Diğer
  Ana SayfaSağlıkYaşa göre sağlık önerinizi seçin

  Yaşa göre sağlık önerinizi seçin

  -

  30 +
  EN İYİ EGZERSİZ DAİRESEL ANTRENMAN

  30’lu yaşlarla birlikte metabolizma hızınız düşmeye, kas yoğunluğunuz yavaş da olsa azalmaya başlıyor. Yani iyi alışkanlıklarınızı şimdi edinizseniz 40’lı yaşlarınızda da biçimli bir vücuda sahip olabilirsiniz. Dairesel antrenman olarak tanımlanan egzersiz türü tek seferde vücudunuzun her bölümünü çalıştırmanızı sağlıyor. Bu metotta ağırlık çalışmaları, jimnastik, germe hareketleri, sıçrama ve koşu bir arada yer alıyor. Bir spor salonuna üyeyseniz eğitmeniniz sizi bu konuda aydınlatacaktır.

  ENDİŞELENMENİZ GEREKEN: KARACİĞER HASTALIKLARI
  30’lu yaşlar, 20’lere göre daha fazla stres altında kaldığımız ve rahatlamak için daha çok alkol tükettiğimiz döneme işaret ediyor. Akşamları bir kadeh şarapla gevşemek isterken bazen ipin ucu kaçıyor, her akşam bir-iki kadeh alışkanlık haline gelmeye başlıyor. Fazla alkol kullanımı ise karaciğerin en büyük düşmanı… İngiltere’de son 15 yılda 34-50 yaş arasındaki kadınlarda karaciğer hastalıklarının iki kat artması, özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve içki ile arası iyi olan tüm kadınlar için bir uyarı olabilir. Bir kadehten ne olur demeyin. 125 ml şarapta 1.5 ünite alkol bulunuyor. Siz keyfinizi haftada 14 üniteyi geçmeyecek şekilde sürdürün.

  GÖZLERİNİZLE İLGİLENMENİN VAKTİ GELDİ
  Antioksidan yönünden zengin koyu renkli sebze ve meyveler, A vitamini deposu havuç ve süt, selenyum ve çinko zengini ton balığı ile ceviz tüketmek ileride yaşa bağlı ortaya çıkabilecek sarı nokta hastalığını önlemeye yardımcı oluyor.

  UYKU PROBLEMLERİNİ YENİN!
  Araştırmalar gösteriyor ki; 30’lu yaşlardaki kadınların yüzde 59’u kendini sürekli yorgun hissediyor. Yoğun iş hayatı ve evdeki sorumlulukların getirdiği stresin yorgunluğa sebep olduğu düşünülebilir. Ama siz yine de daha iyi uyumak için neler yapmanız gerektiğini düşünmeye başlayın. Yeterli uyuyamamak gün boyu kendinizi bitkin hissetmenizin yanı sıra kalp krizi, diyabet, obezite ve depresyon riskini de artırıyor. İyi uyuyamayanlar, mışıl mışıl uyuyanlara göre yüzde 22 oranında daha fazla kalori alıyor. Geceleri beş saat veya daha az uyumak ise erken ölüm riskini artırıyor. Daha güzel uyumak için; Her akşam aynı saatte yatın. Gündüz şekerlemelerinden kaçının. Kafein içeren içeceklerle yatmadan altı saat önce vedalaşın. Spor yapıyorsanız, yatmadan dört saat önce egzersizlerinizi tamamlamış olun. Akşamları hafif yemekler yiyin. Ertesi günle ilgili kafanızı kurcalayan konular varsa yatmadan önce endişelerinizi kağıda dökün.

  MEME KANSERİ RİSKİNİN FARKINDA OLUN
  40’lı yaşların ortalarına doğru meme kanseri riski hızla yükseliyor. Meme kanserinin geleceğinizin bir parçası olmaması için önlemlerinizi şimdiden almanız gerekiyor. Hem yaşam tarzınızı değiştirerek hem de rutin kontrollerinizi yaptırarak kansere kapıları kapatabilirsiniz. Öncelikle ailenizde meme kanseri olup olmadığını öğrenin. Yanıta göre doktorunuz hangi düzende hangi kontrolleri yaptırmanız gerektiğini söyleyecektir. Ayrıca alkolü azaltın, Akdeniz tipi beslenme düzenine geçin ve düzenli sporu ihmal etmeyin.

  - Advertisement -

  YAPTIRMANIZ GEREKEN 3 TEST
  Karaciğer Fonksiyon Testi 30’lu yaşlarda karaciğer hastalıklarının arttığı gerçeği önünüzde dururken, neden basit bir kan tahlili ile karaciğerinizi kontrol ettirmeyesiniz?

  Doğurganlık Testi
  35’ten sonra doğurganlığın azaldığı bir gerçek. Daha kolay hamile kalabilmek için hamile kalmadan önce, 30’lu yılların başından itibaren doğurganlığınızı test ettirin.

  Beden Kitle İndeksi
  Gerçeklerle yüzleşelim; 30’lu yaşlardan itibaren daha kolay kilo almaya, aldığımız kiloları da daha zor vermeye başlıyoruz. Beslenmenizi 20’li yaşlardaki gibi sürdürmeye devam ederseniz bir yıl sonra böyle olacağının bir garantisi yok. Vücut ağırlığınızı, boy uzunluğunuzun (metre cinsinden) karesine bölün. Çıkan sonuç 18.5 ve altı ise zayıf; 18.5- 24.9 arası ise normal, 25-29.9 arası ise hafif şişmansınız demektir. Bunların üzerindeki rakamlar ise obeziteye işaret ediyor.

  ANNENİZ MENOPOZA NE ZAMAN GİRDİ?
  Menopoz başlangıç tarihiniz genetik özellikleriniz ile çok yakından ilgili… Eğer anneniz menopozla erken tanışmışsa siz de buna hazırlıklı olun. 30’larda kendini gösterebilecek erken menopoz belirtilerinin vitamin ve Omega 3 yönünden zengin bir beslenme ve düzenli spor ile ertelenebileceğini unutmayın. Devamı diğer sayfada  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz