Diğer
  Ana SayfaSağlıkVücut ısısı normali nedir? Vücut ısısı neden düşer?

  Vücut ısısı normali nedir? Vücut ısısı neden düşer?

  -

  Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Endokrinoloji uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın, vücut ısısının normali nedir? Vücut ısısı normali neden düştü? gibi sorulara yanıt verdi.

  Çalışmalar vücut ısımızın 19. yüzyılın başından beri fizyolojik nedenlerle düştüğüne işaret etmektedir.

  Bir çoğumuz enfeksiyon veya soğuk algınlığı gibi sağlık sorunlarımız olmadıkça ateşimize bakmayız. Fakat vücut ısısı yaşam tarzı alışkanlıkları, yaş ve ortam ısısına bağlı olarak değişmektedir. Bunun yanında metabolik durumun da bir göstergesidir.

  VÜCUT ISIMIZIN NORMALİ NEDİR?

  1851’de Alman doktor Carl Reinhold August Wunderlich bir şehirde yaşayan 25000 kişiyi taramış ve standart insan vücut ısısını 37 C olarak bildirmiştir. Buna karşın yakın zamanda yapılan çalışmalar bu ısının düştüğüne işaret etmektedir.

  İngiltere’de 2017 yılında 35000 kişide 250000 ölçüme dayalı bir çalışmada ortalama normal vücut ısısının 36.6 C olduğu rapor edilmiştir. Stanford Üniversitesi enfeksiyon hastalıkları uzmanı Myroslava Protsiv hipotezlerini doğrulamak için 1862 yılından itibaren değişik dönemlerde veri tabanına kaydedilmiş 677423 hasta değerlendirilmiştir. Sonuçta 19. yüzyılda yaşayan birine kıyasla günümüzde erkeklerin vücut ısısının 0.59 C, kadınların ise 0.32 C daha düşük bulmuşlardır. Her 10 yılda vücut ısısının 0.03 C düştüğünü tespit etmişlerdir.

  - Advertisement -

  VÜCUT ISISI NORMALİ NEDEN DÜŞER?

  En başta yaşadığımız çevre değişti, evlerimizdeki ısı, mikroorganizmalarla olan temasımız ve tükettiğimiz gıdalar değişti. Bu da bizim evrimsel bir değişime uğramamıza neden olmuştur.

  Bunun dışında ortalama metabolik hızımızın yani vücudumuzun enerji harcama oranının zamanla azaldığı düşünülmektedir. Bunun da vücuttaki iltihabi olayların azalması ile ilişkili olduğu düşünülmüştür.

  Son olarak havalandırma ve ısıtma sistemlerinin sabit ortam ısısı sağlaması nedeniyle vücut ısısını sabitlemek için gereksiz enerji harcanmasından vazgeçilmiştir.  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz


  Tam bir sebze canavarıyım

  ‘Binbir Gece’ dizisindeki rolüyle her hafta evlerimize konuk olan, sevilen oyuncu Ceyda Düvenci “bakımlı, kendini her haliyle seven ve güvenen, sağlığına dikkat eden kadınlar...

  Diyette başarısızlık yoktur, vazgeçmek vardır

  Yeni kitabı ‘Afiyetle Diyet’’in raflardaki yerini aldığı bugünlerde Uzman Diyetisyen Dilara Koçak ile bir söyleşi yaptık ve ondan stil sırlarını öğrendik...Yeni kitabınızdan biraz bahseder...

  Tek yaptığım spor oğlumla yürümek

  G.O.R.A'nın çekimleri için ne diyeceksiniz?Çekileli uzun zaman oldu! İnsan bir şey çektiği zaman hemen seyretmek istiyor ama bu filmin başına hakikaten gelmedik şey kalmadı....