Yaşlılık nasıl yavaşlatılır?

0

Anti-aging uzmanı ve cilt terapisti Nur Besbelli, 47 yaşında olmasına rağmen 35 gösteriyor. Kendisiyle, yaşamını değiştiren ve yaşlılığı yavaşlatan yöntemleri konuştuk.

12 sene önce gittiği New York'a hayatını değiştirecek bilgilerle tanışmış. Türkiye'de açtığı klinikte bu bilgileri hastalarıyla paylaşıyor. Onun, bedenine sahip çıkma öyküsü size de ilham kaynağı olacak.

Üniversite yıllarında herkes gibi yaşıyormuş. Bol kahve, çay, sigara ve hazır yiyeceklerle yani. Baleyi bırakınca hareketsiz kalmış ve çok kilo almış. Arkadaşları onu ' tombiş Nur' diye çağırmaya başladıktan sonra ise bir daha asla ipin ucunu kaçırmamış.

Uyku onun için her zaman önemli olmuş. New York'da alternatif tıpla tanışınca da asıl değişim başlamış." Vücudumuzun çöp tenekesi olmadığının farkına vardım"diyor. Organik beslenmeyi keşfeden Besbelli, çarpıntıları başlayınca kahve ve sigarayı bırakmaya karar vermiş.

Kozmetik için harcadığı para bütçesini aştığı zaman bu işi öğrenmeye karar vermiş ve gidip cilt terapisi üzerine eğitim almış. Böylece kozmetik ürünler yerine "kozmesutik" ürünler kullanması gerektiğinin farkına varmış. Kozmesutik ürünler ne ilaç ne kozmetik. İkisinin ortasında ve dikkatli kullanılması gereken ürünler. Genç göstermesinin nedeni de işte bunlar.

Kan şekeri seviyemizi kontrol altına almak için diyet yapmaya ihtiyacımız var. Besin glisemik indeksi düşük olan karbonhidratları daha çok tüketmemiz gerekiyor. Besbelli, öğün aralarında da kuruyemiş yemeyi öneriyor çünkü vücudumuzun ihtiyacı olan yağları barındırıyorlar.Yaşlılığı yavaşlatmak için de kalori kısıtlaması şart.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here