Diğer
  Ana SayfaSağlıkVajinada beyaz, yeşil akıntı, koku, yanma neden olur? İşte vajinal enfeksiyonlar

  Vajinada beyaz, yeşil akıntı, koku, yanma neden olur? İşte vajinal enfeksiyonlar

  -

  Vajinada kaşıntı, vajinada gri-beyaz akıntı, vajinada yeşil akıntı, vajinada koku yanma ve acı neden olur? Hayat boyu en az bir kez karşılaşma ihtimaliniz olan vajinal enfeksiyonlar hakkında bilmeniz gerekenleri Formsante arşivinden (2014) derledik:

  VAJİNAL ENFEKSİYON TÜRLERİ

  Vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma gibi şikayetler, genellikle genital bölgede meydana gelen bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarından kaynaklanıyor. Yazın daha sık görülen vajinal enfeksiyonlar hakkında bilmemiz gerekenleri Kadın Hastalıkları&Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serdar Koç anlattı.

  BELİRTİLER: KAŞINTI, YANMA, KOKU, AKINTI…

  Vajinal enfeksiyonlar kadınların günlük yaşamlarını etkilemenin yanı sıra kalıcı hasar da bırakabiliyor. Vajinal enfeksiyonların en sık görülen belirtilerinin kaşıntı ve yanma hissi, koyu renkli ve kötü kokulu vajinal akıntı, idrar yaparken yanma ve cinsel ilişki sırasında ağrı olduğunu belirten Op. Dr. Serdar Koç, “Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların bir kısmı cinsel yolla kişiden kişiye bulaşırken, bir kısmı da vajinanın normal florasında meydana gelen değişikliklere bağlı olarak enfeksiyon meydana getiriyor. Kadınların birçoğu hayatı boyunca en az bir kere bu sorunla karşılaşıyor ve tedavi edilmediği takdirde vajinal enfeksiyonlar kişiye çok rahatsızlık verecek şekilde tekrarlayan bir hal alabiliyor” diyor.

  Vajinal enfeksiyonlarının her birinin ayrı sebebi ve tedavisi bulunuyor. En sık görülen vajinal enfeksiyonlar ise mantar enfeksiyonu (vajinal kandida), bakteriyel vajinoz ve trikomanas oluyor. 

  BAKTERİYEL VAJİNOZ NEDİR?

  İyi bakterilerin (laktobasil) azalıp kötü bakterilerin çoğalması ve vajen asiditesinin bozulmasıyla meydana gelen bu enfeksiyon aynı zamanda cinsel yolla geçebiliyor. Özellikle sizden farklı bir bakteri ortamı olan yeni bir cinsel partnerle ilişki sonrası daha sık ortaya çıkıyor. Erken yaşta cinsel ilişki, sigara, oral seks, regl döneminde ilişki ve çok sayıda partner bu enfeksiyonun oluşma riskini artırıyor.

  - Advertisement -

  BAKTERİYEL VAJİNOZ BELİRTİLERİ

  • İnce, gri-beyaz vajinal akıntı,
  • cinsel birliktelik sonrası daha yoğunlaşan balık kokusu benzeri bir koku ve
  • vajinal iritasyon. 

  Tedavi: Ağızdan veya vajinal krem şeklindeki antibiyotik tedavisi veriliyor, genellikle eş tedavisine gerek bulunmuyor.

  Korunma: Alınabilecek en önemli tedbir cinsel ilişki sırasında kondom kullanımı oluyor. 

  TRİKOMANAS NEDİR?

  Trikomanas vajinada yüzen ve çoğalan küçük bir mikroorganizmanın neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur.

  VAJİNADA SARI-YEŞİL KÖPÜKLÜ, KOKULU AKINTI

  Belirtileri: Sarı-yeşil köpüklü, koku ve iritasyonun eşlik ettiği akıntı.

  Tedavi: Bu enfeksiyonun tedavisinde ağız yoluyla veya vajinal alınan antibiyotikler kullanılıyor. Burada eş tedavisi oldukça önem taşıyor ve tedavi tamamlanana kadar cinsel ilişki olmaması gerekiyor. Aksi taktirde enfeksiyon tekrar edebiliyor. 

  Korunma: Alınabilecek en önemli tedbir cinsel ilişki sırasında kondom kullanımı oluyor. 

  VAJİNAL MANTAR NEDİR?

  Yaz aylarında en sık karşılaşılan vajinal enfeksiyonların başında vajinal mantar enfeksiyonları geliyor. Özellikle yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasına bağlı olarak vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülüyor. Aslında vajinanın doğal yapısında mantar zaten bulunuyor ancak çoğu kez vajinada normal olarak bulunan bu mantarların, vajen florasında meydana gelen değiklikler sonucu aktif hale gelmesi ile birlikte kişide enfeksiyon gelişebiliyor. Diyabet hastalığı, hamilelik, bazı antibiyotikler ve bağışıklık sistemini baskılayan bazı hastalıklar da vajinal mantar görülme riskini fazlalaştırıyor. Yaz aylarında sıcak hava ile genital bölgenin nemli kalmasına neden olan sentetik iç çamaşırları, dar pantolonlar da mantar enfeksiyonunu tetikleyici etkenler oluyor. Yine yaz aylarında ve özellikle havuza girip çıktıktan sonra klorun vajen florasındaki yararlı bakterileri öldürmesi nedeniyle bu şikayetlerde artış görülüyor. 

  Belirtiler: En sık görülen belirtisi kaşıntı oluyor. Bu kaşıntıya vajinada yanma hissi eşlik ediyor. Bu durumda dış genital organlarda kızarıklık ve ödem oluşuyor. Mantar hastalıklarında meydana gelen kaşıntı genellikle çok şiddetli oluyor. Bazen kaşımaya bağlı olarak o bölgenin derisinde sıyrıklar ve küçük kanamalar dahi olabiliyor. 

  VAJİNADA BEYAZ, SÜT KESİĞİ KIVIMINDA AKINTI

  Hastalarda genellikle beyaz renkli, kokusuz, süt kesiği kıvamında denilen akıntı da görülebiliyor. Bu belirtilere ek olarak şiddetli mantar enfeksiyonlarında idrar yaparken yanma, idrarın değdiği bölgelerde sızlama ve cinsel ilişki esnasında ağrı oluşabiliyor.

  Tedavi: Mantar enfeksiyonu tedavisinde vajinal fitil, krem ve gerektiği duruma göre ağızdan ilaçla tedavi veriliyor. Tedaviyle beraber enfeksiyon bir-iki gün içinde iyileşmeye doğru gidiyor.

  Korunma: Önlemlerin başında genital bölgenin ıslak ve nemli kalmamasını sağlamak geliyor. Bunun için de sentetik iç çamaırları yerine pamuklu ve rahat iç çamaşırlarının tercih edilmesi, dar kıyafetlerden uzak durulması, havuzdan ya da denizden çıktıktan sonra mayo/bikini değiştirilmesi gerekiyor. Havuz sonrası duş almak da önem taşıyor. Ayrıca vajinal temizlik için normal sabun, parfümlü kozmetik ürünleri gibi tahrişe yola açabilecek maddelerden uzak durulmalı. Yaprak ÇETİNKAYA Temmuz 2014

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz