Diğer
  Ana SayfaFitnessYağlar kasa dönüşür mü?

  Yağlar kasa dönüşür mü?

  -

  Daha fit bir görünüme kavuşmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği “Kaslar yağa dönüşür mü” ve “Yağlar kasa dönüşür mü?” sorularının yanıtlarını Formsanté arşivinde (2014) bulabilirsiniz. İşte o haber:

  Yağlar kasa, kaslar yağa dönüşür mü? Back-Up Spor ve Fitness Danışmanı Serhat Sıdal, “Bu tam bir efsanedir!” diyor.

  Halk arasında bu konuyla ilgili çok enteresan ve eğlenceli yorumlar duyduğunu söyleyen Sıdal, “Sorunun cevabı ise çok net, tabii ki hayır” diyor ve devam ediyor: “Bu durum fizyolojik olarak mümkün değil; yağlar ve kaslar vücutta farklı dokulardır ve birbirlerine dönüşemez. Vücuttaki yağ oranı azaldığında kaslar daha belirginleşir, bu durum yağların kasa dönüştüğü algısını yaratır. Tam tersi kas oranı azaldığında vücuttaki yağ oranı artabilir, bu da kasların yağa dönüştüğü yanılsamasına neden olur. Bu konuda bilinmesi gereken şudur: Doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile kişinin artan kas oranı ile metabolizma hızı da artar, yağ yakımı hızlanır.”

  KAS YAĞA DÖNÜŞÜR MÜ?

  - Advertisement -

  08072014 fitrap02Bu şarkılarla daha hızlı koşacaksınız

  Asics ve Spotify koşucular için bir araya geldi. Müziğin ritmiyle birlikte koşmak hem performansınızı artırıyor, daha uzun mesafeleri kat etmenizi sağlıyor, hem de koşuyu daha eğlenceli bir hale getiriyor. Asics, yaklaşık 20 milyondan fazla şarkıya erişim sağlayan dijital müzik uygulaması Spotify ile yeni bir iş birliği yaparak koşucular için özel müzik listeleri hazırladı. Motivasyonu artıracak şarkılara ulaşmak için www.spotify.com’daki arama kısmına “asicsilekosuyorum” yazıp tıklamanız yeterli. 

   YENİ BAŞLAYANLAR; 

  40 DAKİKANIN ÜZERİNE ÇIKMAYIN!

  Sakatlanmalardan korunmak için egzersiz yaparken kontrollü ve dikkatli olmak gerektiğine dikkat çeken Acıbadem Ataşehir Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ayçe Atalay, özellikle egzersize yeni başlayan kişilerin ilk günlerde çok hevesli davranarak kendilerini fazlasıyla zorlayabildiklerini vurguluyor. Heyecana kapılıp vücudu yormanın, uzun vadede spor devamlılığını engellediğini söyleyen Dr. Atalay, “Spor yaparken önemli olan, kendimizi ne kadar zorladığımız değil, ne kadar uzun süre ve disiplinli devam edebildiğimiz. Bu yüzden egzersiz sırasında vücut kondisyonumuza uygun olarak, dereceli ilerlememiz gerekiyor. Aksi halde hazır olmayan kaslarda ve eklemlerde zedelenmeler ile sakatlanmalar yaşanabiliyor. Özellikle yeni başlayanlar için günde 40 dakikadan daha fazla yapılan egzersiz, vücudu taşıyan diz ve ayak bileği gibi bölgelerde yaralanmalara neden olabiliyor. Kilolu kişilerde de, taşıdıkları ağırlık daha fazla olduğundan, vücut ağırlığının yüklendiği bölgelerdeki sakatlıklar kaçınılmaz hale geliyor” diyor.

   

  08072014 fitrap03AYIN ÜRÜNÜ

  Orbea bisikletleri Türkiye’de

  Bisiklet tutkunlarının gözde markası Orbea ilk konsept mağazasını Göztepe’de açtı. “Bisikletten önce bisiklet kullanıcıları ön planda tutularak” ve “yaşam stili” merkezli bakış açısıyla üretilen bisikletlerin her bir modeli farklı ihtiyaçlara yanıt veriyor. Dağ bisikleti modeli Occam ormanda bisiklet keyfi yaşatırken, farklı tasarımı ve canlı renkleriyle Orbea Carpe şehir bisikleti kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Ironman ve triatlon sporcuları için özel tasarlanan Orbea Ordu ise zamana karşı dünyanın en hızlı bisikletlerinden biri olarak gösteriliyor. Ömür boyu tüketici garantisi ile satılan bisikletlerin en çarpıcı özelliklerinden biri karbon gövdelerin tek parça halinde kalıptan çıkarılması. Böylece darbelere ve esnemelere karşı yüksek dayanıklılık sağlanıyor. 

  Formsanté Dergisi Mayıs 2014 sayısı

     CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz