Diğer
  Ana SayfaİlişkiUzun ilişkinin sırrı ne? Uzun süreli ilişki için 7 öneri

  Uzun ilişkinin sırrı ne? Uzun süreli ilişki için 7 öneri

  -

  Uzun süreli ilişki nasıl yaşanılır? Uzun ilişkinin sırrı ne? diyorsanız Formsante arşivinden uzun süreli ilişki için 7 önerimiz var. Bu makalenin ardından mutlu ilişkilerin sırrı ne başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım:

  Mutlu ve huzurlu bir ilişkiyi bir ömür boyu sürdürebilirsiniz; bu sizin elinizde. Bitirmek işin kolayı, zor ama yapıcı olanı değişen ve dönüşen ilişkiye uyum sağlayabilmek.

  Yazı: Irmak Yaşar

  Hem çok kolay, hem çok zor, hem heyecanlı, hem korkutucu, hem güvenli, hem de ne olacağı belli olmayan. Birçok insan huzurlu bir ilişki arar; bazıları bulur, bazıları hayat boyu peşinde koşar. Tek bildiğimiz şey mutlu ve huzurlu ilişkinin kuralı yoktur. Ve toksik olmayan, yormayan, üzmeyen, çiftlerin birbirine değer kattığı ilişki görünür, anlaşılır, hissedilir oluyor. Ama dedik ya hayat bu; bugün böyledir yarın başka türlü de olabilir. Baştan kabul etmek lazım. Belki kuralı yoktur ama bazı noktalara dikkat etmek de hayat kurtarır, her şeyden önce özbenliğinize iyi gelir. Biz de bu sebeple dijital sağlık girişimi olan Kidolog uzmanlarından Uzman Klinik Psikolog Işıl Bahar’dan uzun ilişki kurmaya yarayacak ve var olan ilişkiyi daha da güzel hale getirecek tüyolar aldık.

  - Advertisement -

  UZUN SÜRELİ İLİŞKİ NASIL KURULUR?

  Uzun süreli ilişki nasıl kurulur? Bir ilişkinin uzun soluklu olması için neler gerekir?

  1. Kişinin kendini kollaması, sevdiği insanı da kollamasından başlar. Yani kişi ilişkide her türlü duyguyu karşılamakla yükümlüdür.
  2. İlişkilerde alma-verme dengesinin korunması beklenir.
  3. Çift ilişkilerinde maddi hesap ayrımı olmaz.
  4. İyi ilişki özlemek, görünce sevinmektir.
  5. İyi ilişki için emek vermek gerekmez sadece iki sağlıklı birey gerekir.
  6. Tamir ve tedavi ile onarılabilen ilişki, iyi ilişkidir.
  7. İyi bir ilişkinin de büyük ihtimalle uzun soluklu olacağını söylemek mümkün.

  Hem huzurlu hem de uzun bir ilişkiye sahip olmak mümkün mü?
  İlişkinin uzadıkça monotonlaştığı, tat alınamayan bir yapıya büründüğüne dair birtakım inançlar var. Halbuki zaman geçtikçe ilişkiler değişir, dönüşür, bambaşka şekiller alır ve farklı rollere sahne olur. Çiftler zaman içindeki bu dönüşüme eşlik edebildiği, yeni rollerine uyum sağlayabildiği takdirde ilişkilerinden tatmin olur ve bunu bir getirisi olarak tahminen huzurlu hissederler. Böylelikle hem uzun hem huzurlu bir ilişkiye de sahip olabilirler.

  Uzun süren ilişkilerde, ilişkinin sağlıklı şekilde yürümesi için nelere dikkat etmek gerekir?

  Hem yakınlık duygularının hem de tutkunun korunması adına cinselliğin her yaş döneminde yaşanıyor olması çok önemli. Genelde çiftlerin yaşadığı problemlerin altından cinsellikle ilgili yaşanan problemler çıkar. Haftada üç kez yaşanan cinsel birliktelik iyidir diyebiliriz. Uzun süreli ilişkilerde daima çiftlerin birbirleriyle açık iletişimde olmaları önemli. Örneğin çiftlerden biri problem ettiği şeyi küserek değil, konuşarak çözmeye çalışması sağlıklı ve uzun ömürlü bir ilişkiye hizmet eder. Ayrıca partnerini değiştirmeye ve dönüştürmeye çalışmadan olduğu gibi kabul etmek ve saygı duyup buna göre davranmak da uzun ilişki için önemli. Partnerin zor zamanlarında yanında olmak, acısını paylaşmak, şefkatle yaklaşmak da ilişkiye güç katıyor.

