Diğer
  Ana SayfaSağlıkVitamin raporu - Temmuz 2013

  Vitamin raporu – Temmuz 2013

  -

  Olumlu düşünün

  Türk Nöroloji Derneği (TND) MS Çalışma Grubu, multipl skleroz (MS) hastalığıyla ilgili çok önemli iki risk faktörü olduğunu söylüyor: Sigara içmek ve D vitamini eksikliği. Sıcak banyolar ve sauna, kızgın güneş ve hareketsizlik de tedavi sürecini olumsuz etkiliyor. MS hastalığının risk grubundaki en önemli maddeyi ise umutsuzluk olarak açıklıyorlar. Hastaların olumlu düşünmeleri ve doğru tedavi yöntemi sürecinde hekimleri ile sıkı diyalog içinde olmalarının hayati önem taşıdığı söyleniyor. Bu yüzden; olumlu düşünün, hareket edin ve Akdeniz diyeti ile beslenin.

  31072013 vitrap3Yazın en faydalısı

  Vitamin ve mineral deposu kirazın, beyin sağlığından sindirim sorunlarına kadar pek çok faydası bulunuyor. Aspirinden bile güçlü ağrı kesici özelliği de bulunan kiraz, yapısındaki besin lifi sayesinde kabızlığı önlüyor, ishali kesiyor ve sindirim sorunlarına çözüm oluyor. Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruma sağlayan kirazın aynı zamanda kalp ve damar sağlığına da iyi geldiğini söyleyen uzmanlar, “Kiraz kolesterolü ve kan şekerini düşürüyor. Kanı temizliyor ve sivilce gibi cilt sorunlarını önlüyor, yaşlanma belirtilerini geciktiriyor. İdrar söktürücü özelliğiyle vücudu zehirli maddelerden temizliyor” diye ekliyor.

  - Advertisement -

   

  31072013 vitrap2Mucizevi yemiş

  Salatanıza eklemek için farklı tatlar arayışındaysanız ceviz iyi bir seçenek. Journal of Nutrition’da yayınlanan ve yakın zamanda yapılmış bir araştırmada ceviz tüketimiyle igili bazı sonuçlara ulaşıldı. 140 bin kadın üzerinde yapılan araştırmada haftada bir-iki porsiyon ceviz tüketenler, hiç tüketmeyenlere göre yüzde 24 daha az Tip 2 diyabete yakalanma ihtimaline sahip oluyor. Ceviz, diğer kuru yemişlere göre daha farklı çünkü yüksek oranda çoklu doymamış yağ asidi içeriyor. Bu asitler insülin direnci riskini azaltıyor, böylece diyabeti engellemeye yardımcı oluyor. Günde üç veya dört tam ceviz tüketebilirsiniz.

   

   

  31072013 vitrap4Alerjiyle savaşın

  Havaların ısınmasıyla çocuklar kapalı ortamlardan çıkıp, parklarda ve bahçelerde oynamaya başlıyor. Ancak alerjik bünyeli çocuklarda sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor. Aile Hastanesi Bahçelievler Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mustafa Bilazer, alerjiden korunmak için bebeklik çağından itibaren çocukların beslenmesine özen gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Kötü beslenme, bağışıklık sistemini zayıflattığı için alerji oluşumunu kolaylaştırıyor. Bu nedenle bebeklerin ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmeleri, sonrasında ise meyve-sebzeden zengin, protein ve kalsiyumlu gıdaların yer aldığı bir beslenme düzeni edinmeleri gerekiyor.

   

   

  31072013 vitrap5Bol bol tüketin

  Omega-3 yağ asitlerinin, özellikle beyin, göz ve sinir sistemi gelişimi üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. İnsan vücudunda üretilmeyen ve mutlaka dışarıdan takviye olarak alınması gereken Omega-3 içerikli ürünlerin, kimyasallardan arındırılmış yüksek saflık ve kalitede olması gerekiyor. Üç farklı türü bulunan Omega-3’ün ana kaynağı yağlı balıklar. Yıl boyunca, bulduğunuz her fırsatta bol bol balık tüketin.

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz