Diğer
  Ana SayfaSağlıkYalancının mumu doktora kadar yanmalı

  Yalancının mumu doktora kadar yanmalı

  -

  Doktorlara en sık söylenen yalanları Formsanté arşivinden derledik:

  Sağlığımızla ilgili bir sorun yaşadığımızda ilk kapısını çaldığımız kişi doktorumuz olsa da bazen utançtan bazen de korkudan dürüstlük konusunda her zaman cesur olamayabiliyoruz. Fakat doktora yalan söylemek çocukken ailenize yalan söylemek kadar masum değil!

  DOKTORLARA EN SIK SÖYLENEN YALANLAR

  Evet, kabul ediyoruz doktora gitmek her zaman kolay olmayabiliyor. Hele bir de kendimize bile itiraf edemediğimiz yanlışlardan dolayı hastalandıysak doktorumuza yalan söylemek kaçınılmaz gibi görünüyor. Oysa doktorumuz bizim sağlığımız için orada. Söyleyeceğimiz küçük bir yalan onun için büyük bir sağlık sorunu olabiliyor. Bu nedenle doktorumuzdan çekinmek yerine onunla tüm gerçeği açıkça paylaşmamız gerekiyor. İşte doktorlara en sık söylenen yalanlar bakalım size de tanıdık gelecek mi?

  ■ Stres

  Başınız ya da beliniz günlerdir ağrıyor ve artık doktorunuza başvurmanızın zamanı geldi. Fakat günlerdir evin işleri, ofisin işleri, eşinizle yaptığınız kavga, çocukların okulları gibi sorunlar nedeniyle oldukça stresli olduğunuzu doktorunuza söyleme gereği duymuyorsunuz. Çünkü problemin mutlaka fiziki bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorsunuz. Oysa uzmanlar baş ağrısı, bel ağrısı gibi sorunların stresten de kaynaklanabileceğini, bu ağrılar uzun süre devam ettiğinde ise ciddi bir rahatsızlığa işaret ettiğini belirtiyor. Ama stresin de hafife alınmaması gerekiyor. Çünkü stres bağışıklık sistemini etkileyerek bakteriyel enfeksiyonlara yakalanma riskini artırıyor. Bu hastalıklar arasında tüberküloz gibi ciddi hastalıklar da bulunuyor. Aynı zamanda stres tansiyonu ve kolesterolü yükseltiyor. Tansiyon ve kolesterol ise kalp hastalıklarına zemin hazırlıyor, kalp krizi riskine neden oluyor. Bu nedenle doktorunuza ufak bir ağrıyla başvursanız da eğer stresliyseniz bu durumu anlatmaktan çekinmemelisiniz.

  ■ Yanlış diyetler

  Artık hepimiz sağlıklı şekilde kilo vermek için dengeli beslenmek gerektiğini biliyoruz. Fakat kadınların büyük çoğunluğu hala şok diyetlerle hızlı kilo vermenin peşinde. Eğer düşük yağ oranlı ya da yağsız bir diyet yapıyorsanız vücudunuzun ihtiyacı olan gerekli yağları alamıyorsunuz, bu da cildinizin solmasına, bozulmasına neden oluyor. Hatta saçlarınız dökülebiliyor, tırnaklarınız kırılabiliyor. Bunun yanında depresyon, konsantrasyon bozukluğu ve eklem ağrıları gibi sorunlar da görülebiliyor. Eğer bu sorunlarla ilgili doktorunuza başvurduysanız yaptığınız diyetle ilgili de dürüst olmalısınız. Doktorunuzun sizi kınayacağını düşünüp gerçekleri söylemezseniz tedaviniz de yanlış yapılabilir. Doktorunuza başvurduğunuzda yeme alışkanlıklarınızı değiştirdiğinizi tüm ayrıntılarıyla anlatmalısınız.

  - Advertisement -

  ■ İçki limiti

  Doktorunuza başvurmadan önceki gün içkiyi çok fazla kaçırmış olabilirsiniz fakat bunu doktorunuza söylemekten çekinirseniz yapılacak testlerin sonucunu etkilemiş olabilirsiniz. Birçok kişi içtiği içki miktarı konusunda dürüst davranmıyor. Bu da doktorunuzun yanılmasına neden olabiliyor. O yüzden doktorunuza ne olursa olsun bu ufak ayrıntıyı söylemekten çekinmeyin.

  ■ Cinsel yaşamda değişiklik

  Yeni bir erkek arkadaşınız var ve onunla korunmadan birlikte oldunuz. Bunu doktorunuza söylememeniz cinsel yolla bulaşan hastalıkların tehditi altında olabileceğiniz anlamına geliyor. Aralarında en sık görüleni ise HPV virüsü. Bu virüs, rahim ağzı kanserine yol açabilen tehlikeli bir tür. Ayrıca klamidya gibi kısırlığa neden olan virüslerden de kapmış olabilirsiniz. Bu nedenle hiçbir belirti olmasa bile doktorunuzdan bir test istemeli ve durumu açıkça anlatmalısınız.

  ■ İlaç kullanımı

  Yapılan araştırmalar düzenli ilaç kullanması gereken kişilerin neredeyse yüzde 50’sinin ilaçlarını düzgün kullanmadığını ortaya koyuyor. İlacınızı kullanmayı unutmak hayati tehlikeye bile neden olabiliyor. Doktorunuza hastalığınızla ilgili bir şikayet için başvurduğunuzda ilacınızı kullanmayı unuttuğunuzu da söylemelisiniz. Eğer ilaç kullanmayı hatırlamakta güçlük çekiyor ya da ilacın yan etkilerinden çok fazla etkileniyorsanız bu şikayetleri söylemekten de çekinmeyin. Belki de doktorunuz size yan etkisi daha düşük bir ilaç tavsiye edecektir.

  ■ Planlanmayan hamilelik

  Eğer hamile kalmayı planlamadığınız bir dönemde bebeğiniz olacağını öğrendiyseniz doktorunuza kullandığınız her ilacı söylemelisiniz. Kadınların birçoğu bebeğini kaybetme riski doğabileceğinden plansız bir hamilelikte doktoruna daha önce kullandığı ilaçları söylemekten çekinebiliyor. Örneğin hamile kaldığınızı öğrenmeden önce bir zayıflama hapı kullanmış ve bunu doktorunuza söylemekten utanmış olabilirsiniz. Oysa böyle bir durumda şeker, tansiyon hatta kalple ilgili bir sorun yaşayabilirsiniz. Doktorunuz bu bilgileri önceden bilirse hastalıklar konusunda daha dikkatli davranacaktır.

  ■ Ağrılı cinsel ilişki

  Disparoni yani ağrılı cinsel ilişki kadınların büyük bir çoğunluğunun kendinden bile sakladığı bir sorun. Oysa cinsel ilişkinin ağrılı olması normal kabul edilmemeli. Ağrılı cinsel ilişkinin alerjik reaksiyonlar, pelvis bölgesinde bir sorun, üriner sistemde bir enfeksiyon ve vajinismus gibi birçok nedeni olabiliyor. Doktorunuza cinsel ilişki sırasında acı çektiğinizi söylemezseniz hastalığınız hakkında doğru bir teşhis koyması da zor olacaktır. Eğer vajinanızda derin bir acı hissediyorsanız bunun sebebi yumurtalık kistleri, endometriozis ya da pelvis bölgesindeki bir hastalık olabiliyor. Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde ise kısırlığa yol açabiliyor.

  eylul-2012-saglik-5-resim-2■ Başka bir doktor

  Bir psikiyatriste ya da doğal yollarla tedavi uygulayan bir uzmana gidiyor, bu uzmanların verdiği ilaçları kullanıyor olabilirsiniz. Fakat bu durumu başka bir rahatsızlığınız yüzünden gittiğiniz doktorunuzdan saklamamanız gerekiyor. Örneğin eğer antidepresan tedavisi görüyorsanız aynı zamanda bitkisel içerikli başka bir ilaç kullanmak kandaki zehirli maddelerin artmasına neden olabiliyor. Bu da sağlığınız açısından oldukça tehlikeli bir durum oluşturabiliyor. Özellikle kanser hastalarının bitkisel ilaçlar kullanması operasyon süresinde kanamanın artmasına yol açabiliyor. Bu nedenle mutlaka doktorunuza kullandığınız diğer ilaçları da söylemelisiniz.

  Formsanté Dergisi Eylül 2012 Sayısı  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz