Diğer
  Ana SayfaYazarSinan İbişVücuttaki çatlaklara lazer tedavisi

  Vücuttaki çatlaklara lazer tedavisi

  -

  Uzm. Dr. Sinan İBİŞÇatlaklar, genellikle aşırı kilo alımına bağlı olarak cildin çok fazla esnemesi sonucu ortaya çıkıyor ve estetik anlamda kişinin kendini çok rahatsız hissetmesine neden olabiliyor. Yaşa bağlı olmayan bu durum, yaşamın herhangi bir evresinde oluşabiliyor. Hamile kalan kadınların birçoğunda da çatlak görülüyor. Halter kaldıranlarda, buluğ çağındakilerde, atletlerde ve kilo almaya neden olan bir rahatsızlığı bulunan kişilerde de çatlak oluşabiliyor. Başlangıçta koyu kırmızı, mor veya kahverengi iken, daha sonra rengi açılan çatlaklar ne yazık ki hiçbir zaman tamamen kaybolmuyor.

  Kolajeni artırmak
  Çatlaklar aslında “yara izleri” olarak tanımlanabilir. Cildiniz, kapasitesinden daha fazla gerildiğinde elastikiyeti kayboluyor. Cilt altındaki en derin tabaka hasar görerek cildin üst katmanının ince ve gergin görünmesine neden oluyor. Kolajen tabakası da hasar gördüğü için renk bozukluğu ortaya çıkıyor. Eğer çatlak sorununuz varsa, öncelikle muayene edilerek altında yatan nedenin ortaya çıkarılması gerekiyor.
  Mikropeeling ve Nlite V Lazer…
  Çatlak izlerinin tedavisinde en yaygın olarak lazer uygulamaları tercih ediliyor. Bu yöntemin güvenilirliği konusunda farklı görüşler bulunuyor. Bazıları, lazerle çatlak tedavisinin mümkün olduğunu savunurken, bunun mümkün olamayacağını düşünenler de var. Benim görüşüm; lazer tedavisi ile cilt görünümü daha düzgün bir hale getirilebiliyor, ancak kaybolan elastikiyetin tamamen eski haline getirilmesi mümkün değil… Lazer uygulaması, cildin kolajen düzeyini artırarak çatlakların daha az görünür hale gelmesini sağlayabiliyor. Eğer çatlaklar uzun süredir varsa veya zaten renkleri açılmışsa, lazer uygulanamıyor. Özellikle kolajen düzeyinin artırılması konusunda etkin olan “Nlite V Lazer” sistemi çatlak tedavisinde tercih ediliyor. Lazer yöntemini daha başarılı kılmak için hemen öncesinde mikropeeling yapılması başarıyı artırıyor. Lazer ve cilt bakımı konusunda uzmanlaşmış doktorların uygulama fotoğraflarına bakarak fikir edinebilirsiniz. Lazer, maliyeti yüksek bir uygulama olması nedeniyle sonuçlarının önceden konuşulması büyük önem taşıyor.
  Geniş alan çatlaklarında cerrahi seçenek…
  Çatlaklar nedeniyle moraliniz bozuksa ve mümkün olan en iyi tedaviyi denemek istiyorsanız, önceden biraz araştırma yapmanız gerekiyor. Bu konuda çalışan birden fazla hekime danışılmasını, farklı fiyat ve fikirler almanızı öneriyorum. Eğer karnınızda hamilelik nedeniyle oluşmuş çatlak sayınız fazlaysa, karın germe operasyonunu da düşünebilirsiniz. Büyük ve maliyetli bir ameliyat olmasına rağmen; karın gerdirme, çatlaklar için kalıcı çözüm sağlıyor. Çatlaklar moralinizi bozsa bile, sağlığınızı etkileyen problemler olmadıklarını, sadece bir estetik sorunu olduklarını unutmayın.

  Soru : Emzirme döneminde göğüs çatlaklarım için ne yapabilirim?
  Cevap : Göğüs çatlaklarının tedavisi emzirme döneminden sonra olmalı. Çatlakların rengi, yüksekliği ve sertlikleri tedavi tercihlerini oluşturuyor. Tedavi seçenekleri; karboksiterapi, refleksoterapi, mikropeeling, lazerterapi ve elektroporasyon olabilir. Bunlardan size uygun olanı emzirme döneminden sonra tercih edebilirsiniz. Emzirme döneminde ise çatlakların onarılmasını hızlandıran, hegzapeptid içeren ürünlerden faydalanılabilir.

  Formsante Dergisi Nisan 2011 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz