grubu’na iletilecek. Bu süreçte aileler, ASG yetkilileri tarafından aranarak tedavi süreciyle ilgili bilgilendirilecek. Ailelerin tüp bebek tedavisinde, ASG’ye bağlı, dokuz tüp bebek merkezi görevlendirilecek. Kampanya bir yıl sürecek ve 2500 aileye bu süre içinde tüp bebek uygulaması yapılmış olacak.

  - Advertisement -

  Formsanté Dergisi Şubat 2013 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz