• ✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale
Hamiyet Akpınar

Uzmanından bahar makyajı tüyoları: 12 soru 12 cevap

0
208
uzmanından-bahar-makyajı-tuyoları

Baharın enerjisini ve maskelerin açık havada bırakılmasını en çok yeni sezon makyajıyla kutlayacağız. Fondöten seçiminden highlighter’da doğru tonu kullanmaya, allık trendlerinden makyaj hatalarına işin uzmanına bahar makyajını sorduk. Dört mevsim işinize yarayacak önerilerle güzelliğinizi öne çıkartın.

Hazırlayan: Deran Çetinsaraç

Karanlık kış günlerinden sonra, güneşli aydınlık günlere geçiş yapmamızla birlikte, makyajlar ve makyajda kullanılan renkler değişiyor. Aydınlık, şeffaf ciltler ve canlı, enerjik renklerle bahar makyajı yapmanın zamanı geldi diyor makyaj artist’i Hamiyet Akpınar. Güzellik dünyasının trendsetter’ları arasında yer alan Akpınar, Formsante okurları için doğal güzelliğinizi öne çıkartacak kolayca uygulanabilir önerilerini sıraladı…

1-Bu bahar en çok hangi renkler veya trendler öne çıkacak?
Bu bahar sezonunun trendleri oldukça renkli ve neşeli. Pembe her yerde; allıkta, rujda hatta eyeliner olarak gözde bile var. Ayrıca göz makyajlarında mavi, yeşil, mor-leylak tonlarını sıklıkla göreceğiz. Blok görünümde veya grafik eyeliner şeklinde deneysel tarzlar yaratılabilir. Bol maskara ile birlikte kullanılırsa daha etkileyici bakışlar elde edilebiliyor. Siyah grafik eyeliner ve buğulu göz makyajları yine karşımıza çıkıyor. Çok yoğun far kullanmadan kalemlerle yapılan smokey eye tekrar yükselişte. Şeffaf dudak balmı tarzı rujlar bahar makyajının tamamlayıcıları olacak.

2-Makyaja başlamadan önce cildimiz için ne yapmalıyız? Bu adımı atladığımızda ne gibi sonuçları olur?
Şunu asla unutmamalıyız; bakımlı ve güzel bir cilt en önemli makyajımız. Cilt bakımına ve temizliğine çok dikkat etmeliyiz. Makyajdan önce cildin temiz ve nemlendirilmiş olması çok önemli, yoksa kıllandığımız ten ürünleri cilde oturmaz ve yüzeyde kalıp kötü görünür.

MAKYAJ BAZLARI NE İŞE YARAR? *

3-Makyaj bazları ne işe yarar, herkes kullanmalı mı? Baz satın alırken nelere dikkat etmeliyiz? Kuru cilt ve yağlı cilt nasıl baz seçmeli?
Makyaj bazları cildin ihtiyacına göre veya ten makyajının nasıl görünmesini istediğimize göre farklı bitişler sunar. Yağlı ciltlerin, yağ kontrolü yapan; kuru cildin ise nemli ve ışıltılı görünmesini sağlayan bazlar kullanması uygun. Gözenekli ciltlerin blurlayıcı; cildinde kızarıklıkları olanlar için de yeşillik olan nötürleyici bazlar çok işe yarıyor.

4-Makyaj ürünlerini uygularken arada ne kadar beklemeliyiz? Bazı sürdükten ne kadar sonra fondöten sürülmeli?
Öncelikle cilt yağlı da kuru da olsa, öncelikle nemlendirici bir ürün kullanılmalı. Bir-iki dakika sonra ihtiyaca göre baz sürülüyor. Sürülen bazın ciltte emilimi farklılık gösterebilir ama ortalama bir-iki dakika yeterli oluyor. Sonrasında fondöten uygulanıyor.

5-Fondöteni fırçayla mı sürmek gerekiyor? Kendimiz için doğru fondöteni bulmak için ne gibi tüyolar verebilirsin?
Bb krem tarzında ince yapılı ürünler parmakla sürülünce daha etkili oluyor. Likit fondötenler yumuşak ve esnek fırçalarla daha doğal ve homojen sürülüyor. Genelde cildi sorunlu olan ve kapatıcılık tercih eden kişilerin tercihi, pate krem ve kompakt pudra tarzı fondötenler oluyor. Kısa ve sık kılları olan fırçalar veya makyaj süngerleri ile tampon hareketlerle sürülürse daha kapatıcı bir bitiş yakalanıyor. Doğru fondöten ise hem cilt tipine hem de cilt rengine uygun olmalı. Yağlı ciltler; su bazlı veya pudralı fondötenler tercih etmeli. Kuru ciltler için nemlendiricili veya nemli bitişli fondötenler uygun. Ten rengine uygun fondöteni bulmak için, cildinize yakın bulduğunuz tonları yanağınızdan boynunuza doğru parmakla sürün. Hangi tonu daha az görüyorsanız, hatta daha iyisi hiç görmüyorsanız, o sizin renginizdir. Mümkünse bu işlemi gün ışığında test edin.

FONDÖTENİN ÜSTÜNE NEDEN PUDRA SÜRÜLÜR? *

6-Fondötenin üstüne pudra sürmek ne işe yarıyor? Pudra seçerken neye dikkat etmeliyiz?
Her fondötenin üzerine pudra sürülmesi şart değil, özellikle son yıllarda nemli cilt trendleri pudra kullanımını epey azalttı. Ama pudranın da bazı avantajları var. Özellikle yağlı ciltlerde fondötenin dayanıklılığını arttırmaya, cildi matlaştırmaya ve gözenek görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Cilde ağırlık ve renk vermeyen transparan pudralar daha doğal bir bitiş sunuyor.

7-Kaşlara renk verirken neye dikkat etmeli?
Kaş rengini verirken saç rengi ile paralel olmasına dikkat edilmeli; bir ton koyu veya açık olması kişinin isteğine ve trendlere göre değişkenlik gösterebilir ama aynı renk skalasından olmalı.

8-Far sürmeden önce baz kullanmalı mı, neden?
Far bazı, göz farının dağılmasını, katlanma bölgesinde çizgilenme yapmasını geciktirir ve makyajın daha uzun süre dayanmasını sağlar. Günlük makyajlarda çok uygulanmasa da, göz kapağı yağlanan ve birikme yapan kişilerin kurtarıcısı oluyor.

MASKARA SÜRERKEN YAPILAN EN BÜYÜK HATA NE? *

9-Maskara sürerken yapılan en büyük hata ne sence?
Maskara fırçasını pompalamak; refleks ile yapılan bu hareket, hiçbir işe yaramadığı gibi maskaranın çok daha erken katılaşmasını, kurumasını sağlıyor. En güzel uygulama şekli, fırçayı çıkarttıktan sonra kenar kısmındaki fazlasını sıyırarak dipten uca doğru hafif baskı yaparak sürmek; hem kıvrılır hem de daha eşit yoğunluk verir. Gündüz makyajında maskarayı çoğunlukla bir kat; gece makyajında yoğun olsun diye iki kat sürebilirsiniz. Tabii yine beğeniye bağlı bir durum.

DUDAKLAR NASIL DAHA BÜYÜK GÖSTERİLİR? *

10-Dudaklar için sence bahar aylarının favori renkleri neler olacak? Dudak kalemini kimler kullanmalı? Dudaklarımızı daha büyük göstermek istiyorsak ne yapmalıyız?
Bu sezonun trendlerinde dudak renkleri golssy pembe, şeftali ve mercan tonlarında. Dudak kalemini dudak hattını belirginleştirmek isteyen herkes kullanmalı, aynı zamanda rujun dağılmasını önlemesi açısından oldukça faydalı. Dudakları büyütme konusunda da kalem çok işe yarıyor. Kalemi dudak çizgisinden taşırarak çizmek dudağı oldukça büyütüyor, hatta kalemi tüm dudağa devam etmek ve sonrasında dudağın ortasına aydınlatıcı uygulamak dolgun ve boyutlu görünmesini sağlıyor.

11-Allık sürmenin doğru formulü nedir? Likit allıkları tavsiye ediyor musun? Allıkta bu senenin favori renkleri neler?
Allık yüze renk vermesinin yanında boyutlandırma konusunda etkili. Özellikle bronz tonlar, kontur hattını takip ederek sürülürse yüz daha ince ve boyutlu duruyor. Zayıf ve kemikli yüz yapılarında allık yanakların ön kısmına uygulanmalı. Aynı şekilde uzun yüz yapısı için de geçerli. Likit allıklar toz allıklara göre daha doğal görünüyor ama dayanıklılığı daha az oluyor. Ben sabitlenen likit allık formülleri severek kullanıyorum. 2022 trendlerinde allık gerçekten çok ön planda; şeftali, pembe, bronz allıklar oldukça yoğun şekilde uygulanıyor.

 EYELINER JEL Mİ KALEM ŞEKLİNDE OLANDAN MI SEÇİLMELİ? *

Tabii ki maskara, tek başına bile göze şekil veren olmazsa olmazımdır. Eyeliner veya kalem de göze derinlik ve etkileyicilik katmak için vazgeçilmez. Jel veya likit eyeliner kişinin kullanabilme becerisine göre seçilmeli. Göz kalemi de pratik bir seçenek olabiliyor.

HIGHLIGHTER’I KİM NERELERE UYGULAMALI? *

12-Highlighter’ı, yüzüne ışık ve aydınlık vermek isteyen herkes uygulamalı. Elmacık kemiklerinin üzerine, burun ucuna, göz pınarına, kaş altına, belli belirsiz alın ve çeneye, sanki ışık vurunca aydınlanıyormuş gibi, doğal ve anlaşılmayacak şekilde sürülebilir. Uzun yüze sahip kişiler alın ve çene kısmını atlayabilir. Açık tenliler, pembe ve inci beyazı; buğday tenliler şampanya rengi;

İLGİLİ İÇERİKLER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here