Yanak ip askısı ile ameliyatsız doğal gençleşme

0

Hem yaş almak hem de yerçekiminin dikey etkileri zamanla yüzde birtakım deformasyonlara neden oluyor. Sonuçta en çok kaşlar ve yanaklar aşağı doğru iniyor. Yazarımız Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nebil Bozdoğan’dan bu olumsuzlukları yanak ip askısıyla kolaylıkla tersine çevirebilen ameliyatsız yöntemler hakkında bilgi aldık.

Yüzümüz, yaşımızı gösteren en önemli ayna. Yaş aldıkça yüzümüzün birçok bölümü, en çok da kaşlarımız ve yanaklarımız yerçekiminin etkisiyle aşağıya doğru iniyor. Özellikle yanaklarımızın üst kısmındaki yağ yastıkçıkları ağzın iki tarafını doldurmaya başlıyor. Yerçekiminin yüzümüzdeki bu dikey etkisi, yanakların yukarı doğru çekilmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Bu basit gözlemle; yanakları iki yana değil de yukarı doğru çekerek doğal bir gençleşme etkisi sağlanabileceği anlaşılıyor. Kişiyi değiştirmeden, sadece daha genç göstermek de bu dokuları vertikal yönde yukarı çekmek veya asmakla mümkün oluyor. Yanak germe ameliyatlarında son yıllarda uygulanan, deri ve deri altındaki smas dokularını vertikal yönde yukarı çekme yöntemi artık yüz askılarında da kullanılmaya başlandı. Söz konusu yanak askılarında, son zamanlarda erimeyen kalıcı ipler kullanılıyor. O bölgedeki sarkan gevşek bölümler yukarıya, favori bölgesindeki sabit noktalara çok etkili bir şekilde asılıyor.

İstenildiğinde tekrarlanabiliyor
Yanak bölgesini iple yukarı doğru askılama müdahalesi, yaklaşık bir saat sürüyor. İşlem için çoğunlukla lokal anestezi yeterli olabilse de istenirse sedasyon benzeri bir yöntem de eklenebiliyor. Böylece en ufak acı olmadan işlem tamamlanabiliyor. Favori-kulak önü bölgesinden açılan ve saç içinde kalan küçük kesi nedeniyle izi gözükmüyor. Askı ipi olarak en çok erimeyen iplik materyali kullanılıyor. İşlem sonrası ortalama 7-10 günde iyileşme sağlanıyor. Yanak ip askısı ile ameliyatsız yanak germe işlemi, erimeyen kalıcı iplerle yapıldığından sonuçları uzun süre kalıcı olabiliyor. İstenildiği anda geri dönüşü de mümkün olan bu yöntemde kullanılan iplikler, üç-dört dakikada geri çıkartılabiliyor ya da gelecek dönemlerde rahatça tekrarlanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here