  Uzun ilişkilerde heyecan nasıl ateşlenebilir? İlişkinin monoton hale gelmemesi için neler yapılabilir?
  Her çiftin yapmaktan keyif aldığı birtakım aktiviteler var. Bazen hayat temposu ve belli başlı stres faktörleri gereği bunları anımsamakta zorlanırız. Her ilişkideki heyecan yaratacak fitili o ilişkinin partnerleri belirler. Dünyada tek bir çift olmadığına göre bu sorunun da spesifik bir cevabı olması mümkün değil. Şu an bu satırları okuyor iseniz bir kağıt kalem alıp bizim ilişkimizde yapmaktan hoşlandığımız şeyler nelerdi, neleri yaparken birlikte keyif alıyorduk, şimdi ise ne yapsak bize iyi gelir sorusuna birlikte cevap arayın. Eminim çok eğlenceli cevaplar ve nostaljik bir tur sizleri bekliyor. Cevaplar neyse beklemeyin. Haydi yapın. Hemen. Şimdi.

  Uzun süredir devam eden ilişkilerde cinsellik ne derece rol oynuyor?
  İkili ilişkilerin olmazsa olması cinsellik. Uzun ya da kısa süreli bir ilişki de olsa cinsellik her zaman büyük rol oynar. Yaş ilerledikçe cinselliğin sıklığında azalma olması normal. Ama cinselliğin olmadığı sağlıklı bir çift ilişkisinden söz etmek pek mümkün değil. Çiftler arasında yakınlık ve tutkunun devamlılığını sağlamak adına cinselliğin yaşanması önemli. Cinsellik size diğer insani ilişkilerden farklı bir yaklaşımla diğer kişiye yaklaştığınızı hatırlatır.

  Bir ilişkiyi sağlamlaştırmak hangi davranışlarla mümkün olabilir?
  Bir ilişkiyi karşılıklı saygı, kabul, açık iletişim, anlayış ve bunların üzerine ekilmiş aşk bileşenlerine yönelik (yakınlık, tutku, bağlılık) doğru davranışlar sağlamlaştırır. Her ilişkinin farklı bir dokusu vardır ve insanlar her ilişkide farklı rollere bürünebilir.

  Uzun ilişkilerde heyecanı, isteği arttırmak için en önemli tavsiyeler neler?
  Rutinlerinizin dışına çıkmaya özen gösterin. Partnerinize kendinizi özletecek eylemlerde bulunun. Bazen onu kaybedersem ne yaparım diye düşünebilirsiniz; bu onun sizin için ne kadar değerli olduğunu size hatırlatacaktır. Birlikte yeni keşifler yapın, ona sürprizler yapın, birbirinizi hiç tanımıyormuş gibi role bürünüp, partnerinizi yeniden keşfedin ve ilişkinizde mizahı muhakkak kullanın.


  “İyi ilişki özlemek, görünce sevinmektir. İyi ilişki için emek vermek gerekmez sadece iki sağlıklı birey gerekir.”

  Aşk, tutku ve saygı nasıl bir arada olabilir?
  Aslında aşkın üç önemli bileşeni var. Bu üç bileşen bir arada olduğunda bir ilişkiden söz edilebilir. Bu bileşenleri bir üçgenin köşeleri gibi düşenebilirsiniz. Yakınlık, tutku ve bağlılık. Bu ayaklardan birine zarar geldiğinde ilişki sekteye uğrar. Kadınlar ilişkide romantizm, erkekler ise erotizm arar. Yakınlık duygularının da sürdürülebilmesi önemli. Mesafelerin tutkuyu büyüttüğünü söyleyebiliriz ancak genelde uzak ilişkiler alternatif ilişkiye dönüşebilme riski taşır. Bağlılık ise ilişkinin bilişsel boyutunu tanımlar. İlişki bireye ne katıyor sorusunun cevabını taşır. Bağlılık boyutunda ödül- bedel dengesini korumak gerekir. Bu bileşenlerin yanı sıra saygının daha genel bir tanımla insani ilişkinin temel bileşenlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Bahsi geçen aşk bileşenleri kapsamında birey doğru bir ilişkiye yatırım yapıyorsa aşk, tutku, saygının zaten bir bütün olarak kendini göstermesi kaçınılmazdır. Bunun için özel çaba gerekmez, doğru ilişkiye yatırım yapmak gerekir.

  Uzun ilişkilerde tartışmalar olması normal midir? Bunları nasıl çözümlemek gerekir? Ya da çözümlemek gerekir mi?
  Uzun ya da kısa fark etmeksizin her ilişkide tartışma olur. Ne mutlu ki çift tartışıyordur da biz de buradan birbirini önemsediklerini anlarız. Eğer çiftin ilişkisini etkileyen bir krizden söz ediyorsak tabii ki bunu çözmek gerekir. Çünkü ertelenen her problem daha sonrasında güçlü bir dalga şeklinde geri döner.Çiftler bazen problemleri fazla büyüttüklerini fark etmez, aslında ilişki bu kadar karmaşık bir şey değildir sadece teferruatlarını bilmek gerekir. Çift bunu kendi halledemiyorsa, bir çift terapistinden destek alabilir. Şu da bilinmeli ki bir ilişkiyi dış dinamikler değil, ancak iki kişinin kendi ilişki dinamikleri bitirir.

  İLGİLİ İÇERİKLER



  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz