Diğer
  Ana SayfaGüzellikYaşlanmayı geciktiren 5 öneri

  Yaşlanmayı geciktiren 5 öneri

  -

  Cilt sağlığını korumak her yaşta önemli. İleri yaşlarda koruyucu önlemler daha fazla radarımıza giriyor çünkü aynaya baktığımızda etkilerini net bir şekilde görebiliyoruz. Cilt sağlığını korurken geleceğe yatırım yapmanıza olanak sağlayacak beş öneriyi mutlaka uygulayın.

  Hazırlayan: Aytaç Özkardaş Gozzi

  YAŞLANMAYI GECİKTİREN 5 ÖNERİ

  Cilt sağlığını korumak ve yaşlanmasını geciktirmek için bir dizi önlem alabilirsiniz. İşte Medicana Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Meltem Hüdaverdi’nin önerisiyle cilt yaşlanmasına karşı beş önlem:

  1. Güneş koruması: Güneş ışınları ciltteki kolajen yapısını bozarak yaşlanmasını hızlandırabilir. Düzenli olarak her mevsim, iç ve dış mekanda güneş koruyucu kullanmak, cildinizi UV ışınlarından koruyarak hem erken yaşlanmayı hem cilt kanserine zemin hazırlayan lezyonların oluşumunu engelleyebilir.
  2. Stres ve uykusuzluktan uzak durmak: Stres ve yetersiz uyku cilt sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bunun sebebi ortaya çıkan serbest radikallerin sağlıklı cilt hücrelerini etkileyerek yapısını bozması. Bu radikalleri uzaklaştırmanın en iyi yolu stresten uzak durmak, düzenli uyku alışkanlığı edinmek ve antioksidan kullanmak.
  3. Sağlıklı beslenme: Cildin sağlıklı kalabilmesi için doğru beslenme çok önemli. Özellikle glisemik indeksi yüksek gıdalar, basit şekerler cildin yenilenme kabiliyetini azaltarak erken yaşlanmasına yol açabilir. Antioksidan açısından zengin; kırmızı meyveler, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, balık ve tam tahıllı gıdalar ile beslenmek cildinizi genç ve sağlıklı tutmaya yardımcı olabilir. Ayrıca vücudu ve cildi nemli tutmak, günde en az 2 litre su içmek cildin elastikiyetini korumaya ve kırışıklıkları önlemeye yardımcı olabilir.
  4. Cilt bakımı rutini:

  Cilt tipinize ve yaşınıza uygun bir cilt bakım rutini oluşturmak çok önemli. Temizlemek, nemlendirmek, güneşten korumak ve ihtiyaca yönelik günlük cilt bakım ürünleri kullanmak, cildinizi korumaya ve genç görünmesine katkı sağlar. Hem evde kendi uygulayacağınız bakım ürünleri, hem dermatoloğunuzun önerisi ile yapılabilecek klinik uygulamalarla cildin ihtiyacına uygun bir rutin oluşturmak olduğunuzdan çok daha genç görünmeye ve cilt sağlığınızı sürdürmeye yardımcı olabiliyor.

  1. Sigara ve alkol tüketiminin sınırlandırılması: Sigara içmek ve aşırı alkol tüketmek cilt sağlığının ve güzelliğinin en büyük düşmanı olabilir. İçerdikleri toksinler ile kolajen ve elastin üretimini azaltıp cildin sıkılığını, elastikiyetini kaybederek hızlı kırışmasına, cilt tonunda eşitsizliklere sebebiyet veriyor. Yine ciltte inflamasyonu artırarak kalıcı bir kızarıklık ve kuruluğa da yol açabiliyor. Bu sebeple sadece bu alışkanlıklardan vazgeçmek bile cilt kalitemizi artıracaktır. Unutmayın ki her bireyin cilt tipi ve cildinin ihtiyaçları farklıdır, cildinize iyi bakın.

  İLGİLİ İÇERİKLER  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz