✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Op. Dr. Esra Demir Yüzer


Ana Sayfa Sağlık Vajinada kaşıntı nasıl geçer, ne iyi gelir? Doktor önerileri:

Vajinada kaşıntı nasıl geçer, ne iyi gelir? Doktor önerileri:

Kadınların en sık karşılaştığı jinekolojik problemler vajinada yanma, vajinada kaşıntı ve vajinada kötü koku olarak karşımıza çıkar. Peki vajinada kötü koku neden olur, tedavisi nedir? Vajinada yanma nasıl geçer, sebebi nedir? Vajinada kaşıntı nasıl geçer, ne iyi gelir? İşte tüm bu soruların yanıtını Jinekolog, Cinsel Terapist, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Demir Yüzer verdi.

VAJİNADA KAŞINTI SEBEPLERİ NELER? NASIL GEÇER?

Vajina kaşıntısı, kadınlarda oldukça sık görülen  bir şikayettir.  Tedavide başarı, kaşıntının nedeninin tam olarak ortaya çıkarılmasına bağlıdır.

Vajinada kaşıntıya neden olan durumlar:

 • enfeksiyonlar,
 • kıl kurdu,
 • uyuz,
 • bit,
 • atopik dermatit,
 • seboreik dermatit,
 • kontakt dermatit,
 • vulvar intraapitelyal neoplazi,
 • paget hastalığı,
 • vulva kanseri gibi bazen kısa sürede tedavi olabilen bazen de uzun süreçli bir tedavi gerektiren kötü huylu hastalıklar olabilir.

Bu yüzden vajinada kaşıntı ciddiye alınması gereken bir şikayettir. Dış genital bölgenin kaşıntı şikayetinde çoğunlukla dermatolojik sorunlar karşımıza çıkar. Dış genital bölgenin sabunla yıkanması, kullanılan petlere karşı alerjik reaksiyonlar, tüy temizliğinde kullanılan kimyasallar kaşıntıya neden olabilir.

VAJİNAL VE DIŞ GENİTAL KAŞINTI NASIL GEÇER?

 • Öncelikle kaşıntıya neden olan sorunun tanısı kesin olarak konmalıdır. Kaşıntının altında yatan kötü huylu bir hastalık ise acilen uygun tedavi başlanmalıdır.
 • Eğer parazit ya da enfeksiyon kaynaklı ise medikal tedavi ve vajen flora düzenleyiciler kullanılabilir.
 • Jinekoloğa gelene kadar vajinal mantar ya da enfeksiyona bağlı kaşıntılarda vajen asiditesini arttırmaya yönelik sirkeli su ile yıkama yapılabilir.(1 litre temiz suyun içine 1 çay bardağı sirke).
 • Vajinal duşları temizlik amaçlı kullanmayı önermiyoruz . Çünkü vajinal duşların kullanımı sırasında vajen enfeksiyonunun rahme yayılımı mümkün olabilir. Böylece kadında enfeksiyona bağlı daha kalıcı hasarlar oluşabilir. Ancak dış genital bölge, asiditesi düşük (4.5 un altında) temizleme suları ile yıkanabilir.
 • Özellikle vajinal mantar enfeksiyonları kadının vücut bağışıklık sisteminin zayıfladığı hallerde ,başka bir hastalık nedeniyle antibiotik kullanımı sonrasında , diabet hastalığında sık görülür. Kaşıntı ve beyaz pürtüklü akıntı mantar için tipiktir. Bu şikayetleri fark eder etmez yukarıda tarif ettiğimiz sirkeli su kadının şikayetlerini azaltır ancak tedavi etmez. Tedavi için mutlaka jinekolog muayenesi gerekir.
 • Vajinal enfeksiyonlar ve mantarın ortaya çıkmaması için penye iç çamaşırı kullanımı , kuru tutulması , kişisel hijyene dikkat edilmesi , partnerin enfekte olup olmadığı da önemlidir.

VAJİNADA (VAJENDE) KÖTÜ KOKU NEDEN OLUR, NASIL GEÇER?

Vajende normalin dışında kötü koku, bazen enfeksiyonlara bağlı olarak ,bazen de iç ve dış genitalin kötü huylu hastalıklarında görülebilir. Örneğin; cinsel ilişki sonrası çürük balık kokusu gardnerella enfeksiyonda tipiktir. Vajinal kötü koku, kadın üreme organlarının kanserlerinde de görülebilir. Bu yüzden kadınlar, normalin dışında kötü bir koku hissettiklerinde tedavide geç kalmamalıdırlar.

VAJİNA YANMASININ SEBEBİ NEDİR, TEDAVİSİ NEDİR, NASIL GEÇER?

Vajina yanması vajinal bakteriyel ve mantar enfeksiyonlarında, menopoz gibi hormonal sorunlarda görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarında da idrar yaparken yanma şikayeti olabilir. Bu yanma hissi , kasıklarda hissedilir ve sık sık az miktarda idrara çıkma, basınç hissi ile birliktedir. İdrar yolu enfeksiyonu  ve vajinal enfeksiyonların tedavisi için mutlaka jinekolog muayenesi gerekir. Muayene olana kadar sirkeli su ile yıkama ve bol su içme  kadında rahatlama sağlayabilir.

Menopoz döneminde östrojenin yani kadınlık hormonunun azalmasına bağlı olarak vajen duvarı incelir ve salgıların azalmasına bağlı olarak vajen kuruluğu olur. Vajen kuruluğu ,özellikle cinsel ilişkide kadında ve erkekte yanma ve acıya neden olur. Vajen kuruluğu eksik östrojen hormonunun  ağızdan veya vajinal  ilaç olarak kullanımı ile giderilebilir. Vajen kuruluğunda son yıllarda vajinal laserler oldukça başarılıdır. Vajinal laserler sayesinde vajen dokusu hormon desteğine ihtiyaç olmadan  yenilenebilir ve östrojenin yapılandırıcı etkilerini östrojenin yan etkileri olmadan elde edilmesini sağlar.

VAJİNAL KAŞINTI, KOKU VE YANMADAN KADINLAR NASIL KORUNABİLİR?

 1. Genital bölge kuru tutulmalı.
 2. Genital bölge temizliğinde sabun kullanılmamalı.
 3. Vajen içerisi yıkanmamalı.
 4. Penye iç çamaşırı giyilmeli.
 5. Dar pantolon giyilmemeli.

BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here