Diğer
  Ana SayfaGezi''Viyana başkadır...''

  ”Viyana başkadır…”

  -

  Viyana Schwechat Havaalanı’dan şehrin içine doğru yol aldığınızda otobanda sağınızdaki kocaman tabelada böyle yazar. Neye göre kime göre başkadır tartışılır tabii. Ama her şeyden önce bir düzen kenti olan Viyana tarih, estetik ve sanatın konuştuğu bir yerdir. İşte Viyana caddelerinde kısa bir gezinti…

  Avusturyalılar kendilerini diğer Avrupalılardan, Viyanalılar da kendilerini diğer Avusturyalılardan farklı görür. Onlar için Viyanalılar ve diğer sekiz eyaletteki vatandaşları vardır. Tabii bu ”snobluk”, diğer eyaletlerdeki Avusturyalıların ”çok bilmiş Viyanalıla” şeklindeki alaycı takılmalarıyla dengesini bulur!

  BU ŞEHİRDE  KAYBOLMAK İMKANSIZ

  Osmanlının iki kere almak için kapısına dayandığı ama bir türlü öteye geçemediği Viyana yerleşim bakımından pek çok Avrupa başkentine benzer. Nasıl Londra Thames, Paris Seine, Roma Tevere nehirleri kıyısında kurulmuş ve şehir merkezleri de bu nehirlerin hemen yanıbaşında konuşlanmışsa Viyana da Tuna kıyısında yerleşmiş ve şehir merkezi sayılacak ”iç şehri” burada kurmuştur.

   

  Muhteşem düzenli bir şehirdir Viyana. Bunu seven için bir cennet, sevmeyen içinse bıkkınlık yaratabilecek bir şehir oluverir. 23 ”Bezirk”e yani mahalleye ayrılmıştır şehir. Her birinin bir adı olsa da genelde numaralarıyla anılır. Her sokağın girişinde ve çıkışında mutlaka hangi mahallede olduğunuz sokağın adının hemen önünde yazar. Bu özelliği sayesinde ilk kez gelen için bile basit bir şehir haritası tedarikiyle kaybolmayı  neredeyse imkansız hale getirir. Şehrin kalbi 1’inci mahalle ya da ”iç şehir”de (eski şehir) atar. Burayı bir ”Ring” halka çevirir. İç şehirden dışarı doğru yayılır diğer mahalleler. Bunları da Ring’in büyüğü olan ikinci bir halka ”Gürtel” çevreler. Gürtel’in dışına ve daha kuzeyde kalan Tuna Nehri’ne doğru da bazı mahalleler uzanır. Ve Viyana biter!

   

  VİYANA’NIN  SİMGESİ KAERTNER

  Hem şehir hem eyalet olan Viyana Avusturya’nın en küçük eyaleti ve en büyük şehridir! Pek çok metro ve tramvay hattı dünyanın en meşhur opera binalarından biri olan ”Devlet Operası” binasının da bulunduğu Karlsplatz’dan geçer. Burası Ring üzerindeki en merkezi yerdir. Ring üzerindeki hem tek yön araç trafiği hem de çift yönlü tramvay trafiği ile çok canlı ve kolay ulaşılabilir bir konumdadır Karlsplatz. 

   

  Opera binasının sağ yanından içeri belki de Avrupa’nın Paris Champs Elysee ve Barcelona Las Ramblas caddeleriyle birlikte en meşhur caddelerinden biri sayılan Kaertnerstrasse’ye girebilirsiniz. Diğer ikisine göre en büyük farkı tamamen yaya yolu olarak düzenlenmiş olmasıdır. Sağlı sollu şık mağazaların, lüks restoranların ve pahalı otellerin olduğu bu cadde Viyana’nın simgelerinden biridir. Özellikle sıcak havalarda yola konan sandalyelerdeki cafe müdavimleri, her köşede karşılaşabileceğiniz canlı müzik gösterileri ya da yetenekli sokak sanatçılarının performansları burayı hem turistler hem de Viyanalılar için bir cazibe merkezi haline getirir.


  Haberin devamı 2008 Ocak sayımızda…  Önceki İçerik
  Sonraki İçerik

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz