✓ Doğruluğu kontrol edilmiş makale

Üroloji Uzmanı Op. Dr. Murat Mermerkaya


Ana Sayfa Sağlık Varikosel nedir, neden olur? Ameliyatı nasıl yapılır?

Varikosel nedir, neden olur? Ameliyatı nasıl yapılır?

Testislerde bulunan toplardamarların anormal şekilde genişlemesi ve bu bölgede varis benzeri yapılar oluşması ile ortaya çıkan ”Varikosel” hakkında Üroloji Uzmanı Op. Dr. Murat Mermerkaya bilgiler verdi. Peki, varikosel nedir, neden olur? Belirtileri nelerdir? Tanısı nasıl konulur? Ameliyatı nasıl yapılır?

VARİKOSEL NEDİR, NEDEN OLUR? *

Varikosel, çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaklaşık %30-40’ında rastlanan, testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların varisleşmesi ve genişlemesidir. Bu genişleme, bacakta olduğu zaman varis, testiste olduğu zaman varikosel adını alır. Testis sıcaklığının artması, kirli kan içindeki zararlı maddelerin testiste birikmesi ve testis kan akımını bozması ile testis fonksiyonlarını etkiler ve sperm üretimini bozar.

Sebepleri arasında, uzun süre ayakta durmak, ağır kaldırmak, kronik kabızlık ve uzun yürüyüşler sayılabilir.

VARİKOSEL BELİRTİLERİ NELERDİR? *

Varikosel belirtileri, hastalığın tanısının konulmasında ve tedavisi için oldukça önemlidir. 

Testis üzerinde;

  • Şişlik
  • Kabarıklık
  • Testiste ağrı şeklinde belirti verebilir.

Damarlardaki genişleme, bir süre sonra dışarıdan görülecek kadar belirginleşip bacaklarda görülen varis benzeri bir şekil alabilir. Belirtileri arasında testislerde şişliğin yanı sıra terleme ve sıcaklık hissi de görülür. Varikosel belirtilerinden biri olan testislerin küçülmesi nadir de olsa bazı hastalarda görülebilir. Varikosel belirtisi olan hastalar üroloji uzmanı tarafından muayene edilmelidir.

TANISI NASIL KONULUR? *

Dikkatli kişiler kendi kendini muayene ederken testis üzerindeki düzensizlik, şişlik veya ağrıdan varikoseli belirleyebilir. Varikosel daha çok kısırlık şikayetiyle yapılan başvurularda doktor muayenesi sırasında teşhis edilir. Ayrıca; uzun süre ayakta kalma, spor ya da cinsel aktivite gibi efor gerektiren durumların ardından yaşanan ağrılar varikosele işaret edebilir. Varikosel muayenesi, genital muayenenin bir parçası olarak yapılmaktadır. Hasta 21 -22 derecelik oda ısısında ayakta pozisyonda muayene edilmelidir. Hasta ayakta ve dik olarak dururken testisler ve genital bölge gözlemlenir. Hasta, hem normal pozisyonda hem de ıkınma manevraları yaptırılarak göz ve elle kontrol edilir. Normal ve ıkınma manevraları ile damarsal yapıda genişleme olup olmadığı belirlenmelidir. Bu işlemlerle varikoselin varlığı klinik olarak konulur. Tanıda altın standart doktor muayenesidir. Bununla birlikte klinik tanıyı desteklemek, varikoselin derecesini belirlemek ve ameliyat kararı için Skrotal Doppler ultrasonografi çekimi yapılır.

VARİKOSEL ÇOCUK SAHİBİ OLMAYA ENGEL Mİ? *

Varikosel, spermlerin sayılarını, hareketlerini ve şekillerini bozarak erkeklerin çocuk sahibi olmasına engel olabilir, Çocuk sahibi olamayan erkeklerin yaklaşık %30-40 kadarında varikosel mevcuttur ve bu durum düzeltildikten sonra çocuk sahibi olma oranları artmaktadır,

VARİKOSEL AMELİYATI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? *

Varikosel tedavisinde en başarılı yöntem mikrocerrahi yöntemidir. Bu yöntemde mikroskop kullanılarak damarlar büyütülür ve problemli damarlar temizlenir. Tedavi yöntemleri içinde başarısı en yüksek ve nüks riski en düşük olan yöntem budur.

YORUM YAZIN

Please enter your comment!
Please enter your name here