Diğer
  Ana SayfaSağlıkVücuda sonbahar temizliği için detoks programı

  Vücuda sonbahar temizliği için detoks programı

  -

  Bu ay, sizin için kapsamlı bir detoks planı hazırladık. Egzersiz, beslenme ve bakım olmak üzere üç başlık altında, toksinlerden arınmak için neler yapabileceğinizi araştırdık. Yoga egzersizleri, örnek bir detoks diyeti, beslenme ve bakım tüyoları ile sonbahar temizliği başlıyor… Esin Altuğ Eğrilmez

  1 – EGZERSİZLE ENERJİ DEPOLAYIN
  Yogayla Detoks
  Kasları ve dayanıklılığı güçlendiren, zihni berraklaştıran bu yoga egzersizleri aynı zamanda dolaşım, boşaltım, sindirim gibi vücut sistemlerinin fonksiyonel çalışmasına destek veriyor, stresten arındırıp enerjiyi yükseltiyor…

  SAVAŞÇI
  Ayakta dik pozisyonda dururken bedeninizin üst kısmını hafif yana çevirin. Bir kolunuzu öne, diğerini arkaya, yere paralel şekilde uzatın. Bir adım öne atıp dizinizi hafifçe bükün ve dengede durun. Kaslar, bağ dokuları güçleniyor, denge ve odaklanma sağlanıyor.

  KÖPRÜ
  Yere sırtüstü uzanın. Kollar iki yandayken, bel ve bacaklarınızdan destek alarak, bedeninizin üst kısmını kaldırıp köprü kurun. Yapabiliyorsanız ellerinizle ayak bileklerinizi kavramaya çalışın. Bu pozisyonda gözlerinizi kapatıp iki kaşınız arasında olduğu varsayılan üçüncü gözünüze odaklanın.
  Zihin berraklığı sağlıyor. Kol ve bacak kaslarını, baldırları esnetiyor, rahatlatıyor.

  AYAK KAVRAMA
  Ayakta dik dururken, dizleri bükmeden öne doğru eğiliyoruz. Ellerle parmak uçlarını tutuyoruz ve başı öne eğiyoruz. Sonra başımızı karşıya doğru kaldırıyoruz.
  Sırtı, bağ dokularını, bacak kaslarını rahatlatıyor.

  - Advertisement -

  AÇI DURUŞU
  Yere oturun. Sırtınızı dikleştirin. Bacaklarınızı gergin şekilde karşıya uzatın. Bacaklarınızı bitiştirip parmak uçlarınızı kavrayın. Parmak uçları gergin biçimde tavanı gösteriyor olmalı.
  Kollar, baldırlar için faydalı. Enerji dengesi sağlıyor.

  BU BESİNLERLE ARININ
  Bu hafta buzdolabınızdan et ve süt ürünlerini çıkarın, gevrek, kek ve kraker gibi işlenmiş gıdaları parktaki kuşlara atın. Çay ve kahve kutularını bir süre kapatın ve saklayın. Cumartesi sabahı erkenden bir organik pazara ya da markete gidin ve bu sağlıklı hafta için sebze, meyve suları ve bol yeşillik alın. Kırmızı ve yeşil mercimek, nohut, ceviz, badem, keten tohumu, zeytin yağı, bitki çaylari ve limon almayı unutmayın.

  Uyandığınızda…
  Uyanır uyanmaz su için! Sabah aç karına içilen 1 – 2 bardak su vücudu temizleyip gece boyunca idrar ve ter ile kaybettiği sıvıyı yerine koyar. Beslenme Uzmanı Burçak Gömüç, bir tüyo daha veriyor: Yataktan kalkar kalkmaz solé içerek güne başlayın. Solé; büyük bir bardak su ile bir çay kaşığı Himalaya tuzunun oluşturduğu solüsyon, içine yarım limon suyu ekleyin. Gece boyunca kaybettiğiniz mineral ve suyu vücudunuza geri koyup tansiyon ve sinir sisteminizin optimal seviyede çalışmaya başlamasına yardımcı olur. Uyanmak için içtiğiniz çay veya kahve 'ihtiyacınızı' bile yok edebilir. Gün boyu vücudunuzdan zararlı maddeleri atmak ve gerekli nemi sağlamak için 8 – 10 bardak su içmeniz gerekir.

  Sebze suyu hazırlayın
  Lahana, brokoli, pancar
  Kereviz, salatalık, marul, semizotu ve ıspanağın alt kısımları (yapraklarını salatalarda kullanın)
  Tat vermek için, bir elma veya armut ekleyebilirsiniz.

  Bu tarifi deneyin
  Gece suda bekletilmiş mercimek ve nohutu vaktiniz kısıtlı ya da beklemek istemiyorsanız haşlayın; detoksu dört dörtluk yapacağım, gerçek besin değerlerinden faydalanacağım diyorsanız, iki gün boyunca filizlendirin. (Günde bir kaç kere suda durulayıp tezgâh üstüne tepsiye koyun, üstünü nemli peçete ile örtün.)
  Rendelenecekler: Kabak, pancar, havuç
  İnce kıyım: Kırmızı soğan, maydanoz (kişniş), roka, ıspanak, marul. Hepsini karıştırın.
  Dolmalık biber, zeytinyağı, Himalaya tuzu ve fesleğeni mikserden geçirip güzel bir pesto sosu yapıp üstüne ilave edin.

  Örnek detoks diyeti
  Bu örnek detoks diyetine yeşil detoks adı veriliyor. Evde kendi kendinize toksinlerden arınma haftası düzenleyip önerileri uygulayabilirsiniz.

  Sabah Kahvaltısı: Blendırdan organik karpuz, marul ve keten tohumunu geçirin; smoothie olarak için.
  Doymazsanız kavaltınıza 1 domates ve 1 salatalık da ilave edebilirsiniz.
  Ara öğün 1: Organik bitki çayı yanında bir avuç organik dut kurusu ve bir avuç ceviz
  Ara öğün 2: Organik meyve ve suda beklemiş badem
  Ara öğün 3: Himalaya tuzu serpilmiş organik salatalık ve havuç, yanına karışık sebze suyu.

  Devamı 2009 ekim sayısında…  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz