Diğer
  Ana SayfaGüzellikVaris genetik mi? En çok kimlerde varis görülüyor?

  Varis genetik mi? En çok kimlerde varis görülüyor?

  -

  Her yaşta görülebilen varislerin oluşumunda birçok faktör etkili oluyor. Hareketsiz yaşam ve fazla kiloların yanı sıra genetik miras da varisin görülme sıklığını arttırıyor. Peki, varis en çok kimlerde görülüyor?

  VARİS GENETİK Mİ? VARİSLER NEDEN OLUŞUR?

  Prof. Dr. Semih Barlas

  Halk arasında bir yaşlılık problemi olarak görülen ve bazen çok önemsenmeyen varisler, yaşam konforunun yanı sıra hayati tehlikeye de yol açan bir damar rahatsızlığı olarak ön plana çıkıyor. Akciğer embolisi riskini de beraberinde getiren varisler, kalıtsal olma özelliğiyle aileden çocuğa miras kalıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Semih Barlas, hem anne hem de babasında varis olan çocuğun ileride aynı sorunu yaşama oranının yüzde 90 olduğunu ifade ediyor: “Variste genetik faktörler çok önemli. İstatistikler bize şunu gösteriyor: Anne-babasında varis olmayan bireylerin bacaklarında varis oluşma oranı yüzde 20 civarında. Ailede yani anne ve babada varis görüldüğü zaman bu oran artıyor. Ebeveynlerin sadece birinde varis sorunu varsa onların kız çocuklarında görülme oranı yüzde 60, erkek çocuklarında görülme oranı yüzde 20 olarak dikkat çekiyor. Şayet anne ve babanın her ikisinde de varis varsa çocukların cinsiyetinden bağımsız olarak yüzde 90 oranında aynı sorun ortaya çıkıyor.”

  HER 10 KADININ YEDİSİNDE VARİS VAR

  Varislerin erkekler ve kadınlar arasındaki dağılımına bakacak olursak her üç varisli bireyin ikisi kadın, birisi erkek olarak oranlanıyor. Günümüzde sadece kadınlar arasında bir oranlama yapılacak olursa, 10 kadından yedisi varis sorunu yaşıyor. Bu rakam, tüm sağlık sorunları arasında değerlendirildiğinde de oldukça yüksek bir rakamsal veri olarak karşımıza çıkıyor.

  VARİS EN ÇOK KİMLERDE, HANGİ YAŞLARDA GÖRÜLÜR

  Bu bir yaşlı hastalığı değil. Çocuk yaşlarda da varis görülebiliyor. Ancak oran verecek olursak; 50 yaşın altındaki bireylerde varis görülme oranı yüzde 25, 60 yaşın üzerinde varis görülme oranı ise yüzde 46 civarında.

  BU İÇERİKLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

  - Advertisement -

  Varis çorabı hakkında bilinmesi gerekenler… Varis çorabını kimler kullanır?  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz